عضویت العربیة English
امام جواد علیه‌السلام: عزّت مؤمن در بى نیازى او از مردم است. بحارالأنوار، ج 75، ص 109

قصه‌گوي نروژي: قصه‌گويي ابزاري براي ارتباط چهره به چهره‌ي انسان‌هاست

قصه‌گوي نروژي: قصه‌گويي ابزاري براي ارتباط چهره به چهره‌ي انسان‌هاست
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:56 ق.ظ

سارا بيرگيت از كشور نروژ، قصه‌گويي در عصر حاضر را با توجه به انتقال تجارب و فراهم آوردن فرصتي براي ارتباط چهره به چهره انسان‌ها ضروري دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين قصه‌گوي نروژي در چهاردهمين جشنواره قصه‌گويي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان عنوان كرد: قصه‌گويي سبب شده و مي‌شود تا انسان‌ها بتوانند فرصتي پيدا كنند تا در لابه‌لاي قصه‌هاي خود كه بعضا از تجربيات شخصي آنان نشأت مي‌گيرد، فراتر از ارتباطات مدرن امروزي عمل كنند.

او گفت: شخصيت‌هاي تلويزيوني شخصيت‌هاي ساختگي هستند؛ در حالي‌كه قصه‌گو انسان زنده‌اي است كه از طريق قصه‌اش با ديگران ارتباط مي‌گيرد؛ قصه‌اي كه بعضا از تجربيات شخصي او نشأت مي‌گيرد و اگرچه كه ممكن است برخي از قصه‌ها قديمي باشند؛ اما به هر حال روح امروز زندگي در آن‌ها ساري و جاري است.

او درباره امكانات توسعه هنر قصه‌گويي در كشورش گفت: در نروژ برخي از رشته‌ها همچون تئاتر و درام داراي واحدهاي درسي قصه‌گويي هستند. علاوه بر اين، در جمعيت قريب به چهار ميليون و نيم اين كشور، يك سازمان غيردولتي براي حمايت از قصه‌گويان با حضور قريب به 100 نفر وجود دارد كه فرصت‌هاي متعددي را براي قصه‌گويان و كساني كه مايل هستند از برنامه‌هاي آنان استفاده كند، در قالب كارگاه‌هاي قصه‌گويي فراهم مي‌كند.

به گفته‌ي سارا بيرگيت، اين سازمان با تدابيري كه اتخاذ كرده است، باعث مي‌شود تا قصه‌گويان ضمن محك زدن مهارت‌هاي خود در فن قصه‌گويي بتوانند نسبت به جذب مخاطب وارد عمل شوند.

اين قصه‌گويي نروژي مهم‌ترين فاكتور در قصه‌گويي را ايجاد احساس مشترك بين قصه‌گو و شنونده آن دانست و گفت: اين احساس سبب خواهد شد تا من نوعي به عنوان قصه‌گو خود را عضوي از مجموعه شنوندگان بدانم و بحث من و شما به عنوان شنونده به حاشيه كشيده شود و اين در دنياي امروز كه به سبب توسعه امكانات مدرن جدايي‌ها را دامن مي‌زند، حائز اهميت است.

چهاردهمين جشنواره قصه‌گويي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان با حضور جمعي از مخاطبان كودك و نوجوان در بندرعباس در حال برگزاري است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها