عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مکانیزمهای دفاعی

مکانیزمهای دفاعی
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:03 ق.ظ

مکانیسمهای دفاعی شیوه هایی هستند که به وسیله آنها ما از خودمان در برابر اضطراب دفاع می کنیم . این شیوه ها دو ویژگی دارند :1- آنها انکار و تحریف واقعیت هستند 2- آنها به صورت ناهشیار عمل می کنند یعنی ما از آنها آگاه نیستیم . در واقع نوعی خود فریبی و توجیه اند و به مسخ واقعیتها می پردازند .
این مکانیزمها عبارتند از :

1-سرکوبی :
سركوبی اصـلي تـرين مـكـانيـسم دفـاعـي محـسـوب شـده و ديـگــر مكانيسم هـا بعنوان ابزار كمكي بكار مي روند. سرکوب بـه مـعـني جلوگيري از ورود افكار، خاطرات، آرزوها، اميال و
تجـارب دردنـاك، نـاخـوشايـنـد، شرم آور و ناپسند به سطح خودآگاه و هشيار مي باشد. در ايـن مـكـانـيـسم ، خـاطـرات اسـترس زا به طور گزينشي به ناخودآگاه رانده مي شوند. سرکوب بـا انـكار متفاوت است ؛ در سرکوب فرد، هيچ چـيزي را نفي نميكند.
مثال:دختري كه در خردسالي مورد تعـرض جنسي واقع شده، ايـن تـجـربـه دردنـــاك را سركوب
ميكند.


2- بازگشت : این مکانیسم هنگامی بکار می افتد که شخص دچار ناکامیها و شکستها در موقعیت فعلی خود می شود ، در نتیجه از حقایق و واقعیتهای تلخ فعلی عقب نشینی می کند و به موقعیتی برمی گردد که در آن راحت تر و کامیابتر بوده است .

مثال: بزرگسالي كه هنگام سرخوردگي و ناكامي عروسكي را در آغوش ميگيرد / مرد 25 ساله اي كه دچار مشكلات مالي جدي گرديده، تمايل پيدا ميكند به خانه پدري خود بازگشته و والدين از وي مراقبت كنند / مكيدن شست و يا مداد، به لحن كودكان صحبت كردن و هرگونه بروز رفتار سنين پايين تر از خود واپس روي محسوب ميگردد.


3- انكار : عبارت است از انكار و نفي واقعيت، رفتار، كردار و عامل اضطراب زا. نپذیرفتن واقعيتها و رد حقایق نامطلوب . مثال: مادري پس از دريافت خبر كشته شدن پسرش در جنگ، مرگ پسرش را انكار كرده و باز بشقاب غذايش را سر ميزغذاخوري مي آورد و يا لباسهايش را مرتب ميكند.
مثال: افراد مسن غالبا پير شدن خود را انكار كرده و ميگويند ما هنوز جوان هستيم / معتادان همواره اعتياد خود را انكار ميكنند / پسري كه دوست دختري ندارد ميگويد من به دخترها نيازي ندارم / هنگامي كه پزشك سرطان را در بيمارش تشخيص ميدهد، بيمار آن را نادرست پنداشته و سراغ پزشك ديگري مي رود.


4- جابجايی : این مکانیسم شامل انتقال احساس روانی و حالت عاطفی از یک شخص یا یک شیء به شخص یا شیء دیگر است . در واقع تخليه احساسات فروخورده بر سر اهداف بي خطر تر (افراد زير دست ، تحت فرمان، وابسته و يا ضعيف تر از شما).
مثال: كارمند عصباني از دست رئيس خود، از آنجايي كه قادر نيست بر سر رئيس خود فرياد بكشيد، هنگامي كه به خانه باز ميگردد عصبانيت خود را سر همسر خود خالي كرده و سر وي فرياد ميكشد / فرزندان عصبانيت خود را با كوبيدن درها به هم ابراز ميكنند / يك مرد ناكام در ارضاي نيازهاي جنسي خود، به پرخوري روي مي آورد.
__________________

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها