عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تلاش اروپا براي كاهش وابستگي به گاز روسيه با تكيه بر منابع درياي خزر

تلاش اروپا براي كاهش وابستگي به گاز روسيه با تكيه بر منابع درياي خزر
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:22 ق.ظ

89/12/01 - 09:11
شماره:8911301337
رويترز گزارش داد:
تلاش اروپا براي كاهش وابستگي به گاز روسيه با تكيه بر منابع درياي خزر

خبرگزاري فارس:يك مقام بريتيش پتروليوم با اشاره به سياست اروپا براي كاهش وابستگي خود به گاز روسيه گفت در دهه آينده صدور گاز طبيعي از حوزه درياي خزر به اروپا افزايش چشمگيري خواهد يافت .

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، گرگ ساندرس در كنفرانس استراتژي آمريكا نسبت به قفقاز جنوبي و درياي خزر در مركز مطالعات راهبردي و بين المللي در واشنگتن تصريح كرد جمهوري آذربايجان پتانسيل زيادي براي دستيابي به جايگاه مهم صادرات گاز به بازار اروپا دارد . افزايش چشمگير صادرات گاز از حوزه درياي خزر با ترانزيت از تركيه به بازارهاي اروپايي صورت خواهد گرفت .


طبق برآورد وي تا سال 2025 سهم گاز صادراتي از درياي خزر به اروپا تا 5 الي 10 درصد خواهد رسيد. ساندرس گفت در مورد انتقال منابع گاز حوزه درياي خزر بر اساس آمار سال 2009 شركت بي پي بيشترين منابع اثبات شده را تركمنستان سپس قزاقستان و آذربايجان در اختيار دارند ولي اگر شما اين مساله را به لحاظ بازاريابي و صدور گاز به اروپا ارزيابي كنيد بايد شرايط را از ديدگاه كاملاً ديگري مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار دهيد.


وي در پاسخ به اين سوال كه ارزانترين گاز قابل دسترسي به بازارهاي غرب كجا است پاسخ داد در واقع بهترين جايي كه مي توان بيشترين گاز را پيدا كرد آذربايجان است . وي افزود ما تا اواخر امسال از ميزان و مسير صادرات گاز آذربايجان به اروپا مطلع خواهيم شد. ذخاير گازي تركمنستان 8.1 تريليون متر مكعب، قزاقستان1.82 تريليون متر مكعب و آذربايجان1.31 تريليون متر مكعب مي باشد.


پروژه كريدور جنوب يكي از طرحهاي انرژي اولويت دار براي اتحاديه اروپا است كه هدف تنوع بخشي به مسيرها و منابع صادرات انرژي و در نتيجه، افزايش امنيت انرژي اتحاديه اروپا را بدنبال دارد.


انتهاي پيام /

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها