عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تحولات خاورميانه انعكاس فرايندي است كه جنگ 33 روزه سرآغاز آن بود

تحولات خاورميانه انعكاس فرايندي است كه جنگ 33 روزه سرآغاز آن بود
یک شنبه 1 اسفند 1389  09:45 ق.ظ

89/12/01 - 09:27
شماره:8911301098
تيري ميسان در سمينار مشكلات جهان معاصر در كوبا:
تحولات خاورميانه انعكاس فرايندي است كه جنگ 33 روزه سرآغاز آن بود

خبرگزاري فارس: روزنامه‌نگار فرانسوي و تحليلگر سياسي پايگاه خبري-تحليلي ولترنت در سمينار بررسي مشكلات جهان معاصر با حضور رهبر انقلاب كوبا تأكيد كرد كه تحولات اخير در خاورميانه انعكاس فرآيند بلوغ و تكاملي است كه جنگ 33 روزه لبنان سرآغاز آن بود.

به گزارش فارس، "فيدل كاسترو " رهبر انقلاب كوبا در سميناري يك روزه درباره مشكلات جهان معاصر از جمله تهديد هسته‌اي، بحران‌هاي زيست محيطي و همچنين استفاده ابزاري از روشنفكران انقلابي براي تخريب وجهه آنها حضور داشت كه 80 نفر از افرد برجسته‌اي از متفكران آمريكاي جنوبي، آفريقا و اروپا در اين سمينار حضور داشتند.

اين سمينار به طور كامل از طريق تلويزيون كوبا و همچنين تلويزيون "تله‌سور " (تلويزيون جهاني آمريكاي لاتين كه توسط "هوگو چاوز " رئيس‌جمهور ونزوئلا راه‌اندازي شده است) به طور همزمان پخش مي‌شد و حدود 2 ساعت از بحث‌هاي مطرح شده در اين سمينار به انقلاب‌هاي خاورميانه اختصاص داده شد.

*تحولات اخير در خاورميانه مرحله‌اي از فرآيند بلوغ و تكاملي است كه جنگ 33 روزه سرآغاز آن بود

"تيري ميسان " روزنامه‌نگار فرانسوي و تحليلگر سياسي كه در اين نشست حضور داشت، تأكيد كرد: آنچه هم‌اكنون ما در خاورميانه شاهد آن هستيم يك پديده واگيردار نيست. انقلاب نه يك بيماري است و نه يك مد. اين مرحله‌اي از فرآيند بلوغ و تكاملي است كه از زمان جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006 و حمله به نوار غزه آغاز شده است. اسرائيل آن شكست‌ناپذيري را كه مدعي آن بود از دست داده است و گروه‌هايي هم‌اكنون قادر هستند تحت تأثير انقلاب ايران در مقابل آن بايستند.

اين روزنامه‌نگار فرانسوي ادامه داد: ايده انقلاب عليه نظام سلطه جهاني درست مشابه همان است كه در هاوانا و تهران اتفاق افتاد. علي شريعتي مترجم چه‌گوآرا و دوست صميمي "فرانتز فانون " بود [؛ فيلسوف و نويسنده انقلابي كه آثار او الهام‌بخش آزادي ضداستعماري بود].
در همين لحظه يكي از شركت‌كنندگان در اين سمينار كه به تازگي از تونس برگشته بود گفت كه تصاويري از چه‌گوآرا در تظاهرات تونس مشاهده كرده است. اما وي در ادامه انقلاب ايران را به دليل تحولات اخير در تونس مورد سرزنش قرار داد و از امپرياليسم ايران در عراق سخن گفت.

*انقلاب‌هاي بزرگ همواره به پيروي از امپرياليست متهم مي‌شوند

كاسترو از تيري ميسان خواست تا پاسخ اين فرد را بدهد. ميسان نيز در پاسخ زماني را يادآور شد كه كوبا در آفريقا در حال مبارزه بود و به امپرياليسم متهم مي‌شد. كاسترو نيز در ادامه اظهارات ميسان خاطرات خود را در اين رابطه مطرح كرد.

روزنامه نگار فرانسوي ولترنت همچنين تأكيد كرد: ايران همواره از مبارزان در راه آزادي حمايت مي‌كند، اما هرگز تصميماتش را در جهت منافع خود و ضررهاي ديگر كشورها از جمله عراق به آنها تحميل نمي‌كند. اين امپرياليسم نيست، بلكه گسترش و توسعه انقلاب اسلامي است.

*امپرياليست‌هاي واقعي براي تفرقه افكني و ايجاد ترديد درباره جنبش‌هاي انقلابي تلاش مي‌كنند

وي افزود: امپرياليست‌ها به دنبال اين هستند تا ميان ما اختلاف افكنند و ظن‌ و ترديدهايي را ميان ما بوجود آورند. اين امري طبيعي است كه ما ترديدهايمان را مطرح كنيم و اتهامات را صراحتا بيان كنيم، اما بايد هميشه ديدگاه مثبتي درباره يكديگر داشته باشيم. در خاورميانه هيچ كس فيدل كاسترو را يك ديكتاتور نمي‌خواند و به هيچ عنوان نيز معتقد نيست كه وي به يك قاچاقچي مواد ميلياردر تبديل شده است. شما نيز اين تصور را نداشته باشيد كه "سيدحسن نصرالله " و يا "آيت‌الله خامنه‌اي " كه روحاني هستند تفكرات متعصبانه مذهبي دارند. ما بايد به آنچه آنها مي‌گويند گوش دهيم و آنچه را كه آنها انجام داده‌اند به دقت مشاهده كنيم.

بنا بر اين گزارش، اين سمينار را ميليون‌ها نفر در سراسر آمريكاي لاتين به صورت زنده مشاهده كردند.

انتهاي پيام/ص

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها