عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

انگیزه‌ها را زنده نگه داریم

انگیزه‌ها را زنده نگه داریم
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:09 ق.ظ


آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که مثل باتری یک ماشین که ناگهان خالی می شود، نگاهی به اطراف بیندازید و ببینید که هیچ انگیزه ای ندارید؟ بسیاری از آدم ها چنین احوالی را تجربه کرده اند. حتی آنها که معمولا موتور محرک دیگران هستند و با یک جمله یا تعریف یک خاطره و خلاصه هر چیز کوچک دیگر می توانند غبار خستگی را از روح دیگران پاک کنند همچنین احساسی را تجربه کرده اند. اما این احساس چیست و از کجا می آید؟ شاید خستگی، شاید بی حوصلگی و شاید یک سوال مثل این؛ خوب که چی؟

گاه همین یک سوال ساده می تواند همه آنچه را که آدم رشته است پنبه کند و آواری از ناخشنودی ها را بر سر آدم بباراند. بنابراین شاید بهتر باشد که اصلا کاری به کار این که این احساس تاریک و ناخوشایند از کجا آمده است، نداشته باشیم و به جای همه این حرف ها به این فکر کنیم که چطور می توان این میهمان ناخوانده ناگوار را بیرون کرد. شاید بهترین راه این باشد که یک گوشه دنج و خلوت پیدا کنید و یک فنجان چای هم به دست بگیرید و نگاهی به خاطرات خوش گذشته بکنید و البته به جای دریغ خوردن برای گذشته ای که حال دیگر خیلی چیزهای مشابه آن را در اختیار ندارید به انگیزه های آن دوره فکر کنید. فراموش نکنید که این همیشه خود ما هستیم که انگیزه ها را ایجاد می کنیم. بنابراین خود ما هم می توانیم در برابر عوامل استرس زا و مضطرب کننده و موج افسردگی بایستیم. انگیزه با مجموعه ای از اهداف و برنامه ریزی ها به وجود می آید، اما اهدافی در این میان باید مدنظر باشند که دسترسی به آنها امکان پذیر باشد و عدم موفقیت موجب ناامیدی بیشتر نشود. در مرحله بعد هم با نگاهی منطقی به انتظاری که از خود و دور و بری هایمان داریم، می توانیم امکانات واقعی دسترسی به اهدافمان را تعیین کنیم. به این ترتیب اگر توان لازم برای این کار را داشتیم دیگر باید دل را به دریا زد و عزم را جزم کرد. همین که یک بهانه و به عبارت محترمانه تر یک انگیزه پیدا کردید مطمئن باشید که باتری دوباره شارژ می شود و با اندک فاصله ای صدای خوش موتور روح به گوش می رسد. اولین قدم را زودتر برداریم.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها