عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تلاش اتحاديه اروپا براي حضور پررنگ تر در خاورميانه

تلاش اتحاديه اروپا براي حضور پررنگ تر در خاورميانه
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:56 ق.ظ

با پايان سفر ديپلمات ارشد اتحاديه اروپا به كشورهاي خاورميانه، استراتژي ديپلماتيك اتحاديه اروپا در خصوص ناآرامي‌هاي كنوني در منطقه بيش از پيش مشخص مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري شينهوا، كاترين آشتون، رئيس امور سياست خارجي اتحاديه اروپا از ‌١٤ تا ‌١٦ فوريه به تونس، فلسطين، سرزمين‌هاي اشغالي، لبنان و اردن سفر كرد.

وي سفر دو روزه خود به مصر را از فردا (دوشنبه) آغاز كرده و در اين سفر با اعضاي دولت موقت و رهبران احزاب سياسي گفتگو خواهد كرد. با اين سفرها اتحاديه اروپا كه به دلايل ژئوپولتيك و عوامل تاريخي رابطه سياسي و اقتصادي نزديكي با كشورهاي عرب دارد در حال افزايش تلاش خود براي تحكيم روابط و نيز گسترش نفوذ در جهان عرب است.

از جمله اين تلاش‌ها كمك‌هاي مالي و همكاري‌هاي تجاري، اصلاحات اقتصادي، ارتقاي سطح آموزش، ارتقاي سطح زندگي مردم و محافظت از امنيت و ثبات در اين كشورهاست. آشتون پس از سفر خود به تونس در كنفرانس خبري از اعطاي وام ‌٢٥٨ ميليون يورويي (‌٣٤٨ ميليون دلاري آمريكا) به تونس تا سال ‌٢٠١٣ خبر داد.

وي افزود: ‌١٧ ميليون يورو فورا به دولت موقت تونس براي مقابله با تنش‌هاي اجتماعي و اقتصادي اعطا خواهد شد. كاترين آشتون هم چنين اظهار كرد: اتحاديه اروپا به محمد الغنوشي، نخست وزير تونس در برگزاري كنفرانس بين‌المللي اصلاحات سياسي و اقتصادي ماه آتي كمك خواهد كرد.

آشتون در گفتگو با روزنامه فايننشيال تايمز از كمك ‌٥/٢ ميليون يورويي اتحاديه اروپا به كشورهاي افريقاي شمالي از جمله مصر و تونس خبر داد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها