عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

10 راه پرهيز از خشمگين شدن در جاده و خيابان

10 راه پرهيز از خشمگين شدن در جاده و خيابان
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:18 ق.ظنصايح الحكما
ساسان گلفر
خوانندگان محترم صفحه كنسول مدتي است نصيحت نشنيده اند و ويتامين نون خون شان پايين آمده است؛ بنابراين در اين شماره تصميم گرفته ايم توصيه هايي در اختيارشان بگذاريم تا از شنبه هفته آينده خيابان ها را پر از گل و بلبل ببينيم و رانندگاني كه به رديف در خط خودشان رانندگي مي كنند و هرگز مرتكب خلاف نمي شوند و هرگز به يكديگر تو نمي گويند و حق تقدم را رعايت مي كنند و با كلي تعارف و من بميرم و تو بميري به يكديگر راه مي دهند.
از اينكه پندهاي حكيمانه اي را كه از ديگران شنيده ايم يا خوانده ايم يا از خودمان درآورده ايم، به گوش جان مي شنويد و متنبه مي شويد، كمال تشكر را داريم و اميدواريم اوقات خوشي را در هنگام رانندگي، مخصوصا در شهر تهران، از سر بگذرانيد.اين نصايح البته هفته هاي بعد هم با عناويني چون 10روش براي سرقت اتومبيل و مقابله با آن در حاشيه صفحه، ادامه پيدا خواهد كرد تا دلمان خوش باشد كه شايد نصايح مان رانندگان ايراني را هم به سطح استانداردهاي جهاني برساند.
شايد عصباني نشدن در خيابان هاي پرتنش اين شهر، غيرممكن به نظر برسد اما واقعيت اين است كه همه به يك اندازه دچار تنش و خشم نمي شوند. براي آنكه بتوانيد جلوي عصبانيت خود را بگيريد، راه هايي هست؛ از جمله اين موارد:
۱ - خوب بخوابيد، بعد رانندگي كنيد. لزومي ندارد براي مشاهده تاثير كم خوابي در بدعنقي، به كودكان دقت كنيد؛ بزرگسالان نيز اغلب چنين اخلاقي دارند. كم خوابي باعث مي شود مستعد احساس رنجش و نارضايتي و حتي خشم شويم. بنابراين سعي مي كنيم اگر كار و زندگي و اهل و عيال اجازه دهند، طبق توصيه حكما روزي 8ساعت بخوابيم.
۲ - از پيش برنامه ريزي كنيد. آيا معمولا احساس مي كنيد كه كارهاي روزمره خود را در شرايطي بحراني انجام مي دهيد كه از كمبود وقت ناشي شده است؟ آيا براي رسيدن سر قرار، دقيقا به اندازه اي كه براي رانندگي لازم داريد، وقت مي گذاريد؟
اگر چنين است، كاملا مستعد حملات خشم هستيد. كافي است 10دقيقه به زماني كه هميشه در نظر مي گيريد، اضافه كنيد. به اين ترتيب، احتمالا وقت براي بنزين زدن، ارزيابي وضعيت خيابان و برخوردن به يك چراغ قرمز بدقلق يا عمليات ساختماني يك روز صبح كه ناگهان مانند قارچ وسط بزرگراه سبز شده را خواهيد داشت. سعي كنيد وسايلي از قبيل چمدان ها، كيف مدرسه بچه ها، لباس و غذا از شب قبل آماده باشد تا هنگام صبح، كمتر عجله داشته باشيد. زمان بيشتر، يعني رانندگي با اعصاب آرام تر.
۳ - اتومبيل شما وسيله عقده گشايي نيست. عشق و علاقه به اتومبيل طبيعي است اما گاهي اوقات از حد مي گذرد و به احساس يگانگي شخصي با اتومبيل منجر مي شود. اگر با رئيس يا همسرتان خداي نكرده مشكل پيدا كرده ايد، قرار نيست ناراحتي خود را بر سر گاز و كلاچ ماشين زبان بسته خالي كنيد. به هر حال يادتان باشد كه خودروي شما پيش از هر چيز، يك وسيله نقليه است، نه سلاحي براي تخريب خودتان و ديگران.
۴ - صداي پخش استريو را پايين بياوريد. قصد نداريم بحث آلودگي صوتي و از اين قبيل اصطلاحات بامزه را پيش بكشيم اما موسيقي تند و گوشخراش، اثر خطرناكي در رانندگي دارد و موجب پرخاشگري مي شود. بهتر است موسيقي كلاسيك ملايم گوش كنيد، تا عربده هارد راك كه شما را به دعوا و مرافعه با رانندگان ديگر دعوت مي كند. تاريخ هم اين نكته را به اثبات رسانده كه در زمان باخ و موتزارت، آمار تصادفات و مشاجرات ميان رانندگان اتومبيل بسيار كمتر از امروز بوده است!
۵ - به اعضاي بدن تان استراحت بدهيد و نفس عميق بكشيد. هنگامي كه متوجه شديد چهارچنگولي به فرمان چسبيده ايد، به انگشتان خود كمتر فشار بياوريد و فشار را از فرمان برداريد. با آرامش هم مي توانيد فرمان را كنترل كنيد. در مسافرت هاي جاده اي، حداقل هر 3ساعت يك بار استراحتي به خود بدهيد و رفع خستگي كنيد. برف پاك كن سالم هم نعمتي است كه نمي گذارد مدام براي ديدن منظره جلوي خود از پشت گل ولاي گردن بكشيد. گاهي اوقات شيشه را هم پايين بياوريد تا بتوانيد عميق و آرام نفس بكشيد.
۶ - به خودتان نگيريد. اگر راننده اي ناگهان از شما سبقت گرفت و راهتان را قطع كرد يا اتومبيل جلويي ناگهان ترمز گرفت، به احتمال زياد به خاطر پدركشتگي با شما دست به اين اقدام نزده است. قبل از اينكه چنين اتفاقي عامل بالارفتن خشم شما شود، اين را به خود يادآوري كنيد كه هدف آن راننده از اين كار، ناراحت كردن شما نبوده است؛ چه بسا اشتباه يا بي توجهي موجب دستپاچگي او شده يا يك زنبور درشت خشمگين به داخل اتومبيل رفته است. شايد هم در حال صحبت با تلفن همراهش بوده است. تصحيح مي كنم. در مورد آخري كه ذكر شد، حتما با آن راننده دست به يقه شويد و از طرف نويسنده هم او را كتك بزنيد!
۷ - به فكر قلب خودتان باشيد. افرادي كه زياد عصباني مي شوند، سه برابر افرادي كه به ندرت دچار حمله خشم مي شوند، مستعد حمله قلبي هستند. خيلي از اهدافي كه به سوي آنها رانندگي مي كنيد، ارزش آن را ندارند كه جانتان را به خاطرش از دست بدهيد؛ پس به محض آنكه احساس كرديد عصبانيت قرار است از راه برسد، به ياد قلب خود بيفتيد.
۸ - فكر نكنيد تنها هستيد. وقتي در رستوران يا يك مكان عمومي شلوغ هستيد كه حس مي كنيد بايد به نحو خاصي رفتار كنيد، معمولا عنان خشم خود را به راحتي رها نمي كنيد(اگر رها كنيد، ديگر خود دانيد!). خاصيتي كه اتومبيل دارد، اين است كه فرد خود را جدا از ديگران و محصور در سپري فولادي مي بيند كه به او اجازه هر رفتاري را مي دهد؛ بنابراين بهتر است در اتومبيل هم كه هستيد، خودتان را در رستوران فرض كنيد. البته پشت فرمان، پرخوري نكنيد!
۹ - خودآزمايي بد چيزي نيست. گاهي اوقات پاسخ به يك يا چند پرسش صادقانه كه از خودتان پرسيده ايد، ممكن است باعث تشخيص و كاستن از رفتارهاي خطرناك شود. با بله يا نه گفتن صادقانه به سؤالات زير، مي توانيد تحليلي از وضعيت رانندگي خودتان داشته باشيد؛
- معمولا از سرعت مجاز بالاتر مي روم تا به موقع به سر كارم برسم؟
- با فاصله خيلي كم، اتومبيل جلويي را دنبال مي كنم؛ مخصوصا اگر از من سبقت گرفته باشد؟
- هر وقت حس مي كنم راننده اي قصد رنجاندن من را دارد، چراغ را روشن و خاموش مي كنم و بوق مي زنم؟
- اگر لازم ديدم، چه راننده هاي ديگر صدايم را بشنوند و چه نشنوند، به آنها فحش مي دهم؟
- براي جلورفتن در راه بندان، از اين خط به آن خط مي روم؟
- احساس مي كنم لازم است راننده هاي بد را سر جايشان بنشانم؟
اگر به هر يك از اين پرسش ها پاسخ بله مي دهيد، نامتان يك راست به فهرست راننده هاي پرخاشگر روانه مي شود و ديگر حسابتان با كرام الكاتبين است!
۱۰ - مهرباني را تمرين كنيد. البته مي دانم كار راحتي نيست چون خودم امتحان كرده ام. شما هم سعي خودتان را بكنيد! از قديم گفته اند آنچه براي خود نمي پسندي، براي ديگران نپسند . حالا اگر اين را قبول نداريد، از راننده هاي ديگر هم انتظار نداشته باشيد رفتار خوبي نشان بدهند. به هر حال حكما گفته اند كه پذيرش اشتباه هاي خود و اجازه دادن به ديگران تا احيانا براي ارتكاب خطا پوزش بطلبند، شرايط رانندگي مطلوب تري براي شما و ديگران فراهم مي آورد؛ شايد هم بيخود گفته اند؛ اصلا به ما چه مربوط!؟

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها