عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اعتراضات مردمي به مغرب كشيده شد

اعتراضات مردمي به مغرب كشيده شد
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:05 ق.ظ

 به نقل از پايگاه خبري الجزيره، نيروهاي امنيتي مغرب براي مقابله با معترضين مراكشي اقدام به نصب موانع امنيتي در مبادي ورودي 20شهر بزرگ اين كشور بويژه رباط، پايتخت مراكش و "دار البيضاء " پايتخت اقتصادي آن نموده و خود را براي مقابله و سركوب هرگونه راهپيمايي‌ اعتراض آميز آماده كرده‌‌ و حضور آنها در خيابان‌هاي شهرهاي بزرگ به عينه قابل ملاحظه است. 

جنبشي كه خود را "جنبش 20 فوريه " معرفي نموده، از طريق فيس بوك شهروندان مغربي را به برگزاري راهپيمايي امروز دعوت كرده است. 

درخواست‌هاي اين جنبش در لزوم تدوين قانون اساسي آزاد، انحلال دولت و پارلمان، تشكيل دولت موقت، محاكمه مقاماتي كه در پرونده‌هاي فساد دست داشته‌اند و كاهش بيكاري بويژه در ميان قشر تحصيلكرده و فارغ التحصيلان مغربي نمود پيدا مي‌كند. 

اين جنبش همچنين خواستار به رسميت شناختن زبان "آمازيگ " به عنوان زبان رسمي و آزادي زندانيان سياسي شده است. 

گفته شده اين جنبش در حال حاضر 19هزار عضو دارد و از ديگر خواسته‌هاي آن بركناري پادشاه 47 ساله مغرب است. 

جماعت اسلامي "عدل و احسان " نيز كه در حال حاضر ممنوع از فعاليت است و بزرگترين جناح معارض در مغرب بشمار ‌آيد و ديگر احزاب چپگرا آمادگي خود را براي پيوستن به اعتراضات اعلام كرده‌اند. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها