عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مکان کنترل شما درونی است یا بیرونی ؟

مکان کنترل شما درونی است یا بیرونی ؟
یک شنبه 1 اسفند 1389  05:15 ق.ظتحقیقات راتر نشان داده است که بعضی از مردم معتقدند که تقویتها ( و یا اتفاقات و رویدادها و یا موفقیتها ) وابسته به رفتار خود آنها هستند ، در حالی که برخی دیگر تصور می کنند که تقویتها به وسیله عوامل بیرونی کنترل می شوند .


افرادی که دارای مکان کنترل درونی هستند ، معتقدند که تقویتهایی که دریافت می کنند حاصل کارکردها ، رفتارها یا ویژگیهای خود آنهاست . افراد دارای مکان کنترل بیرونی فکر می کنند که دریافت تقویت آنها وابسته به مردم دیگر ، تقدیر و یا شانس است . این افراد معتقدند که در برابر نیروهای بیرونی ناتوان اند .


اشخاص دارای مکان کنترل بیرونی که معتقدند رفتارها یا مهارتهای آنها در تقویتهایی که دریافت می کنند اثری ندارد ، در کوشش برای بهبود موقعیت خود فایده ای نمی بینند . آنان به امکان کنترل زندگی خود در زمان حال یا آینده باور چندانی ندارند . کسانی که دارای مکان کنترل درونی هستند از سوی دیگر معتقدند که کنترل کافی بر زندگی خود دارند و مطابق همین باورها رفتار می کنند .


تحقیقات نشان داده است که آنان در تکالیف خود عملکرد بهتری دارند ، کمتر تحت نفوذ دیگران قرار می گیرند ، برای مهارتها و پیشرفتهای شخصی خود ارزش والاتری قایل اند و نسبت به قرینه های محیطی که می توانند برای هدایت رفتار خود از آنها استفاده کنند ، هشیارترند . به علاوه آنها بیشتر از افراد دارای مکان کنترل بیرونی برای قبول مسئولیت اعمال خود آمادگی دارند .

تحقیقات مقدماتی حاکی از آن است که افراد دارای مکان کنترل درونی از بهداشت روانی بهتری برخوردارند .

شما جزو کدام گروه هستید ؟

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها