عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آمريكا نگران پايگاه‌هاي نظامي‌اش در جهان عرب است

آمريكا نگران پايگاه‌هاي نظامي‌اش در جهان عرب است
شنبه 30 بهمن 1389  10:05 ب.ظ

آمريكا با داشتن پايگاه‌هاي نظامي در خاورميانه نسبت به تظاهرات اعتراض آميز در كشورهاي عربي شديدا نگران است. اين حكومتها علاوه بر دادن مجوز ايجاد پايگاه‌هاي نظامي در كشورهايشان، تسهيلات حضور آمريكايي‌ها را در منطقه فراهم كرده بودند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نوشته روزنامه‌ي كويتي الوطن‌، ديويد آرون، يك مسئول نظامي آمريكا، به خبرگزاري فرانسه گفت:‌ حدود 27 هزار نظامي آمريكايي در حال حاضر در منطقه هستند.

وي مي‌افزايد:‌ در حال حاضر ارتش آمريكا در عراق 50 هزار نظامي دارد و در بحرين نيز كه شاهد تظاهرات مشابه تونس و مصر است، 4000 نيرو دارد. بحرين اهميت استراتژيكي براي واشنگتن دارد، چرا كه مقر فرماندهي ناوگان پنجم در منطقه‌ي درياي سرخ، خليج (فارس) و درياي عرب است.

به گفته وي، آمريكا دست كم يك ناو هواپيمابر، چندين كشتي، هواپيما و هشت هلي‌كوپتر به طور دائم در منطقه‌ي خاورميانه دارد.

اين عضو سابق شوراي امنيت ملي آمريكا و كارشناس مركز تحقيقات راند عنوان داشت: تظاهرات در كشورهاي منطقه كه در راستاي تغيير انجام مي‌شود،‌ براي اهداف نظامي آمريكا فاجعه آميز خواهد بود.

وي افزود:‌ پيش از ايجاد پايگاه در بحرين، ما ناوگان پنجم را به گونه‌اي ديگر اداره مي‌كرديم و امروز با اين اوضاع نمي‌دانيم در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.

آرون گفت: ما در سال 2003 نيروهاي خود را به طور كامل از عربستان خارج كرديم تا در عمان و قطر مستقر شوند و اگر به علت اعتراض‌هاي مردمي متحمل شكست شويم، ضربه‌ي قوي به توانمندي‌ ما در بازدارندگي در مقابل ايران وارد خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد:‌ ارتش آمريكا در محدوده مصر تا كشورهاي عرب حوزه‌ي خليج (فارس)، 15 مقر و پايگاه نظامي دارد كه با هدف امداد رساني به كشتي‌هاي ما در منطقه ايجاد شده است و آمريكا همچنين مراكز لجستيكي دارد كه در اين پايگاه‌ها قطعات، تجهيزات نظامي‌، خودروها و ذخاير تسليحاتي نگهداري مي‌كند.

اين كارشناس آمريكايي مي‌افزايد:‌ آمريكا همواره به دنبال نقاط جديدي براي ايجاد پايگاه‌هاي نظامي‌اش است. در بهار سال 2010 اريتره درخواست آمريكا را براي ايجاد پايگاه دريايي در درياي سرخ رد كرد.

در يمن 100 سرباز آمريكايي به آموزش نيروهاي داخلي در مبارزه با تروريسم مي‌پردازند، اما كشورهايي نظير جيبوتي و عمان نيز مي‌توانند مقرهاي عملياتي براي پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين پريديتور عليه القاعده باشند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها