عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نگاه ايران و آلمان به آينده است

نگاه ايران و آلمان به آينده است
یک شنبه 1 اسفند 1389  08:52 ق.ظ

89/12/01 - 01:51
شماره:8912010001
صالحي در نشست خبري مشترك با همتاي آلماني؛
نگاه ايران و آلمان به آينده است

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه كشورمان در ارزيابي از چشم‌انداز روابط تهران و برلين با بيان اينكه ما به گذشته كاري نداريم، گفت: نگاه ما به آينده است و به آينده بسيار اميدواريم.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، علي‌اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان بامداد امروز (يكشنبه) پس از ديدار و گفت‌وگو با «گيدو وستروله» همتاي آلماني خود كه به تهران سفر كرده، در نشست خبري مشترك ضمن تشريح اين گفت‌وگوها به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* آقاي خبرنگار شما خودتان را جاي دولت آلمان گذاشتيد!

خبرنگار خبرگزاري آلمان خطاب به صالحي با بيان اينكه روابط ايران و آلمان در سال‌هاي گذشته زياد خوب نبوده، از وي پرسيد فكر مي‌كنيد برنامه‌اي كه رخ داد (آزادي دو تبعه آلماني بازداشت شده در ايران) و اينكه آقاي وستروله براي اين دو آلماني به ايران آمد نه روابط فيمابين، اين موضوع (آزادي اين دو نفر) چقدر در روابط فيمابين تأثير مي‌گذارد؟ كه وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ گفت: شما خودتان را در جايگاه دولت آلمان قرار داديد كه ايشان با چه ماموريتي به ايران آمده است. دقيقا آقاي وستروله به خوبي توضيح داد كه بحث اصلي ما مسائل دوجانبه و نگاه به تحولات منطقه و مسائل بين‌المللي بود.

وي افزود: آنقدر مسئله بين ايران و جمهوري فدرال آلمان وجود دارد كه مي‌توان در خصوص آن گفت‌وگو كرد. اين دو كشور با توجه به جايگاهشان مي‌توانند نقش مؤثر و مفيدي در رتق و فتق امور از جمله مسائل مربوط به منطقه و عرصه بين‌المللي ايفا كنند.

وزير امور خارجه كشورمان با بيان اينكه نگاه ما به آينده است، يادآور شد: ما به گذشته كاري نداريم و به آينده بسيار اميدواريم. همانطور كه‌ آقاي وستروله گفت، آمدن ايشان به ايران براي بحث روابط دوجانبه و پيگيري اين روابط بود.

وي ادامه داد: در آينده ملاقات‌هاي ديگري خواهيم داشت و اين ملاقا‌ت‌ها رد آن ادعايي خواهد بود كه شما(خبرنگار) مطرح كرديد.

صالحي با طرح اين سؤال كه اگر مسائل اين دو نفر حل شده پس ملاقا‌‌ت‌هاي آينده چيست؟ گفت: ما ديدار‌هايي در آينده خواهيم داشت كه قرار آن گذاشته شده است.

* هم اشتراك نظر داريم و هم اختلاف نظر

به گزارش خبرنگار فارس، علي‌اكبر صالحي در ابتداي اين نشست خبري نيز گفت: خوشحالم كه ميزبان وزير امور خارجه دولت فدرال آلمان هستم و فرصت بسيار خوبي دست داد تا با آقاي وستروله مباحث بسيار خوبي در ارتباط با روابط دوجانبه داشته باشم.

صالحي همچنين به ديدار وستروله با محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كشورمان در خصوص مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي كه نزديك به يك ساعت به طول انجاميد، اشاره كرد.

وزير امور خارجه كشورمان پس از آن به تشريح محتواي گفت‌وگوهايش با وستروله پرداخت و افزود: با توجه به جايگاه آلمان به عنوان كشوري مهم در اروپاي غربي و با توجه به نقش مؤثر و سازنده جمهوري اسلامي ايران در منطقه به اين نتيجه رسيديم كه دو كشور مي‌توانند همكاري‌هاي خوبي در سطح دوجانبه و همچنين در ارتباط با تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي داشته باشند.

وي ادامه داد: ما و آلمان در خيلي از مسائل بين‌المللي اشتراكاتي داريم و در برخي مسائل نيز ممكن است اختلاف‌نظرهايي وجود داشته باشد.

صالحي موضوع مبارزه با مواد مخدر و تروريسم را مورد اشاره قرار داد و افزود: اين موضوعات از مسائل مورد علاقه طرفين بود و در اين خصوص به تفصيل صحبت كرديم.

وزير امور خارجه كشورمان مسائل ديگر دوجانبه در مورد ارتقاي روابط در عرصه‌هاي مختلف را از ديگر مواردي برشمرد كه با همتاي آلماني پيرامون آن بحث و تبادل‌نظر كرده است.

گيدو وستروله وزير امور خارجه آلمان در سفر به تهران ضمن ديدار با علي‌اكبر صالحي با محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهوري كشورمان ديدار و گفت‌وگو كرد.
انتهاي پيام/ش

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها