عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ایستادگی شهدای جهان اسلام در مقابل اختناق بین المللی

ایستادگی شهدای جهان اسلام در مقابل اختناق بین المللی
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:06 ق.ظ

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ اگر شهدای جهان اسلام در مقابل جریان سلطه ایستادگی نمی کردند ما امروز دچار یک اختناق بین المللی بودیم و هیچ کدام از کشورهای منطقه جرات نفس کشیدن در مقابل آمریکا را نداشت.

 
 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای علی لاریجانی در مراسم گرامیداشت شهید عماد مغنیه که به همت ستاد بزرگداشت شهدای جهان اسلام امشب در تالار بزرگ وزارت کشور برگزرا شد افزود: امام خمینی یک خورشید بزرگ برای جهان اسلام بود و سایر شهدا جهان اسلام نقش ستاره را داشتند.

وی افزود:‌ امام خمینی (ره) ایشان از همه تجربیات گذشته استفاده کردند.

لاریجانی اظهار داشت:‌ در همین ایران و در نهضت مشروطه شاهد آن بودیم که بسیاری از علمای نجف و ایران حضور داشتند اما چون یک منظومه دقیق سیاسی و فکری طراحی نشده بود، روشنفکران آن حرکت را منحرف کردند.

وی گفت: امام پایه گذار یک نظام جدید برای مسلمانان بود و از حوزه های اندیشه گرفته تا حرکت های جهادی یک نوع بسیج و شیوه مقابله با کانون فتنه ها را به مردم منطقه نشان داد و حرکت امام دارای اندیشه بود.

لاریجانی بهدیدار هایی که برخی صاحبنظران در پاریس با امام داشتند اشاره کرد و گفت:‌آنها درباره ماهیت نهضت ایران سوال می کردند و گاهی هم می خواستند رعب ایجاد کنند.

وی افزود: اما امام در تمام این مذاکرات چه با سیاست مداران و چه با رسانه ها یک فکر را دنبال می کردند که این نهضت از جنس نهضت دینی صدر اسلام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدارهای حسین هیکل از اندیشمندان مصری در پاریس و تهران گفت: تلاش ایشان این بود که ماهیت انقلاب را پیدا کند و در سخنان خود با امام در تهران از دیدارهای خود با شاه سخن به میان آورد و گفت من آنزمان احساس می کردم که در ایران ثبات وجود دارد و به امام گفت که تصور نمی کرده که چنین حادثه ای خلق شود و امام در پاسخ به هیکل فرمودند که شما تصور می کردید آنجا جزیره ثبات است.

لاریجانی افزود: امام در پاسخ به این اندیشمند مصری ادامه دادند آن جزیره ثبات جایی بود که از خفقان ایجاد شده بود و در سخنان خود تاکید داشتند که جنس انقلاب ما جنس دینی است و از جنس ملی شدن صنعت نفت که بیشتر جنبه سیاسی داشت نیست.

وی به دیدار های برخی افراد پس از ورود امام به ایران اشاره کرده کردند و گفتند از جمله این دیدارها دیدار دو نفر از صاحبنظران فرانسوی بود که ضمن دیدار با امام می خواستند پیغامی که کارتر، رئیس جمهور وقت امریکا به رئیس جمهور کشورشان داده است را به امام منتقل کنند.

لاریجانی ادامه داد: آنها در سخنان خود خطر ورود ارتش را به امام القا کردند اما امام در پاسخ به آنها گفت من هم شنیده ام که شما در فکر آماده سازی تحرکی برای کودتا هستیداما اگر کودتای نظامی را شکل بدهید ما مجبور می شویم جهاد مقدس را اعلام کنیم.

وی افزود: همه تلاش هایی که مجاهدان فی سبیل الله و مسلحانی که در منطقه انجام دادند به خورشید تابناک امام ختم شد و همه این ستارگان در سایه حرکت امام حضور داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عکس احمد شاه مسعود از مبارزان افغانستانی گفت: همه این شهدا از جمله احمد شاه مسعود تا شیخ راهب حرب از فرزندان امام محسوب می شوند هر چند که احمد شاه مسعود یک شخصیت نظامی بود.

لاریجانی با اشاره به لقب شیر دره پنج شیر برای احمد شاه مسعود افزود: او یک جوهره فکری عمیق داشت و هم در مقابل شوروی که افغانستان را اشغال کرده بود و هم در مقابل جریان ظالم مضاعف طالبان ایستادگی عجیبی داشت.

وی گفت: احمد شاه مسعود طراح، متعهد، مجاهد و انسانی بود که متواضعانه د رمیدان جنگ آماده می شد و او آدم ساده ای نبود که فقط بخواهد دستور دهد.

لاریجانی ادامه داد:‌در شرایط سختی که همه جای افغانستان سقوط کرده بود احمد شاه مسعود در دره پنج شیر که گلوگاه بود مقاومت کرد و سرانجام براثر خیانت طالبان به شهادت رسید و خیانت کارانه به او راه را برای امریکایی ها هموار کردند.

وی گفت: حالا بهتر می شود فهمید چه کسانی پشت جریان کشته شدن احمد شاه مسعود بوده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی از خانم بوتو سوال شد که جریان طالبان را چرا به وجود آوردند و از آن حمایت کردند که وی در پاسخ گفتند این قدر به خاطر این مسئله بر سر ما نزنید زیرا طراح اصلی امریکا و انگلیس بوده، پول آنرا سعودی ها و اماراتی ها دادند و ماهم حمالی آن را کرده ایم.

لاریجانی گفت: احمد شاه مسعود را دزدانه به شهادت رساندند و راه را برای حضور آمریکا هموار کردند البته این بزرگان کسانی نیستند که فقط وجودشان منشا خیر باشد زیرا تحرکاتی که در مقابل خونشان به وجود می آید عظیم تر از حضورشان است.

لاریجانی شهید عماد مغنیه را یک فرد رشید در میدان مبارزه با صهیونیست ها معرفی کرد و با اشاره به تصاویر شهدای نهضت جهان اسلام که در جایگاه تالار وزارت کشور به نمایش درآمده بود افزود: هر کدام از این تصاویر یک گل در بوستان شهادت هستند اما شهید عماد مغنیه یک وضع متمایزی داشت.

وی گفت: شهید حاج رضوان یک فکر جامع داشت و یک طراح بزرگ برای مبارزه با صهیونیست ها بود و در اخراج آنان از جنوب لبنان نقش او یک نقش تک بود و فکر عملیاتی او فوق العاده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به نقش شهید مغنیه در جنگ 33 روزه اشاره کرد و افزود: او شاگرد مکتب سیدحسن نصرا... رهبر برجسته حزب ا... بود.

لاریجانی گفت: شهید عماد مغنیه انسانی فکور ، مخلص و متواضع بود و او مقلد حضرت آیت الله خامنه ای و در مکتب آیت الله موسی صدر تربیت شده بود.

وی افزود: اسرائیل در واقع با ترور شهید مغنیه به دنبال اعاده حیثیت خود بود زیرا حاج رضوان در جنگ 33 روزه کمر اسرائیل را شکست.

لاریجانی گفت: حاج رضوان آنقدر دقت داشت که شاگردانی برای خود تربیت کند البته این یکی از ویژگی های انسان های موفق است که جانشین های خوبی برای خود تربیت می کنند و امروز شاهد هستیم که حرکت حزب ا... بدون کاستی جلو می رود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز حزب ا... تبدیل به دژی شده که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده است البته صهیونیست ها حرفهای گنده زیادی می زنند اما از نقش فرزندان سیدحسن نصرا... و شهید مغنیه می ترسند.

وی گفت: امریکا و صهیونیست بو می کشند تا ببینند آیا زمانی می رسد که یک حرکت دزدانه انجام دهند.

لاریجانی افزود: نقش عماد مغنیه را نقشی کانونی در منطقه توصیف کرد و افزود:‌امروز به واسطه خون این شهدا یک بیداری در منطقه به وجود آمده است هر چند که عده ای می خواهند با نشان دادن 4 تا عکس در تظاهرات شرایط را عوض کنند اما آنان متوجه جوهره این تغییرات نیستند.

وی در ادامه سخنان خود به بررسی ابعاد مختلف شهید خالد اسلامبولی پرداخت و گفت: به واسطه اختناقی که در زمان شهادت شهید خالد اسلامبولی در مصر وجود داشت خیلی از حرفهای او شنیده نشد.

لاریجانی افزود: او عضو گروه جهاد اسلامی بود و در گروه محمد عبدالسلام فرج که رهبر جهاد اسلامی بود اقدام به حرکت انقلابی می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عبدالسلام فرج کتابی به نام جهاد فرضیه فراموش شده دارد که در کتاب او مواضع بسیار نزدیکی با قیام امام حسین به چشم می خورد.

وی افزود: عبدالسلام فرج در کتاب خود آورده است که مسلمانان به دلیل رها کردن وظیفه اسلامی جهاد در راه خدا به سستی و فطور گرایده اند و علت اصلی ضعف امت اسلامی ترک جهاد است.

لاریجانی همچنین به سخنان خالد اسلامبولی که بعدها منتشر شد اشاره کرد و گفت:‌صحبت های او که به معرفی ابعاد شخصیتی خالد و همچنین علت قیامش می پردازد با صحبت های امام حسین (ع) درباره زندگی آزادانه و جهاد در راه خدا بسیار نزدیک است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌خالد اسلامبولی در سخنان خود آورده است دلی لبریز از ایمان و دستی بر قبضه سلاح دارد و به خاطر انجام وظیفه شرعی و مقابله با خیانت سردمداران مصر پاسخ قدرت را با قدرت می دهد.

لاریجانی افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب گفتند علت انقلاب مصر این حقارتی است که به ملت مصر به خاطر کمپ دیوید و این رفتارهایی است که رژیم مصر با همسایگان مسلمان خود دارد.

وی گفت: عده ای تلاش های می کنند جو دیگری را در مصر معنا کنند از جمله این وزیر درمانده آمریکایی ها که زیاد هم صحبت می کند اما پاسخ این افراد را کسانی که همراه با شهید خالد دستگیر شدند و در قفس های آهنی زندانی شدند دادند که هیچ کس بیت المقدس را جز ما آزاد نخواهد کرد و صهیونیست ها باید به گوش باشند و بدانندکه ارتش اسلام می آید.

لاریجانی ادامه داد: مصر از این عقبه فکری برخوردار است اما آمریکا تلاش می کند که قیام مردم مصر را از جوهره فکر اسلامی جدا کند اما آنها متوجه نیستندکه ریشه های انقلاب مصر از کجا نشات گرفته است.

وی گفت: وزیر خارجه امریکا گفته است که ما 150 میلیون دلار به شورای نظامی مصر کمک می کنیم اما شما بیشتر از این پول ها به مصر دادید ولی موفق نشدید.

لاریجانی افزود: مردم مصر با چند شکلات سیاسی مسیر خود را عوض نخواهند کرد و امروز منطقه خاورمیانه دچار تحول بزرگ و بیداری شده است و این به خاطر رشادت شهدایی مانند حاج رضوان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود گفت: امریکایی ها باید به اراده ملت های منطقه احترام بگذارند و امیدوارم این شعور در آنها به وجود بیاید هر چند که ما مایوس هستیم و آنها دقیقا همان اشتباهاتی که در زمان شاه انجام دادند را دوباره تکرار می کنند.

در این مراسم آیت الله جنتی،‌دبیر شورای نگهبان، سفیر فلسطین در تهران و تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند.

شهید عماد مغنیه در 21 تیر ماه 1341 در شهر نبطیه کشور لبنان به دنیا آمد و در 18 سالگی عضو مهمترین گروه مبارز ضد اسرائیل، جنبش مقاومت فلسطین مشغول به فتح شد.

شهید مغنیه در بسیاری از عملیات های حزب ا... لبنان در برابر رژیم صهیونیستی نقش تاثیرگذاری داشت و در اخراج صهیونیست ها از جنوب لبنان بسیار تاثیرگذار بود.

پس از شکست اسرائیل در جنگ 33 روزه که حاج رضوان نقش بسیار تاثیرگذار در آن داشت سرویس های جاسوسی بین المللی با هزینه بسیار زیاد و پس از 19 ماه عملیات جاسوسی در یک حرکت خائنانه در 23 بهمن 1386 حاج رضوان را در اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در مسیر سوار شدن به خودروی خود به شهادت رساندند.

ترور عماد مغنیه پرهزینه ترین ترور تاریخ خوانده شده است چنانچه که فقط برای انتقال تیم ترور به داخل کشور سوریه 3 میلیون دلار به یک سرتیپ خائن سوری در مرزبانی این کشور رشوه پرداخت شد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها