عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ارتفاعات تفتان، كوههاي مريخي، غار لاديز و گل‌فشان پيرگل از جاذبه‌هاي طبيعي سيستان وبلوچستان

ارتفاعات تفتان، كوههاي مريخي، غار لاديز و گل‌فشان پيرگل از جاذبه‌هاي طبيعي سيستان وبلوچستان
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:56 ق.ظ

استاديار دانشگاه سيستان وبلوچستان گفت: استان داراي جذابيت‌هاي طبيعي فراوان است که يکي از مهمترين ارتفاعات استان سيستان و بلوچستان اثر طبيعي ملي تفتان است.

 

دکتر غلامرضا نوري در گفت وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه سيستان و بلوچستان افزود: اين قله آتشفشاني نيمه فعال با وسعت 218 هکتار در جنوب زاهدان و 35 کيلومتري شمال شرقي شهرستان خاش واقع شده است.

 

معاون پژوهشي دانشکده جغرافيا دانشگاه سيستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: تفتان با ارتفاع 4050 متر به بام شرق ايران معروف است و در حال حاضر به طور دائم از دهانه آن بخار آب، گازهاي شيميايي گوگرد دار متصاعد مي‌شود.

 

به گفته وي، کوههاي مريخي از جاذبه‌هاي سواحل نيلگون درياي عمان هستند که در فاصله 25 کيلومتري چابهار در مسير جاده بريس چابهار واقع شده است.

 

نوري تصريح کرد: اين کوه‌ها به دليل شکل خاصي که دارند به کوه‌هاي مريخي معروف شده‌اند.

 

وي همچنين به جاذبه ديگر استان غار لاديز اشاره کرد و گفت: غار لاديز در 10 کيلومتري شهر ميرجاوه واقع شده که بنا به شرايط اقليمي و محيطي خود چشم‌انداز زيبا در اين منطقه بوجود آورده است.

 

نوري از اثر طبيعي ملي گل فشان پيرگل نام برد و بيان کرد: اين گل فشان با وسعت 7 هکتار در داخل کوه‌هاي سياه بندان شرق بزمان و جنوب غربي خاش در فاصله 78 کيلومتري گوهرکوه و 113 کيلومتري نوک آباد شهرستان خاش واقع شده است.

 

استاديار دانشگاه سيستان و بلوچستان افزود: به لحاظ تنوع اقليمي، چشمه‌هاي متعدد آب معدني گرم و سرد در سراسر استان سيستان و بلوچستان پراکنده شده‌اند، از جمله چشمه آب معدني مکسان و اسپيدز بزمان، زيارت گوربند زاهدان، چشمه آب معدني پاي کوي سرخ زابل در راستاي ترويج پوشش گياهي و چشم‌انداز منطقه تاثيرگذاري مثبتي داشته‌اند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها