عضویت العربیة English
امام جواد علیه‌السلام: عزّت مؤمن در بى نیازى او از مردم است. بحارالأنوار، ج 75، ص 109

ايثارگران دفاع مقدس مناديان فرهنگ صلح جهاني هستند

یک شنبه 1 اسفند 1389  09:50 ق.ظ

89/12/01 - 09:30
شماره:8912010150
پژوهشگر نمونه ايثارگر كشور در گفت‌و با فارس:

خبرگزاري فارس: حميد صالحي گفت:اكنون كه دنيا درصدد اين است ما را خشونت‌طلب نشان دهد ما بايد در زمينه صلح جهاني گام‌هاي بيشتري برداشته و نمايندگان شايسته‌اي در ترويج «فرهنگ صلح و دوستي» باشيم.

حميد صالحي؛ فرمانده گردان «ضد زره لشكر 42 قدر» در زمان جنگ بوده است و هم‌اكنون استاديار دانشكده حقوق دانشگاه علامه طباطبايي است؛ وي با داشتن 70 درصد جانبازي افتخار 4 بار مجروحيت در جبهه‌هاي دفاع مقدس را داشته است و اينك در سنگر علم و دانش همچنان پيشتاز است به طوري كه توانست با رتبه 21 كنكور سراسري به دانشگاه تهران راه يابد و تا مقطع دكترا دانشجوي ممتاز اين دانشگاه شناخته شود.

وي با بررسي خاطراتش از دو جبهه متفاوت «جنگ سخت و جنگ نرم» به خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا»، گفت: همزمان با آغاز انقلاب اسلامي تنها 11 بهار از عمرم سپري شده بود كه به دليل همجواري روستاي (ابراهيم‌آباد اراك) با شهرهاي قم و خمين توانسته بودم با تظاهرات عليه رژيم شاهنشاهي همسو شده و در اين تجمع‌ها شركت كنم.

*نخستين حضورم در جبهه با استفاده از شناسنامه برادرم صورت گرفت

وي با اشاره به حضورش در جبهه‌هاي جنگ تحميلي، افزود: با استفاده از شناسنامه برادرم عباس توانستم براي اعزام به جبهه ثبت‌نامه كنم چرا كه سن واقعي من 13 سال بود و نمي‌توانستم با شناسنامه خودم ثبت‌نام كنم و زماني كه براي اعزام به داخل اتوبوس رفتم نام واقعي خود را به مسئول اعزام گفتم و اين سرآغازي شد تا بتوانم 64 ماه در جبهه‌هاي جنگ حضور يابم.

فرمانده گردان ضد زره لشكر 42 قدر با پرداختن به 4 بار مجروحيتش در جبهه جنگ عنوان كرد: در عمليات‌هاي بيت‌المقدس 2 و 7، والفجر 4، 8، 10و كربلاي 4 حضور داشتم و در عمليات‌هاي بدر، مقدماتي ، كربلاي 5 و والفحر 8، مفتخر به جانبازي شدم.

اين جانباز دفاع مقدس كه مدتي را در لشكر 17 علي‌بن ابيطالب به فرماندهي شهيد مهدي زين‌الدين خدمت كرده است به مجروحيت شيميايي شدنش در عمليات والفجر 8 پرداخت و گفت: عمليات والفجر 8 كه باعث قطع ارتباطي دشمن شده بود، رژيم بعثي عراق را بر آن داشت تا برخلاف تمام قوانين بين‌المللي از بمب‌هاي شيميايي استفاده كند و در اين عمليات بيش از نيمي از بدنم مجروح شد و براي درمان به انگلستان اعزام شدم.

* 4 بار مجروحيت مانع از حضورم در جبهه جنگ نشد

وي با اشاره به ادامه حضورش در جبهه جنگ خاطرنشان كرد: بعد از طي كردن دوران درمان دوباره به جبهه جنگ برگشتم و به عنوان فرمانده گروه ضد زره لشكر 42 قدر مشغول خدمت شدم و اجازه ندادم از فضايي معنوي كه امام خميني(ره) به زيبايي ترسيم كرده بود عقب بيفتم.

عضو هيئت موسس موزه صلح تهران در ادامه افزود: فرماندهان نظامي ايران برخلاف ساير نظاميان ديگر كشورها داراي ايمان، ساده‌زيستي و شجاعت بالايي بوده و هستند و اين خصوصيات باعث شد كه جبهه جنگ ما با ساير جنگ‌ها متفاوت بوده و ماندگار شود.

وي با ذكر خاطره‌اي از سردار شهيد همت در اين‌باره تصريح كرد: شهيد همت در پايان سخنراني براي رزمندگان هميشه به دنبال راهي بود كه از دست آنها فرار كند چرا كه بسيجي‌ها دوست داشتند او را ببوسند و يا دست بدهند؛ در پايان يك سخنراني خود به بالاي تپه‌اي رفت و گفت: «من كوجك شما هستم من شما بسيجي‌ها را دوست دارم ولي زماني كه شما مرا مي‌بوسيد و يا دستم را فشار مي‌دهيد به خاطر تركش در دست و سرم نمي‌توانم فشار زياد شما را تحمل كنم و اذيت مي‌شوم.»

*امام خميني‌(ره) گسترش علم و دانش را بعد از جنگ تحميلي مهم دانست

دانشجوي نمونه سال 78 دانشگاه تهران با اشاره به حضورش در جبهه علم و دانش اظهار داشت: وقتي قطعنامه 598 رسميت پيدا كرد امام خميني(ره) فرمودند: «اكنون اوضاع و سنگر فرق كرده، ديروز خاكريز جنگ بود و دشمن در مقابل ما بود اما امروز بايد به دنبال علم و دانش رفت.» و اين جمله بود كه مرا مصمم كرد تا ادامه تحصيل داده و در اين عرصه هم پيشتاز و ممتاز شوم.

صالحي كه توانسته است در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري به عنوان دانشجوي ممتاز دانشگاه تهران شناخته شود در ادامه يادآور شد: به نظر من شهيدان ممتازان واقعي ما هستند، چرا كه توانستند اين عرصه را با موفقيت پشت سر بگذرانند و امروز بايد اين فرهنگ و ارزش را كه جوانان ما تشنه آن هستند را گسترش داد.

*فاصله ايجاد شده در فرهنگ كشور با محوريت «ولايت فقيه» قابل حل است

وي در ادامه افزود: از آنجايي كه از فرهنگ و ارزش‌هاي خود فاصله گرفته‌ايم بايد با يك برنامه‌ريزي اساسي؛ اين فاصله‌ها را كاهش داد و از اجراي برنامه‌هاي زودبازده و تكراري جلوگيري كنيم.

عضو فعالان حمايت از قربانيان سلاح‌هاي شيميايي با اشاره به اينكه با قرار دادن محوريت «ولايت فقيه» مي‌توان بر مشكلات فائق آمد و گفت: با قرار گرفتن در مسير اصلي «ولايت فقيه» مي‌توان هماهنگ و همراه شد و براي به دست آوردن موفقيت بايد تلاش شبانه‌روزي صورت گيرد.

* دفاع مقدس ما پر است از افسانه جومونگ

صالحي با انتقاد از برنامه‌هاي فرهنگي از صدا و سيما، گفت: كشور ما داراي ارزش‌هاي فرهنگي زيادي است اما متاسفانه صدا و سيما با پرداختن به فرهنگ ساير كشورها همانند كره اقدام به پخش سريال جومونگ مي‌كند و آنقدر اين شخصيت را بزرگ مي‌كند كه با استقبال زيادي از جومونگ در فرودگاه مي‌شود و براستي كه ما خودمان داراي چنين افراد افسانه‌اي هستيم اما آنها را به فراموشي سپرده‌ايم.

*موزه جنگ ژاپن شعار «مرگ بر آمريكا» را سر مي‌دهد

وي با بررسي حفظ ارزش‌هاي جنگ در ساير كشورها، گفت: كشور ژاپن با ايجاد موزه‌اي جنگي چنان به حادثه اتمي هيروشيما پرداخته است كه وقتي وارد اين موزه مي‌شويد شاهد اين هستيم كه از در و ديوار اين موزه شعار «مرگ بر آمريكا» مي‌بارد و با كمي مقايسه مي‌توان فهميد كه ما نيازمند تحول بنيادي در امور فرهنگي و اعتقادي خود هستيم.

*ايثارگران كشور در ترويج فرهنگ صلح جهاني تلاش كنند

عضو هيئت موسس موزه صلح تهران خاطرنشان كرد: اكنون كه دنيا درصدد اين است كه ما را خشونت‌طلب نشان دهد ما بايد با تلاش در اين زمينه گام‌هاي بين‌المللي بيشتري برداشته و در ترويج فرهنگ صلح دوستي تلاش نماييم.

انتهاي پيام/

mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 227180
دسترسی سریع به انجمن ها