عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مثبت‌اندیشی، كلید موفقیت

مثبت‌اندیشی، كلید موفقیت
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:17 ق.ظ


زندگی، سرشار از نعمت‌ها و ثروت‌های نامحدود است. همه‌ی انسان‌ها حق واختیار دارند در زندگی، موفق شده و با شادمانی و نشاط زندگی كنند. از سوی دیگر، در دنیایی که ما در آن زندگی می‌كنیم، مادیات همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده و عواطف و احساسات، می‌رود كه به فراموشی سپرده شود. در این شرایط، چیزی جز پشتوانه‌ی معنوی، مثبت‌اندیشی و تغییر و تحول درونی، نمی‌تواند انسان را ازاین‌همه نابه‌سامانی و از‌هم‌گسیختگی روانی نجات دهد.

انسان، ساخته و پرداخته‌ی افكار خویش است و این اندیشه‌ها و پندارهای فرد است كه از او انسانی موفق و قوی یا برعكس می‌سازد. دست‌یابی بهشادی و موفقیت در هر زمینه نیز تنها به همت و تلاش افراد بستگی دارد و هیچ‌كسجز خود شخص، نمی‌تواند موفقیت یا شكست را برای خودفراهم سازد.

با داشتن اندیشه‌های مثبت،توانمندی، اعتماد‌به‌نفس و خودباوری، افزایش می‌یابد در حالی‌كه باافكار منفی، احساس ناتوانی، حقارت و خودكم‌بینی در انسان تشدید گردیده و درنتیجهبسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی، گریبان‌گیر فرد می‌شود و بیشتر مردمبدون این‌كه خود متوجه باشند، با تكرار اندیشه‌های مخرب، انرژی‌های خود را بر ضدخویش به‌كار برده و سبب بدبختی‌های خود می‌شوند!

موفق‌ترین انسان‌ها، کسانی هستند که توانسته‌اند در ذهن خود، اندیشه‌های مثبت داشته باشند. آنان که می‌پندارند «قادر نیستند»، درواقع مثبت‌نگری را کنار گذاشته و در جنبه‌های منفی وقایع، تمرکز کرده‌اند. در این میان، خانواده که کانون یادگیری چگونه اندیشیدن و چگونه زیستن می‌باشد، نقش بسیار مهمی دارد. در خانواده‌ی مثبت‌اندیش، اعضای خانواده، خود را قادر و توانا می‌دانند و نگاه‌شان به دیگران، آکنده از مهر و عاطفه است. چنین خانواده‌هایی، قادر خواهند بود هر ناممکنی را به ممکن تبدیل کنند و توفیق و کامکاری را نصیب خود نمایند و هم‌چنین با زیبا، مثبت، خلاق، هدفمند و امیدوارانه اندیشیدن، شادکامی و موفقیت را به زندگی‌شان‌، دعوت کنند.تفکر مثبت

برای مثبت‌اندیشی، باید شیوه‌‌های تفکر مثبت را بیاموزیم. چنین طرز فکری، خیلی بیشتر از تکرار چند جمله‌ی مثبت و یا این‌که مدام به خودتان تلقین کنید همه‌چیز به‌خوبی پیش خواهد رفت، می‌باشد.

تفکر مثبت، شیوه‌‌ای از فکر کردن است که فرد را قادر می‌سازد نسبت به رفتارها، نگرش‌ها، احساسات، علایق و استعدادهای خود و دیگران، برداشت و تلقی مناسبی داشته باشد و با حفظ آرامش و خونسردی، بهترین و عاقلانه‌‌ترین تصمیم را بگیرد.

به‌منظور بهره‌گیری از انرژی مثبت درونی، باید تغییراتی را در درون خود ایجاد نماییم بنابر‌این باید بیاموزیم که افکارمان را هوشمندانه کنترل کنیم تا در زندگی، به موفقیت‌ها و کامیابی‌های بزرگی دست‌یابیم.راه‌کارهای مثبت‌اندیشی

برای ایجاد و تقویت تفكر مثبت، راه‌کارهایی ارائه شده که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:- لیستی از اهداف، افكار و رفتار مثبت، تهیه کرده و راه‌های تقویت آن‌ها را بیابید و تجربه کنید و از میان آن‌ها، هدفی را انتخاب کنید که امید بیشتری به موفقیت آن دارید و در تلاش برای تحقق آن، به فکر تأیید یا تکذیب دیگران نباشید.

- اعتماد‌به‌نفس خود را در هر شرایطی حفظ کنید و هرگز به دیگران اجازه ندهید آن را متزلزل کنند. این را بدانید که اعتماد‌به‌نفس، کلید خلق تفکر مثبت است.

- همواره شادی، قدرت و موفقیت را در وجود خود زنده نگه‌دارید و مهم‌تر از همه این‌که خندیدن را فراموش نکنید زیرا خندیدن باعث می‌شود افکار ناراحت‌کننده و منفی،‌ جای خود را به افکار مثبت و شاد بدهند.

- با افرادی معاشرت کنید که خود، منشأ نیروهای مثبت هستند و از افراد منفی‌نگر یا موقعیت‌هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می‌شوند، دوری نموده و یا سعی‌کنید کمتر با آنان برخورد داشته باشید.

- در هنگام صحبت با دیگران، از کلمات و جملات مثبت استفاده کنید تا حس احترام، شادی و موفقیت را در آنان زنده کند. برای نمونه، به‌جای استفاده از کلمه‌ی «خسته نباشید» که دارای بار منفی و القای حس خستگی است، بگویید «خدا قوت»، «شاد باشید»، «پرانرژی باشید» و...

- در توصیف احوال و زندگی خود نیز از کلمات مثبت استفاده کنید؛ جملاتی مانند: «من می‌توانم»، «من قادر هستم»، «چنین چیزی ممکن است»، «از عهده‌ی انجام آن برمی‌آیم» و...

- لیستی از افکار منفی خود در طی روز را تهیه نموده و سعی‌کنید برای هر فکر منفی، یک فکر مثبت معادل بیابید تا به کمک آن، بتوانید با افکار منفی مقابله کنید. با حفظ آرامش، ذهن خود را از منفی‌گرایی، منحرف سازید و افکار سازنده و شادی‌بخش را جایگزین آن سازید.

- از چشم‌و‌هم‌چشمی و حسادت که باعث ایجاد افکار منفی می‌شود، دوری نموده و سعی‌کنید روش زندگی‌تان را خودتان انتخاب کنید.

- هروقت احساس کردید افکار منفی به سراغ‌تان آمده، وضعیت خود را تغییر دهید و به کاری سرگرم شوید.

- از انزوا و گوشه‌گیری که باعث ایجاد افکار منفی می‌شود، دوری کرده و اوقات خود را در جمع خانواده، فامیل و دوستان سپری کنید.

- به مشکلات، به‌عنوان محکی برای ارزیابی توانایی‌های خود نگاه کنید و هرگز نتیجه‌ی بدی را پیش‌بینی نکنید زیرا مشکلات، فقط به اندازه‌ای مهم هستند که شما آن‌ها را مهم می‌پندارید.

- با خوش‌بینی، سعی‌کنید دستوراتی به ذهن خود بدهید که اندیشه‌های جدید مثبت، شکل‌گیرند و افکار خود را متوجه خوبی‌ها و جنبه‌های مثبت زندگی نمایید تا به‌مرور، مثبت‌نگر شوید. برای نمونه، در هر سخنرانی، در جست‌و‌جوی ایده‌های جالب باشید؛ در هر فصل كتاب، به‌دنبال مفهوم‌هایی باشید كه برای شما مهم هستند؛ با هر دوستی، درباره‌ی ایده‌ی جدیدی كه به‌تازگی یادگرفته‌اید، صحبت كنید؛ سعی‌کنید دست‌کم روزی یک‌بار یک صفحه از اشعار امیدبخش ادبی را مطالعه کنید؛ فیلم‌ها و سریال‌هایی را تماشا کنید که باعث ایجاد خوشحالی در شما می‌شوند و...

- برای تغییر اوضاع و شرایط نامساعد، اقدام کنید و مطمئن باشید که می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید اما از طرف دیگر، از خود انتظار بیش از حد نیز نداشته باشید و خود را همه‌فن‌حریف ندانید؛ به عبارت دیگر، از کمال‌گرایی مطلق که باعث ایجاد اضطراب و احساس عجز و ناتوانی می‌شود، خودداری کنید.

- نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید و خود را خوب، توانا و باارزش بدانید و همواره به خاطر داشته باشید که شما همان چیزی هستید كه فكر می‌كنید.

- هرگز شعار «خواستن، توانستن است» را فراموش نکنید و بدانید که در سایه‌ی سعی و تلاش، به آن‌چه بخواهید، می‌رسید. به همین منظور، پیش از این‌که هریک از پروژه‌های خود را عملی کنید، نتیجه‌ی موفقیت‌بخش آن را در ذهن‌تان مجسم نمایید. اگر این کار را با تمرکز و ایمان کامل انجام دهید، از نتیجه‌ی به‌دست‌آمده، شگفت‌زده خواهید شد.

- از تردید و دودلی، دوری کرده و کارها را با جدیت دنبال کنید.

- هرگز خود را بدبخت، ناتوان و درمانده احساس نکنید.

- انجام ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا و... را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قراردهید زیرا این امر، حس مثبت‌گرایی را در وجود شما زنده نگه‌می‌دارد.

- قدر لحظات زندگی را بدانید و از آن‌ها به‌‌‌خوبی استفاده کنید زیرا هرگز تکرار نخواهند شد.

- به قدرت بی‌کران خداوند ایمان داشته باشید و با خود تکرار کنید که «من لیاقت بهترین‌ها را دارم و با لطف خدای بزرگ، به آن‌ها خواهم رسید.»اجرای راه‌کارهای تقویت تفکر مثبت، هیچ هزینه‌ای ندارد و به سن و سال افراد نیز مربوط نمی‌شود. بنابراین اجرای این راه‌کارها را از همین حالا شروع کنید و آن را به فردا موکول نکنید زیرا ممکن است فردا هرگز نیاید.
__________________

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها