عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: هر کس به شایستگی در حقّ خانواده‌اش نیکی کند، خداوند بر عمرش می‌افزاید. الکافی، ج8، ص219

شارون مي‌گفت من كسي هستم كه دولت فلسطيني را ايجاد خواهد كرد

یک شنبه 1 اسفند 1389  08:47 ق.ظ

89/12/01 - 00:14
شماره:8911300816
يادداشت‌هاي شخصي محمود عباس از روند سازش-20

خبرگزاري فارس: يك اسراييلي درباره كشتار صبرا و شتيلابه شارون اعتراض كرد. او گفت: منظورت فلسطيني هاست؟ گفتم: آيا آنها انسان نيستند؟ شارون گفت: روزي خواهي فهميد كه من همان كسي هستيم كه دولت فلسطيني را ايجاد خواهد كرد.

به گزارش فارس، كتاب خاطرات محمود عباس از جمله اسنادي است كه مي تواند براي محققين روند سازش و علاقمندان حوزه فلسطين مفيد باشد چراكه عباس از جمله كليدي ترين مهره هاي روند سازش بوده است.

اگرچه اين خاطرات بيشتر حول محور مذاكرات اسلو و قبل از آن دور مي زند ولي اطلاعات ناب آن درباره نوع نگاه مبارزان فسطيني با گرايشات غير اسلامي و غير جهادي، نحوه ارتباط آنها با گروههاي صهيونيست از ابتدا تا كنون و روند سازش مي تواند براي مخاطبان آن جالب باشد. ضمن اينكه قاعدتا نبايد از اين كتاب انتظار داشت تا با نگاه جهادي و اصيل مقاومت به موضوع بنگرد.

خبرگزاري فارس نيز به جهت اهميت اين موضوع، كتاب خاطرات محمود عباس را به طور كامل و به شكل سلسله وار منتشر مي كند.

قسمت بيستم اين مطلب به خوانندگان محترم ارائه مي‌شود:

*شكست گفتگوهاي فلسطيني-آمريكايي براي صلح در خاورميانه

از سوي ديگر، برخي از مسئولان ايالات متحده از اسرائيل خواستند در صورت تمايل به برقراري امنيت، طرح سياسي خود را ارائه كند. همچنين اين افراد اظهار داشتند اسرائيل بايد اين حقيقت را بپذيرد كه فلسطيني ها نيز از حقوق سياسي مشروع برخوردارند.

شايد برجسته ترين اين مواضع، هماني بود كه رولان دوما، وزير خارجه وقت فرانسه اتخاذ كرد. وي در يك گفتگوي راديويي با راديو مونته كارلو در تاريخ 16/12/1988 نسبت به تصميم آمريكا اظهار خرسندي كرد و آنرا گامي به جلو در مسير صلح قلمداد نمود. وي اظهار اميدواري كرد كه پنج كشور عضو دائم شوراي امنيت در نشستي سريع، شيوه هاي تحرك در عمليات صلح را بررسي كند.

* ادامه گفتگوي فلسطيني- آمريكايي از طريق سفارت ايالات متحده در تونس

با وجود ادامه برگزاري گفتگوي فلسطيني- آمريكايي از طريق سفارت ايالات متحده در تونس، گفتگوهاي يادشده از چارچوب بحث هاي كلي فراتر نرفت و به سطوحي نرسيد كه بتواند گام هايي را پايه گذاري كند كه به تحرك در روند صلح خاورميانه منجر شود و اين روند بتواند وجود و پويايي خود را نشان دهد.

پس از آنكه مجموعه نظامي وابسته به ابوالعباس در مه 1989 در ساحل تل آويو دست به يك عمليات زد، امريكا نيز با بهره برداري از اين مسأله، گفتگوها را متوقف كرد.

امري كه موجب شد عامل قطع گفتگوها را امريكا اعلام كند. زيرا اين كشور عمليات يادشده را مايه نقض پيش شرط هاي اعلام شده براي گفتگوي فلسطيني-امريكايي اعلام كرد.

*زماني كه شارون خود را پايه گذار دولت فلسطيني معرفي مي كند

پس از يورش اسرائيل به لبنان [و كشتارهاي صبرا و شاتيلا] از سوي شارون در سال 1982 ميلادي، در مسكو ميان من و مئير فيلنر، دبير كل حزب كمونيستي اسرائيل ديداري برگزار شد. وي در اين ديدار درباره رويدادي سخن گفت كه در كنست ميان وي و شارون رخ داده است.

او گفت كه وي پشت در ايستاده و شارون نيز داخل كنست بوده است. وقتي در را باز مي كند با شارون رودر رو مي شود، اما با وي سخن نمي گويد. شارون خطاب به وي مي گويد: چرا وقتي من را مي بيني، از من روي مي گرداني؟ چرا به من سلام نمي كني؟

من نيز به او گفتم: بر يك خونريز و خون آشام سلام نمي كنند. شارون گفت: ايا منظورت خون فلسطيني هاست؟ پاسخ دادم: بله، منظورم ريختن خون فلسطيني ها و محاصره بيروت است. منظور من شهوت تو در خونريزي است. آيا اعتقاد نداري كه آنان نيز مانند ما انسان هستند و مانند ما حقوقي دارند؟ شارون در حالي كه آنجا را ترك مي كرد، چنين پاسخ مي دهد: روزي خواهي فهميد كه من همان كسي هستيم كه دولت فلسطيني را ايجاد خواهد كرد.

*‌ براي سياستمداران هرچيزي قابل گفتگو و بررسي است

من از فيلنر پرسيدم: آيا گمان مي كني كه او راست مي گويد؟ يا اينكه منظور وي از حكومت فلسطيني، همان دولت اردن است كه هميشه به زبان مي آورد؟ فيلنر پاسخ داد: دقيقا نمي دانم. اما در چهره او جديتي را ديدم كه پيش از اين نديده بودم. شايد منظور وي هماني باشد كه تو گفتي و شايد نيز چيز ديگري باشد. اما اين جريان را برايت نقل كردم تا آنرا بررسي كني.

در دنياي سياست هيچ چيز ثابت و تغييرناپذير نيست. براي سياستمداران هرچيزي قابل گفتگو و بررسي است. من از شنيدن اين سخنان بسيار شگفت زده شدم. چراكه اين سخنان بر زبان رهبر يك حزب تندرو يعني ليكود رانده مي شود. حزبي كه سياستش مبتني بر كوچاندن فلسطيني ها مي باشد.

* چرا نبايد با شارون گفتگو كرد

حتي شعار "حيروت " همچنان پابرجاست. شعاري كه دو كرانه رود اردن را گستره حكومت قومي هيود معرفي مي كند و زير نقشه كرانه شرقي و غربي رود اردن مي نويسد: "اين، از آن ماست... اين نيز براي ماست... و فقط با اين (با ترسيم يك تفنگ) ممكن مي شود. " همچنين مي دانيم ژابوتنسكي رهبر راديكال ها و پايه گذار جنبش حيروت به اين دليل از آژانس يهود جدا شد كه اين آژانس بر سر اهداف جنبش صهيونيسم حاضر به صلح شد و پذيرفت كه ميهن قومي يهود، فقط محدود به فلسطين باشد.

گفتگوي ميان فلنر و شارون همچنان در ذهن من نقش بسته بود و هيچ گاه آنرا فراموش نمي كردم. با خودم مي پرسيدم كه چرا اين سخن، راست نباشد؟ چرا ما تماس با اين مرد يا ديگر اعضاي حزبش را تجربه نكنيم؟

mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 250472
دسترسی سریع به انجمن ها