عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

رييس دانشكده حقوق: حقوق بشر معنا و مبداء حقوق اسلام است

رييس دانشكده حقوق: حقوق بشر معنا و مبداء حقوق اسلام است
شنبه 30 بهمن 1389  09:34 ب.ظ

رييس دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران تاكيد كرد: رهبري و ولايت فقيه بايد از ابعاد مختلف سياسي، اخلاقي و اجتماعي مورد بررسي بيشتر قرار گيرد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد فضل‌الله موسوي طي سخناني در همايش انقلاب اسلامي و حقوق عمومي، ضمن تبريك هفته‌ وحدت و مناسب شدن فضاي دانشگاه از لحاظ علمي و محتوا، اظهار كرد: خوشبختانه توجه به قانون اساسي و حقوق عمومي بعد از انقلاب براي اساتيد و دانشجويان ما بيشتر شده و اين باعث رشد و تعالي است.

وي افزود: مفاهيم جديد و نويني را در قانون اساسي جمهوري اسلامي داريم كه قبلا نداشتيم و اين باعث مي‌شود كه در اين زمينه حقوق عمومي، رشد و تكامل پيدا كند و به مسائل جديد توجه شود.

رييس دانشكده حقوق دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: اولين اصل، رهبري و ولايت فقيه است كه در قانون اساسي قبل از انقلاب نبود و الان وجود دارد. اين امر بايد از ابعاد مختلف سياسي، اخلاقي، اجتماعي و تربيتي مورد توجه و بررسي قرار بگيرد. دومين نكته، سياست خارجي است كه از اصول 152 تا 155 است و نكات جالبي را مطرح مي‌كند. يكي از مسائل مورد توجه، قاعده‌ نفي سبيل است كه بسيار مهم است و نظام ايران را با تكيه بر اين مسائل حفظ مي‌كند كه زير بار اجانب و بيگانگان نرود و سياست مستقل خود را پيش بگيرد.

موسوي ادامه داد: سومين نكته، حمايت از مستضعفان است كه در قانون اساسي بسيار مهم است و مردم و مسئولان ما نبايد نسبت به آن بي‌تفاوت باشند. منظور از حمايت از مستضعفان، دخالت در امور كشورها نيست.

اين حقوقدان اظهار كرد: چهارمين نكته، پناهندگي و پناه دادن است كه در چارچوب حقوق بين‌الملل اين كار انجام مي‌شود. پنجمين نكته، حقوق ملت است كه در اصول 19 تا 42 به آن اشاره شده و بايد مورد بررسي قرار گيرد. حقوق بشر در اصل يك مفهوم عميق است و معنا و مبداء حقوق اسلام است.

وي در پايان با اشاره به مسائل جديدي كه در قانون اساسي مطرح شده است، گفت: مسائل جديدي كه در قانون اساسي مطرح شده، درباره‌ قانون محيط زيست است. از جمله وظايف ما حفظ محيط زيست، منابع نسل‌هاي حاضر و حيات رو به رشدي است كه بايد داشته باشند و اين يك وظيفه‌ عمومي است. يعني همه در اين زمينه مسئولند و گاهي فعاليت‌هاي اقتصادي باعث ضرر رساندن به محيط زيست مي‌شود.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها