عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

مراكشي‌ها با درخواست انحلال دولت و پارلمان تظاهرات مي‌كنند

مراكشي‌ها با درخواست انحلال دولت و پارلمان تظاهرات مي‌كنند
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:57 ق.ظ

هزاران مراكشي امروز (يكشنبه) با شركت در تظاهرات سراسري واگذاري برخي از اختيارات پادشاه به دولت منتخب جديد و نيز ايجاد سيستم قضايي را خواستار مي شوند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري رويترز، مردم مراكش هم چنين انحلال دولت ائتلافي و نيز انحلال پارلمان را خواستارند.

انقلاب‌ها در همسايگي مراكش از جمله در تونس موضوع اصلاحات در قانون اساسي را به دستور كار معترضان آورده است.

سخنگوي برگزاركنندگان اين اعتراض اعلام كرد: انتظار مي‌رود هزاران تن از مردم مراكش در شهرهاي اصلي اين كشور در اين تظاهرات شركت كنند.

مراكش رسما پادشاهي مشروطه دارد و پارلمان منتخب اما قانون اساسي به پادشاه برخي اختيارات از جمله انحلال قانون، اعلام حالت فوق‌العاده در كشور و انتصاب عناصر اصلي دولت از جمله نخست وزير را داده است.

شمار شركت كنندگان در اين تظاهرات و شعارهايي كه سر خواهند داد از سوي ناظران به دقت مورد سنجش قرار مي‌گيرد تا ميزان محبوبيت پادشاه را تخمين بزنند.

به گفته مقام‌هاي مراكش تعهد دولت در اصلاحات در دوران پادشاهي محمد بن يوسف بن علوي معروف به محمد پنجم بسيار مشروط بوده است.

فراخوان اين اعتراض از سوي دولت نمادي از سالم بودن فضاي كشور اعلام شده است. اما وزير امور دارايي مراكش شهروندان را به تحريم اين راهپيمايي ترغيب كرد و هشدار داد كه دستاوردهاي 10 ساله كشور ممكن است ظرف چند هفته از بين برود.

ساير مقام‌هاي مراكش ابراز نگراني كردند كه موج ناآرامي‌ها در كشورهاي جهان عرب به منطقه آنان نيز سرايت كند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447
دسترسی سریع به انجمن ها