عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

خبرهاي هنري

خبرهاي هنري
شنبه 30 بهمن 1389  10:01 ب.ظ

طي روزهايي که از بيست و نهمين دوره جشنواره بين المللي تئاتر فجر گذشت، تالار سنگلج ميزبان هنرمندان مختلفي بود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، روابط عمومي گروه هنري پرسونا اعلام كرد: استاد حميدسمندريان ، هما روستا ، محمد ساربان ، حسين کياني ، دکتر محمدرضا خاکي ، حميدرضا نعيمي ، خسرو بامداد ، علي بي غم ، آرش عباسي ، فرشاد منظوفي‌نيا ، بهرام سروري نژاد ، طوفان مهرداديان ، ناصر شيرمحمدي ، حميد يعقوبيان و...... از نمايشگاه ماسک پرسونا ديدن کردند.

همچنين در كنار اين هنرمندان تعدادي از اعضاي انجمن طراحان گريم خانه تئاتر ، فريبا نور شعاع حسيني ،کامبيز مومن خاني ، کامبيز معماري ،علي گوديني ، عاطفه ابيضي و حميدرضا قاسمي هم ديدگاه هاي خود را در دفتر ياد بود ثبت کرده‌اند.

 

با مطالبي كه بازديدكنندگان در دفتر يادبود نوشته‌اند، اكثريت آرا برپايي اين نمايشگاه و اساسا ايده شکل گيري آن را يك اتفاق خوب قلمداد كرده‌اند.

ضمن اينکه برگزاري نمايشگاه ماسكهاي مفهومي با هدف تامل و توجه بيشتر به مقوله گريم و ماسک در تئاتر براي اولين بار در ايران رخ مي‌دهد.... در اين نمايشگاه با 30 صورتک مواجه هستيم که بخشي از آنها طراحي شده بر اساس کاراکترهاي نمايشي ادبيات کلاسيک و بخش ديگر به عنوان نمادي از نمايش هاي محمد يعقوبي و 12 عدد از آنها بر اساس موسيقي متن نمايشنامه و فيلم هستند. که طراحي و ساخت آنها به عهده عاطفه جعفري و سميه فراهاني بوده است.

 

اين نمايشگاه همزمان با جشنواره تئاتر فجر با مساعدت و همراهي اتابک نادري مدير تماشاخانه «سنگلج» ، از 16 بهمن تا 1 اسفند در سالن انتظار اين تماشاخانه برپاست.

*************

حوزه هنري استان تهران از برگزيدگان بخش مردمي جشنواره از بهار تا بهار در حوزه نماهنگ و فيلم تقدير خواهد كرد.

 

حسين رباني غريبي دبير سومين جشنواره نماهنگ آخرين منجي و قائم مقام رئيس حوزه هنري استان تهران با اعلام اين خبر گفت: حوزه هنري استان تهران از برگزيدگان بخش مردمي جشنواره از بهار تا بهار با اهداي سكه بهار آزادي و حمايت از آثار بعدي فيلم سازان در حوزه نماهنگ و فيلم كوتاه تا سقف 30 ميليون ريال تقدير خواهد كرد.

وي افزود: از 22 بهمن ماه لغايت اول فروردين ماه برنامه‌هاي متعددي از جمله شبهاي شعر، نمايشگاه عكس، تئاتر انتظار، نمايش فيلم و نماهنگ در تهران و 5 استان ديگر كشور به مناسبت بزرگداشت سالروز امامت حضرت ولي عصر(عج) برگزار خواهد شد كه حوزه هنري استان تهران همانند سالهاي گذشته از برگزيدگان بخش مردمي جشنواره حمايت خواهد كرد.

وي در ادامه گفت: اكران فيلمهاي جشنواره آخرين منجي طي روزهاي ششم و هفتم اسفندماه در سينما اريكه ايرانيان و پرديس سينمايي پارك ملت برگزار شده و حوزه هنري استان تهران از سه فيلم برتر انتخاب مردمي به صورت ويژه تقدير خواهد كرد.

رباني در پايان تاكيد كرد: حضور گسترده هنرمندان ساير كشورهاي جهان در جشنواره بين المللي آخرين منجي اثبات كرد كه انتظار منجي مختص به تفكر شيعه نيست و تمامي اديان جهان منتظر ظهور موعود آسماني هستند.

************

نمايش « مثل خوابي در سه شنبه پيش » كه پنجشنبه شب با كارگرداني رضا گشتاسب در خانه نمايش اداره برنامه هاي تئاتر اجرا شد، با حضور قادر آشنا مدير كل ارشاد استان البرز و رويا افشار بازيگر با سابقه تئاتر و تلويزيون روي صحنه رفت.

نمايش «مثل خوابي در سه شنبه پيش » نوشته رضا گشتاسب است كه با حضور در بيست و نهمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر، 28 بهمن ماه در خانه نمايش اداره برنامه هاي تئاتر اجرا و با استقبال خوب تماشاگران مواجه شد.

در اين نمايش بازيگراني چون كيانوش كريمي، الهام ماندگاري، ياسمن پناه، زهرا محمدزاده، اميرحسين نوروزي، اردوان زيني سوق، روح اله طباطبايي، عباسعلي روشنك و مصطفي لاهوتي نژاد ايفاي نقش داشتند.

*************

 

جشنواره فيلم کيش گفتمان بين‌المللي درمنطقه ايجاد مي کند

بهمن حبشي، نماينده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در جشنواره فيلم کيش معتقد است اين جشنواره سهم به سزايي در ارتقاي سطح کيفي سبنماي ايران دارد.

 

وي براين نظر است که اين جشنواره مي‌تواند سهم عمده‌اي در معرفي فرهنگ، سنت‌ها و مناطق جغرافيايي کشورمان داشته باشد.

 

حبشي با اشاره به نگاه مثبت دولت به جشنواره فيلم کيش خاطرنشان ساخت: مي‌توان شاهد برپايي و تداوم تاثيرگذار اين رويداد سينمايي بود.

 

به گفته وي هرگونه جشنواره‌اي که منجر به معرفي فرهنگ، سنت‌ها و مناطق جغرافيايي ايران چه در داخل و چه در خارج از مرزهاي کشورمان باشد مي‌تواند ضرورت داشته باشد. به آن خاطر که جشنواره در تلاش است بنادر کشورمان و فرهنگ خليج فارس ايران را معرفي کند مي‌تواند يک گفتمان بين المللي را به کشور هاي همسايه بشناساند.

 

وي با بيان اينکه سينماي بومي از دو واژه سينما و بومي تشکيل شده است و اين گونه سينمايي، آيينه تمام نماي کشورمان است افزود: دين، فرهنگ، زبان، تمدن و مثل هاي ايرانيان از جمله معناهايي است که سينماي بومي

مي‌تواند داشته باشد. شناخت جغرافيايي، دريايي، زميني و کويري نيز از ملزومات اينگونه از سينما است که از اهميت بسياري برخوردار است. به عبارتي ديگر زمانيکه به اين حوزه نگاهي ايراني و اسلامي داشته باشيم و بحث خوديت مطرح نباشد و فرديت ايراني در آثار سينمايي تجلي پيدا کند به سينماي بومي دست يافته ايم.

 

حبشي با اشاره به افق پيش روي جشنواره بين المللي فيلم کيش عنوان کرد: اميدوارم اين رويداد سينمايي در نخستين دوره برگزاري خود يک نگاه آينده نگارانه داشته باشد و آرام، آرام به سوي پرورش فيلمسازان حرفه اي در ايران و حتي کشورهاي اطراف قدم بردارد. فيلمسازاني از کشور هاي همسايه که با موضوعات اين جشنواره ساخته هايشان را ارائه کنند. اين را نيز بايد عنوان کرد که تحقق اين مهم مي تواند عامل بنيادهاي معرفت ايراني و الفت قلبي همه سينماگران باشد.

 

وي معتقد است: جشنواره بين المللي فيلم کيش در مرحله اول بايد برنامه ريزي دقيقي داشته باشد. مسوولان برگزاري اين رويداد سينمايي کشورمان بايد اهداف يکساله و ده ساله خود را در نظر بگيرند. مرحله دوم اين امر نيز مي تواند سياست گذاري و مرحله بعدي آن اجرايي شدن تصميمات اتخاذ شده باشد.

 

وي اظهار داشت: سياست گذاري اين جشنواره با توجه به تلاش هايي که دشمنان ايران انجام مي دهند بايد به گونه اي باشد که در اين راستا بتوان اقدامات مثمر ثمري انجام داد. اگر اين جشنواره بي نقص برگزار شود

مي‌تواند آن تصوير امنيت بخشي را که ما در حال حاضر شاهد آن هستيم را به نمايش بگذارد. اين را نيز بايد در نظر داشت که بالفعل ساختن پتانسيل هاي موجود مي تواند ما را به هدف خود برساند است.

 

وي بيان اينکه نگاه مثبتي که دولت به جشنواره فيلم کيش دارد اگر سياست گذاري‌ها درست تنظيم شود

مي‌تواند دستاوردهاي خوبي را به همرا داشته باشد و تداوم خود را حفظ کند، اضافه کرد: ابن را بايد در نظر داشت که در حال حاظر بحث ايران عزيز و اسلامي مطرح است؛ همه وظيفه دارند هرچه مي‌توانند براي معرفي کشورمان انجام دهند و در راستاي اين هدف گام بردارند. اين افراد به وظيفه ملي و ديني خود عمل مي کنند. به نظر من فيلمسازان بيشتري بايد در اين جشنواره توليد فيلم کنند تا باعث غني شدن جشنواره فيلم کيش شود. به اين ترتيب مي توان شاهد توليدات و ايده هاي جديد بود.

***********

باشگاه فيلم تهران در يکصدونودوسومين نشست هفتگي خود اقدام به نمايش ، نقد و بررسي فيلم سينمايي «پرسه در مه» با حضور کارگردان و بازيگران اين فيلم کرده است.

فيلم " پرسه در مه " به کارگرداني و نويسندگي بهرام توکلي، داستان امين " با بازي شهاب حسيني " دانشجوي رشته موسيقي است که تمام تلاش خود را براي ساخت قطعه اي موسيقي صرف مي‌کند. وي در اين مسير با همسر و زندگيش دچار مشکلاتي مي شود و به مرزجنون مي رسد....

از بازيگران اين فيلم مي توان به شهاب حسيني ، ليلا حاتمي ،مسعود رايگان ،احمد ساعتچيان و آزاده رياضي اشاره کرد.

جلسه پرسش و پاسخ اين فيلم پس از نمايش و با حضور جواد نوروز بيگي " تهيه کننده " ، بهرام توکلي " کارگردان "مسعود رايگان " بازيگر " و ساير عوامل فيلم يکشنبه اول اسفند ساعت 17:30 در سالن هنر فرهنگسراي ارسباران برگزارخواهد شد .

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها