عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

استفاده از 1250 عنوان كتاب در نرم‌افزار جامع فقه‌ اهل بيت (ع)

استفاده از 1250 عنوان كتاب در نرم‌افزار جامع فقه‌ اهل بيت (ع)
یک شنبه 1 اسفند 1389  10:13 ق.ظ

 حجت‌الاسلام عليرضا رحيمي‌ثابت در مراسم رونمايي از نرم‌افزار جامع فقه اهل بيت‌ (ع) كه در سالن همايش‌هاي مركز تحقيقات كامپيوتري علوم‌اسلامي برگزار شد، گفت: يكي از مسائل مهمي كه نياز به تبديل شدن به نرم‌افزار داشت مسئله فقه بود كه در همين زمينه براي تدوين اين نرم‌افزار از كتابخانه‌هاي پربار استفاده شد. 
وي تصريح كرد: كار راه‌اندازي كتابخانه فقه اهل‌ بيت (ع) از هشت سال قبل آغاز شد و از تمام منابع فقهي فقهاي شيعي در يك برنامه جمع‌آوري و استفاده شده است. 
مدير پروژه نرم افزار جامع فقه اهل بيت ‌(ع) ادامه داد: اين نرم‌افزار قابليت‌هاي فراواني دارد كه از جمله آن مي‌توان به قابليت‌هاي پژوهشي در اين نرم‌افزار اشاره كرد. 
وي با اشاره به برگزاري بيش از 30 جلسه تحليل و طراحي براي تدوين اين نرم‌افزار گفت: از متخصصان فراواني براي تهيه اين نرم‌افزار استفاده شده است. 
رحيمي ثابت گفت: بيش از 3 هزار جلد كتاب فقهي در اين نرم‌افزار گردآوري شده است و براي تدوين اين نرم‌افزار به تمام كتابخانه‌هاي فقه و حقوق مراجعه شده است. 
وي با بيان اينكه در اين نرم افزار از اكثر كتاب‌هاي فقهي خطي استفاده شده است، تصريح كرد: يك ميليون و 135 هزار صفحه در اين نرم‌افزار گنجانده شده است. 
مدير پروژه نرم افزار جامع فقه اهل بيت (ع) همچنين بيان داشت: از يك‌هزار و 64 عنوان كتاب عربي و 187 عنوان كتاب فارسي در اين نرم‌افزار استفاده شده است. 
وي اضافه كرد: 14 دوره كتاب لغت در اين برنامه قرار گرفته و سعي شده است تا از لغتنامه‌هاي مورد اعتماد قرون اوليه در اين نرم‌افزار استفاده شود. 
رحيمي ثابت با بيان اينكه متصل شدن به تمام واژه‌هاي فقهي يكي ديگر از مزاياي اين نرم‌افزار است، بيان داشت: اين نرم‌افزار يكي از مستندات فقهاي ما در طول تاريخ براي استدلال فقهي و استدلال نسبت به آيات قرآن است. 
وي با بيان اينكه از ديگر قابليت‌هاي ممتاز اين نرم‌افزار استفاده از مسئله قواعد فقه است، تصريح كرد: 143 قاعده از مجموع قواعد فقهي در اين نرم‌افزار تهيه شده ‌است و به تمام سرفصل‌ها و عناوين كتب فقهي آن را متصل كرده‌ايم. 
مدير پروژه نرم‌افزار جامع فقه اهل بيت‌(ع) در پايان بيان داشت: اين نرم‌افزار در 59 باب اصلي فقهي و سه باب فرعي شامل مسائل مستحدثه في‌الطب، مسائل مستحدثه في‌المكاسب و مسائل مستحدثه متفرقه تدوين شده است. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها