عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

راهكارهاي مقابله با فتنه از ديدگاه اميرالمؤمنين (ع)

راهكارهاي مقابله با فتنه از ديدگاه اميرالمؤمنين (ع)
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:24 ق.ظ

89/12/01 - 00:17
شماره:8911300574
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام پيروزمند بررسي شد؛
راهكارهاي مقابله با فتنه از ديدگاه اميرالمؤمنين (ع)

خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي دفتر فرهنگستان علوم اسلامي گفت: عدم پايه‌گذاري فتنه، چنگ زدن بر محور وحدت، قرار نگرفتن در صف ظالمان و تصريح در جدايي از صف دشمنان راه مقابله با فتنه از ديدگاه اميرالمؤمنين (ع) است.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌رضا پيروزمند، عضو هيئت علمي دفتر فرهنگستان علوم اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار آئين و انديشه باشگاه خبري فارس «توانا» در مورد بررسي فتنه در قرآن و نهج‌البلاغه اظهار داشت: اميرالمؤمنين (ع) بعد از زمان حيات پيامبر اكرم (ص) با امواج فتنه افرادي كه تاب ولايت آن حضرت را نداشتند؛ روبرو شدند.
وي افزود: امير مؤمنان در خطبه 50 نهج‌البلاغه كه بعد از ماجراي صفين و حكميت ايراد شده است؛ عوامل ايجاد فتنه را توضيح داده‌اند. از منظر ايشان شكل‌گيري فتنه 3 عامل دارد: نخست هواي نفس فتنه‌گران است كه آتش فتنه شعله‌ورتر مي‌كند و موجب استحكام فتنه مي‌شود؛ دومين عامل فتنه، تحريف در آموزه‌ها و احكام دين است.
اين مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان كرد: سومين عامل فتنه‌گري با امتزاج حق و باطل منتج مي‌شود و به واسطه امتزاج بين حق و باطل، شيطان بر اولياء مسلط مي‌شود. معني اين جمله اين است كه اگر فردي به واسطه هواي نفس، در مسير ولايت شيطان قرار گرفت اهل بدعت مي‌شود.
عضو هيئت علمي دفتر فرهنگستان علوم اسلامي تصريح كرد: در فضاي فتنه، افرادي نجات پيدا مي‌كند كه مورد لطف و رحمت الهي قرار ‌گيرند و حضرت امير در خطبه 151 نهج‌البلاغه به نوعي راه‌هاي پرهيز از فتنه را توضيح داده است.
وي با بيان اينكه راه رهايي از فتنه مطابق نظر حضرت امير در نهج‌البلاغه اين است كه نخست ياري كننده و پايه‌گذار فتنه نباشيم، افزود: دومين عامل رهايي از فتنه چنگ زدن بر محور وحدت است و سومين عامل قرار نگرفتن در صف ظالمان است.
پيروزمند ادامه داد: كسي مي‌تواند از انحراف فاصله گيرد كه در زمين دشمن بازي نكند و صف خود را از دشمن جدا كند و شكم خود را از حرام پر نكند براي اينكه لقمه حرام باعث مي‌شود انسان اهل فتنه شود.
وي در ادامه افزود: چرا عده‌اي با نپذيرفتن رأي قاطع و حداكثري مردم در انتخابات، از پذيرفتن نتايج انتخابات طفره رفته‌اند و رأي مردم را نفي كردند. آيا اين جز هواپرستي مي‌تواند نام ديگري داشته باشد؟
عضو هيئت علمي دفتر فرهنگستان علوم اسلامي گفت: عامل بعدي گرفتاري فتنه‌گران اتهاماتي است كه به سيستم انتخاباتي نظام جمهوري اسلامي ايران وارد كردند كه در هيچ دوره‌اي سابقه نداشته است. حتي زماني كه آقايان در قدرت حضور داشتند به هيچ وجه تاب چنين اتهاماتي را نداشتند.
پيروزمند ادامه داد: تهمت دروغ به نظام در امانت‌داري نسبت به رأي مردم، جريان نفاق را به سمتي سوق داد كه ابزار دست مخالفين نظام قرار گيرند.
وي در پايان گفت: عامل ديگري كه باعث شد كه فتنه‌گران در گرداب فتنه بمانند امتزاج حق و باطل است، كشور به برخي كاستي‌ها در مواردي مانند بيكاري، مسكن و ازدواج جوانان دچار است و جريان نفاق مسايل باطل را با اين كاستي‌ها ممزوج كرده‌ و وارد حيطه نفاق شدند.
انتهاي پيام/ك/3

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 269914
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها