عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا عزت نفس اهمیت دارد و به آن نیازمندیم ؟ :

چرا عزت نفس اهمیت دارد و به آن نیازمندیم ؟ :
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:05 ق.ظ

اکثر دانشمندان و صاحب نظران ارزیابی مثبت از خود را به عنوان عامل اساسی در سازگاری عاطفی-اجتماعی افراد می دانند ، در ابتدا دانشمندانی مانند ویلیم جیمز، هربرت مید و چارلی کولی بر اهمیت عزت نفس تاکید داشتند و چند سال بعد از آن نئو فرویدین ها و افرادی چون سالیوان وکارن هورنای "خودپنداره "را در نظریه های شخصیتی شان وارد کردند.


سال ها بعد روانشناسان نظریه ها را با کار های تجربی در هم آمیختند ونتیجه گرفتند که عزت نفس مثبت با شادکامی و کارکرد موثرتر در رابطه است برای مثا ل افسردگی را به یک سبک شناختی که مشتمل بر ارزیابی های شدیدا منفی و انتقادی از خود است ارتباط داده اند.


بررسی های گوناگون روانشناسی حاکی از آن است که چنانچه نیاز به عزت نفس ارضاء نشود نیاز های گسترده تر نظیر نیاز به آفریدن ، پیشرفت و یا درک استعداد بالقوه محدود می ماند ، افرادی که احساس خوبی نسبت به خود دارند معمولا احساس خوبی نیز به زندگی دارند ،آن ها می توانن با اطمینان با مشکلات و مسئولیتهای زندگی مواجه شوند، ازعهده آن ها برآیند .


شایستگی عاطفی-اجتماعی که از خودارزیابی مثبت منتج می شود می تواند به عنوان سپر یا نیرویی در مقابل مشکلات آینده به کودک کمک کند . شاهدی بر این نقطه نظر راهنمای تشخیصی وآماری بیماری های روانی انجمن روانپزشکان آمریکا(dsm-iii.r) است که از عزت نفس پا یین به عنوان نشانگان چندین اختلال کودکی نام برده است.


دو مثال مختلف از این اختلالات یکی اختلال بیش فعالی وکمبود توجه است که با بی توجهی و تکانه ای بودن مشخص می شود است و دیگری اختلال اجتنابی است که فرم شدیدی از اضطراب اجتماعی می باشد ، اگر چه واقعا مشخص نیست که عزت نفس پا یین علت هر اختلالی باشد اما این واقعیت که آن می تواند با مشکلات شدید در کودکی توا م باشد دلیل بر اهمیت نقش عزت نفس است.
__________________

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها