عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 با ايران گفت‌وگو كنم

نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 با ايران گفت‌وگو كنم
یک شنبه 1 اسفند 1389  08:53 ق.ظ

89/12/01 - 02:23
شماره:8912010004
وزير خارجه آلمان در پاسخ به فارس:
نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 با ايران گفت‌وگو كنم

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه آلمان با تأكيد بر تداوم گفت‌وگوهاي تهران و برلين، يادآور شد: من نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 با ايران بحث و گفت‌وگو كنم.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، «گيدو وستروله» وزير امور خارجه آلمان كه به منظور گفت‌وگو و رايزني با مقامات جمهوري اسلامي ايران در خصوص گسترش مناسبات دوجانبه و بررسي موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي شنبه شب به تهران سفر كرد، بامداد امروز (يك‎شنبه) پس از ديدار با محمود احمدي‌نژاد و سپس علي‌اكبر صالحي در نشست خبري مشترك به همراه صالحي به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* دولت آلمان مسئول نيست

خبرنگار پرس‌ تي‌وي در خصوص ممانعت فرودگاه‌هاي آلمان از تحويل سوخت به هواپيماهاي مسافربري ايران سؤال كرد كه وزير خارجه آلمان اين موضوع را از جمله موضوعاتي برشمرد كه با صالحي پيرامون آن گفت‌وگو كرده است و افزود: مسئوليت اين موضوع به‏عهده دولت آلمان نيست. ضرورت دارد گفت‌وگوهايي بين شركت‌هاي خصوصي صورت گيرد.

خبرنگار پرس‌ تي‌وي همچنين از وستروله در خصوص حضور ارتش آلمان در افغانستان و انجام عمليات نظامي در اين كشور سؤال كرد كه وي اين حضور را تعهدي بين‌المللي خواند كه به كشورش داده شده و از حضور جمهوري اسلامي ايران در كنفرانس كابل ابراز خرسندي كرد و گفت: ما منافع مشتركي را در زمينه ثبات در افغانستان داريم.

* فرصتي پيش آمد كه همديگر را بشناسيم

وستروله در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاري آلمان كه در خصوص روابط تهران و برلين سؤال كرد و هدف سفر وزير خارجه آلمان را دو تبعه آلماني بازداشت شده در ايران عنوان كرد، اظهار داشت: پيگيري وضعيت اتباع آلمان مورد توجه ماست و اين وظيفه من به عنوان وزير امور خارجه است و طبيعي است كه در اين مورد گفت‌وگو كنم.
وي افزود: ما در اين سفر در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي بحث و تبادل‌نظر كرديم و امروز براي اولين بار رودررو گفت‌‌و‌گو كرديم.
وزير خارجه آلمان خاطرنشان كرد: امروز فرصتي بود تا شخصاً‌ همديگر را بشناسيم و در مورد اشتراكات و اختلاف نظرها بحث و تبادل‌نظر كنيم.

* نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 بحث و گفت‌وگو كنم

خبرنگار فارس نيز موضع دولت آلمان در خصوص دسترسي ايران به انرژي صلح‌‌آميز هسته‌اي و چرخه سوخت را جويا شد كه وزير خارجه آلمان در پاسخ گفت: موضع ما در اين زمينه شناخته شده و در هماهنگي با موضع اروپا و نظام بين‌‌المللي است.
وي افزود: اين اولين فرصتي بود كه نقطه‌نظرات خود را عنوان كنيم. من نيامدم كه به جاي 3+3 بحث و گفت‌وگو كنم. ما يك گفت‌وگوي دوجانبه داشتيم.

* تأكيد وستروله بر تداوم گفت‌وگوهاي تهران و برلين

وي در ابتداي اين نشست نيز طي سخناني ضمن قدرداني از صالحي به خاطر تلاشش در راستاي گسترش روابط تهران و برلين، به تشريح گفت‌وگوهايش با وزير امور خارجه كشورمان پرداخت و گفت: اين اولين گفت‌وگوي ما از نزديك بود.
وزير خارجه آلمان با ذكر اين نكته كه پيش از اين تلفني گفت‌وگو كرده بوديم، اظهار داشت: ولي اين بار رودررو با يكديگر صحبت و مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي را بررسي كرديم.

وي افزود: در اين گفت‌وگوها موضع دولت فدرال آلمان در خصوص وضعيت اروپا و اوضاع كنوني در جهان تشريح شد.
وستروله يادآور شد: در اين گفت‌وگوها در خصوص مسائلي نيز كه با يكديگر هم‎نظر نبوديم از جمله حقوق بشر، گفت‌وگو كرديم.
وي بر تداوم گفت‌وگوهاي تهران و برلين تأكيد و از پذيرايي گرم به عمل آمده تشكر كرد و گفت: ما با علاقه به گفت‌وگوها در آينده مي‌نگريم.
انتهاي پيام/ش*

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها