عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

محمود كاشاني: حقوق عمومي هميشه مظلوم بوده است

محمود كاشاني: حقوق عمومي هميشه مظلوم بوده است
شنبه 30 بهمن 1389  10:04 ب.ظ

يك استاد دانشگاه گفت: يكي از مشكلات حقوقي كشور كمبود شناخت از حقوق عمومي در مجلس شوراي اسلامي است كه منشاء مشكلات قانوني فراواني مي‌شود.

 

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمود كاشاني طي سخناني در همايش انقلاب اسلامي و حقوق عمومي، تصريح كرد: حقوق عمومي سابقه‌اي 221 ساله در جهان دارد كه با قانون اساسي آمريكا به عنوان اولين قانون اساسي و سپس با تصويب قانون حقوق بشر فرانسه آغاز شد و در كشور ما هم از سال 1285 هجري شمسي در قالب قانون اساسي تدوين شد.

وي افزود: شرط اصلي دفاع از حقوق عمومي شناخت صحيح از آن است و بايد به اين نكته توجه كرد كه حقوق عمومي در قانون اساسي تجلي پيدا مي‌كند، به طوري كه در اين قانون ساختار، نوع حكومت، قواي سه‌گانه و وظايف آنها تدوين و تعيين مي‌شود.

اين حقوقدان تاكيد كرد: اگر مجلس به عنوان اصلي‌ترين ركن قانون‌گذاري به وظايف خود درست عمل كند، حقوق عمومي در جامعه جاري و ساري مي‌شود؛ البته در اين چارچوب نيز اصولي وجود دارد كه مجلس به موجب قانون اساسي موظف به رعايت آنها شده است.

كاشاني خاطرنشان كرد: ‌يكي از اصولي كه مجلس بايد در بعد قانونگذاري به آنها توجه كند، اصل 65 قانون اساسي است كه در آن اصل آمده جلسات بايد با حضوردو سوم نمايندگان برگزار شود تا به طور رسمي اجازه قانونگذاري داشته باشد. در بخش ديگري نيز به آيين‌نامه‌ داخلي مجلس و توجه به آن براي تصويب قوانين تاكيد شده است.

وي اظهار كرد: قوانيني كه در چارچوب قانون اساسي و طبق آيين‌نامه‌ داخلي مجلس به تصويب مي‌رسند، باشد ماندگاري زماني خواهند داشت.

اين استاد دانشگاه در ادامه به بررسي قانون برنامه 5 ساله توسعه پرداخت و افزود: براي مشخص شدن انحرافات مجلس از نص صريح قانون اساسي بايد به قانون برنامه 5 ساله‌ توسعه كشور توجه كرد. قانوني كه تهيه آن از سال 1325 به عهده‌ هيات عاليه برنامه در آن زمان گذاشته شد و سپس از سال 1351 با تاسيس سازمان برنامه و بودجه، اين مهم از وظايف اصلي اين سازمان قرار گرفت.

كاشاني ياد‌آور شد: يكي از اصول مهم قوانين 5 ساله، مسايل عمراني و عطف آن قوانين به مسايل مالي است اما در قانون 5 ساله توسعه‌اي كه به مجلس واصل شده، اساسا توجهي به مسايل عمراني نشده است.

وي تصريح كرد: نكته‌ ديگري كه در اين قانون قابل بررسي است، اين است كه اين قانون تنها توسط رييس جمهور به امضا رسيده است كه اين موضوع نيز مغاير با قانون است؛ زيرا طبق قانون اساسي قوانين بايد به امضاي وزراي مسئول نيز برسد و مجلس نيز با توجه به اين نكات و رعايت قانون اساسي آن را در مجلس اعلام وصول كند اما با وجود برخي ايرادات، اين قانون در مجلس اعلام وصول شد.

كاشاني درپايان با بيان اين كه «حقوق عمومي به عنوان يك اصل مورد توجه قرار نگرفته و هميشه مظلوم بوده است» خاطرنشان كرد: به دليل كشمكش ميان قدرت‌ها با قانون و اين كه جريان‌هاي قدرت در هيچ مملكتي هيچ‌گاه محدوديت و قانون را نمي‌پذيرند، حقوق عمومي دچار مظلوميت شده است و اين امر در دراز مدت به كشور‌ها لطمه مي‌زند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها