عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

امام جمعه سجاس: هرگونه اختلاف و تفرقه بين شيعيان و اهل سنت به سود دشمنان اسلام است

امام جمعه سجاس: هرگونه اختلاف و تفرقه بين شيعيان و اهل سنت به سود دشمنان اسلام است
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:35 ق.ظ

امام جمعه سجاس گفت: يکي از مهم‌ترين عوامل تهديد وحدت بين مسلمين، دخالت‌هاي خارجي است و مسلمانان بايد در اين خصوص آگاه باشند.

حجت الاسلام والمسلمين سعيد مرادپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده است، مسلمانان تا زماني که هيچ عامل بيگانه‌اي در امور آنان دخالت نداشته باشد، اتحاد خود را حفظ مي‌كنند ولي همواره با تحريک و تفرقه افکني‌هاي عوامل خارجي، اتحاد مسلمانان تحت تأثير قرار مي‌گيرد.

وي جهالت را از جمله عوامل تهديد کننده وحدت بين مسلمانان اعم از شيعه و سني برشمرد و افزود: اگر شيعه و سني بر روي نقاط اختلاف يکديگر تأکيد کرده و به مقدسات هم توهين کنند، موجبات تحريک طرف مقابل و در نهايت، اختلاف و تفرقه را فراهم آورده‌اند.

اين کارشناس مسائل مذهبي، تصريح کرد: وحدت بين مسلمين زماني به وجود مي‌آيد که پيروان هر مذهب اعم از شيعه و سني ضمن اعتقاد به مقدسات خود و حفظ ارزش‌هاي مورد توجه خود، به ارزش‌هاي مذهب مقابل نيز احترام گذارند.

وي با بيان اين که شيعه و سني در بخش عمده‌اي از اصول و فروع دين با يکديگر اتفاق نظر دارند، اظهار کرد: مسلمانان بايد به جاي پرداختن به موضوعات تفرقه انگيز، بر روي مسائلي که مي‌تواند موضوع وحدت آنان باشد، تأکيد کنند.

مرادپور با اشاره به اين که شيعه و سني داراي منافع مشترک و دشمن مشترکي هستند، گفت: هرگونه اختلاف و تفرقه‌اي بين شيعيان و اهل سنت به سود دشمناني است که کمر همت براي از بين بردن اسلام بسته‌اند.

وي خاطرنشان کرد: زماني که همه ما مسلمانان از وجود يک دشمن واحد در مقابل خودآگاه هستيم چرا نبايد براي پيروزي خود راه وحدت در پيش بگيريم؟

امام جمعه سجاس، برتري وحدت نسبت به تفرقه را يک قاعده عقلايي دانست و افزود: در همه جاي دنيا، اصناف و اقشار مختلف براي احقاق حقوق خود دست به راه‌اندازي اتحاديه‌هاي متعدد مي زنند که همين امر نشان مي‌دهد كه رمز پيروزي در وحدت نهفته است.

وي با اشاره به سابقه طولاني بحث تقريب مذاهب اسلامي از سوي علماي شيعه و سني، گفت: بحث‌هاي تخصصي مربوط به نقاط اختلاف نظر بين شيعه و سني بايد توسط علماي هر کدام از طرفين صورت گيرد و اين بحث‌ها به متن جامعه کشيده نشود چرا که در اين صورت باعث تحريک هر دو طرف مي شود.

اين کارشناس مسائل مذهبي، خاطرنشان کرد: متأسفانه در برخي موارد مشاهده مي‌شود که شيعيان و يا اهل سنت نمي‌توانند در مقابل عقايد يکديگر سعه صدر داشته باشند و سکوت اختيار کنند که اين امر به ضرر همه مسلمانان است.

وي افزود: لازم است علماي شيعه و سني در سخنراني هاي خود، مصالح کلي جهان اسلام را در نظر گرفته و با درک صحيح زمان و مکان، از تشديد اختلاف نظر بين معتقدان اين دو مذهب جلوگيري کنند.

امام جمعه سجاس با بيان اينکه دشمنان اسلام همچون ماري بر دور مسلمانان چنبره زده‌اند، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر در جهان اسلام، همه طرفدار وحدت هستند و فقط قشر خاصي موسوم به وهابيون که مذهب آنان دست ساخته انگليس بوده و در دامن آمريکا رشد يافته است، درصدد ضربه زدن به اين وحدت هستند.

وي تسلط کفار بر مسلمين را از نتايج اختلاف و تفرقه بين مسلمانان برشمرد و تصريح کرد: با اتحاد بين مسلمانان، قدرت اسلام مي‌تواند دنيا را تحت تأثير قرار داده و مصداق «کلمة الله هي العليا» را به جهان نشان دهد اما در برهه‌هاي مختلف به علت تفرقه‌هاي موجود، مسلمين در موقعيت ضعف قرار گرفته‌اند.

مرادپور به موج بيدار در جهان اسلام اشاره كرد و گفت: اين موج نشان مي دهد که عزت و مجد اسلامي در حال تبلور مجدد است و دشمن هم از همين موضوع در هراس است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها