عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مدل مفهومی رابطه بین پایداری، یکپارچگی و دانایی محوری ارائه می شود

مدل مفهومی رابطه بین پایداری، یکپارچگی و دانایی محوری ارائه می شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:52 ق.ظ

 
 

مقاله «مدل مفهومی رابطه بین پایداری، یکپارچگی و دانایی محوری در فرآیند توسعه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس» نوشته محمد حیدری کارشناس طراحی سیستم ها و بهره وری مدیریت منابع انسانی سازمان منطقه ویژه پارس در دومین همایش توسعه پایدار منطقه ویژه ارائه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه  پارس، کارشناس طراحی سیستم ها و بهره وری مدیریت منابع انسانی سازمان منطقه ویژه پارس در مقاله خود آورده است: نخستین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در افق های 1404 و 1444 بهمن ماه سال گذشته در حالی به کار خود پایان داد که آغاز گر یک حرکت نوپای علمی همراه با دور اندیشی در فرآیند توسعه منطقه گردید. این همایش همچنان که از عنوانش بر می آمد استراتژی توسعه منطقه ای را با نگاه ملی نشانه گرفته و بر خلاف برخی اقدامات پبشین ، سعی در طراحی علمی و جامع آینده آرمانی و مطلوب و شکل بخشیدن به آن در چار چوب برنامه ها و طرح های جامع و یکپارچه سازی فعالیت های توسعه ای منطقه نمود.

به گفته حیدری، در بند اول بیانیه پایانی همایش اول بر تحقق شعار همایش در زمینه پایداری به همه معنای توجه به همه ابعاد و مولفه های فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، فناوری ، زیست محیطی، سیاسی و نهادی توسعه  و حفظ حقوق و منافع نسلهای آتی، یکپارچگی به معنای ایجاد نظام های مدیریت و تصمیـم گیری در چهـار چوب مشابه دولت منطقه ای و ایجادو توسعـه اقتصاد شبکه ای و دانایی محور به معنای حرکت بر مبنای دانش تحلیلی مبتنی بر نظام های مدیریت دانش و توسعه منابع انسانی تأکید شد.

در مقدمه این مقاله آمده است: از سوی دیگر مهمترین الزام تحقق این توسعه که همان طراحی یک نظام علمی و جامع توسعه پایدار ، یکپارچه و دانایی محور برای منطقه بود در بند هفتم به تفصیل مورد اشاره قرار گرفت. این موضوع سبب شد تا محورهای همایش قبلی که ارکان توسعه پایدار (انسان- صنعت- محیط زیست) را تنها بصورت متقابل مورد تحلیل و بررسی قرار می داد با حوزه چهارم یعنی مدیریت راهبردی و عملیاتی توسعه پایدار، تکمیل و در معرض اندیشه صاحبنظران قرار گیرد.

کارشناس طراحی سیستم ها و بهره وری مدیریت منابع انسانی سازمان منطقه ویژه پارس معتقد است: بی شک گستردگی و تنوع موضوعی آنچه باید مورد مطالعه قرار گیرد لزوم تهیه یک الگوی مفهومی – ارتباطی را در ابتدای امر ضروری می سازد. این عقیده از آنجا ناشی می گردد که تحدید و کلاسه کردن مبانی نظری و عملی طرح موجب تضمین همگرایی و نهایتا تحقق سه اصل پایداری، یکپارچگی و دانایی محوری خواهد شد. بر این اساس لازم است تا ضمن بازگشت به تعاریف اولیه و   پذیرفته شده این اصول، چارچوبی مشخص برای آنچه می بایست طراحی شد ایجاد نمود.

نویسنده این مقاله با اشاره به سیر تکاملی مفهوم توسعه آورده است: اگرچه با افزایش سطح دانش و فهم بشر, کیفیت و وضعیت زندگی او همواره در حال بهبود و ارتقا بوده است؛ لیکن انقلاب فرهنگی- اجتماعی اروپا (رنسانس) و متعاقب آن انقلاب صنعتی را می توان نقطه شروع پیشرفت ها در دنیای غرب نامید.  در همین دوران, کشورهای شرقی روند روبه ‌رشدی را تجربه نکرده و بعضا سیری نزولی طی کردند.

حیدری در باره نقش مولفه های اجتماعی در فرآیند توسعه، می افزاید: نکته حائز اهمیت در این رویدادنگاری تاریخی این است که جرقه اصلی توسعه ناشی از یک تحول عظیم اجتماعی (رنسانس) در دنیای غرب بود. مولفه ای که غفلت از آن موجب شکست نظریه های رشد اقتصادی شد؛ از این رو لحاظ مولفه های اجتماعی در نظریات قبلی، مفهوم جدیدی با عنوان توسعه اقتصادی شکل گرفت که تفاوت های زیادی با رشد اقتصادی داشت.

دومین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در افق 1404 و 1444 در تاریخ 16 و 17 اسفند امسال در عسلویه برگزار می شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

hojat20

hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها