عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بیماری‌های روانی؛ شایع و متداول

بیماری‌های روانی؛ شایع و متداول
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:36 ق.ظ

  • بیماری‌های روانی كه ارمغان عصر جدید و فناوری است در سال‌های اخیر شیوع بالایی داشته و با رشد فناوری بر تعداد این گونه بیماری‌ها نیز افزوده شده است.

بیماری‌های روانی كه ارمغان عصر جدید و فناوری است در سال‌های اخیر شیوع بالایی داشته و با رشد فناوری بر تعداد این گونه بیماری‌ها نیز افزوده شده است.


بیماری‌های روحی و روانی در جوامع غربی به دلایل گوناگون فكری، ارتباطی و ... با زندگی مدرن عجین شده و بنیان‌های اجتماعی و خانوادگی را متزلزل كرده است.


در سال ۲۰۰۳ از هر ۵۰ نفر آمریكایی یك نفر جزو بیماران روانی شناخته شد، در حالی كه این رقم در سال ۱۹۸۷یك نفر در بین ۷۵ نفر و در سال ۱۹۵۵ یك نفر در هر ۳۰۰ نفر و در سال ۱۹۰۳ یك نفر از هر ۵۰۰ نفر بوده است.


در سال ۱۹۹۹ سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد بیماری‌های روانی به عنوان چهارمین عامل مرگ انسان‌ها محسوب می‌شوند و تا سال ۲۰۲۰ یعنی حدود یك دهه دیگر، این بیماری‌ها رتبه دوم را در مرگ و میر افراد دارند.


همچنین این سازمان اعلام كرد شیوع بیماری‌های روانی در بین كشورهای ثروتمند و توسعه یافته به مراتب بیشتراست.


هم اكنون حدود ۲۴ میلیون نفر در جهان مبتلا به بیماری‌های حاد روانی هستند كه البته سالانه حدود ۶/۴ میلیون نفر نیز به این افراد افزوده می‌شوند.


بررسی‌ها نشان می‌دهد مهاجرت، بیكاری و عدم امنیت اجتماعی از جمله عوامل تشدیدكننده بیماری‌های روانی هستند.


از طرف دیگر، آمارهای رسمی‌كشور آمریكا نشان می‌دهد فروش داروهای بیماری‌های روانی و روان‌پریشی در سال ۲۰۰۴ معادل ۲۰ میلیارد دلار بوده. كه این رقم ۴۰ برابر رقم ۵۰۰ میلیون در سال ۱۹۸۵ است.


حتی مشخص شده داروهای تجویز شده روانی برای كودكان از هر ۶/۸ هزار كودك در سال ۱۹۹۵ به ۴/۳۹ نفر در هر هزار كودك در سال ۲۰۰۲ رسیده است.


كودكانی كه در زمان جنینی تحت فشارهای روحی ناشی از ارتباطات نامناسب خانوادگی، فقر و فشارهای اجتماعی بر مادر بوده‌اند و پس از تولد نیز به دلیل مشكلات زیاد خانواده زمان‌های زیادی تنها می‌مانند یا در صورت حضور والدین نیز از محیطی توام با آرامش و محبت محروم هستند بدیهی است بیشتر دچار این گونه بیماری‌ها می‌شوند.


كشورهایی كه دارای بالاترین آمار بیماری‌های روانی هستند شامل آمریكا، انگلستان، آلمان، هند، چین، كوبا و پرو هستند و از نظر پراكندگی نیز در آمریكای لاتین، جنوب آفریقا و جنوب شرق آسیا هستند.


چندین میلیون نفر بیمار روانی در هند وجود دارد كه بسیاری از آنها تحت نظر هیچ مركز درمانی خاصی نبوده و با كارهایی مانند واكس زدن كفش و فروش سیگار زندگی می‌كنند. در این كشور اعتقاد عامه مردم بر این است كه بیماری‌های روحی و روانی ناشی از حلول روح منفی در این افراد است و عموما سعی در توجیه ماورایی و ارواح ناسالم این افراد دارند و از نظر علمی ‌به آنها مانند بیمار نگاه نمی‌شود.


برخی افراد نیز سعی می‌كنند با خارج كردن ارواح خاص از بدن این افراد به آنها كمك كنند و به عقیده خودشان با درمان‌های غیبی به آنها كمك كنند كه بدیهی است در بسیاری از موارد كارآمد نیستند.


متاسفانه این تصور غلط در بسیاری كشورها وجود دارد كه بیماری‌های روحی و روانی برخلاف بیماری‌های جسمی‌ موجب آسیب‌های عضوی جدی نمی‌شود . همین مساله از جمله عوامل بی‌توجهی خانواده‌ها به رسیدگی و انجام اقدامات لازم و بموقع به این گونه افراد است.


در عین حال وقتی فرد تعادل روحی و روانی ندارند، اعضای خانواده نیز نگران امنیت جانی و مالی خود هستند و با این تفكر كه بسیاری از این بیماری‌های حاد به طور قطعی قابل درمان نیستند و در صورت درمان نیز مقطعی جواب می‌دهند و امكان عود مجدد آنها وجود دارد اطرافیان و خانواده در صورتی كه منابع مالی كافی نداشته باشد نمی‌تواند كمك چندانی به آنها بكند.


البته این‌گونه بیماران در بسیاری از موارد تقصیری ندارند و در مواردی پس از ابتلا به بیماری‌های روانی نیز مورد سوء استفاده‌های جسمی‌ و مالی قرار می‌گیرند.


اما شاید با توجه به علل این‌گونه بیماری‌ها با اقدامات مناسب بتوان تا حدی از آنها پیشگیری كرد؛ از جمله این علل در جامعه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:


-‌ كاهش ارتباطات اجتماعی


- فقدان معنا و استقلال و مشاغل بی‌ارزش


- انفجار تجویز داروهای روانی


- مصرف‌زدگی افراطی


- كمرنگ شدن نقش خانواده


وقتی بیماران روانی از نظر خانوادگی و مالی تامین نشوند طبیعی است كه به خیابان‌ها می‌آیند و بیشتر خیابان گردان و بی خانمان‌ها نیز از این قشر هستند.


در آمریكا فقط در ایالت نیویورك ۵۲۰۰ بیمار روانی بی خانمان در خیابان‌ها وجود دارد.


با توجه به بالابودن هزینه درمان بیماری‌های روحی و روانی كمتر سازمانی عهده دار این‌گونه بیماران می‌شود و در بسیاری از كشورها هنوز داروهای روانی و حتی داروهای ساده اعصاب نیز از قیمتی بالا برخوردارند و سازمان‌های بیمه ای نیز این‌گونه هزینه‌ها را تقبل نمی‌كنند.


داشتن مراكز و خانه‌هایی برای حمایت از این گونه افراد با تجهیزات و امكانات لازم حدود ۲۷ میلیون دلار در سال هزینه دارد و این یكی از دلایل اصلی برای مسكوت ماندن مشكل این بیماران و خیابانگرد شدن آنها دارد.


مقامات پلیس آمریكا روزانه حدود ۴۰ نفر بیمار روانی سرگردان در خیابان را دستگیر می‌كنند، اما نگهداری این افراد نیز كه خودشان چندان مقصر نیستند نیاز به توجه دارد و به همین دلیل پس از مدتی دوباره آزاد و روانه خیابان می‌شوند.


حتی با وجود توافقاتی كه بین مراكز درمانی و مقامات شهری در بسیاری از كشورها شده هنوز متولی خاصی برای این امر وجود ندارد زیرا این گونه بیماران قبل از هر چیز نیاز به خانه و اتاقی برای زندگی دارند تا سپس بتوان آنها را از نظر درمانی و حمایتی تحت نظر قرار داد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها