عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

وستروله: به اين‌جا نيامده‌ام كه به جاي ‌٣+3 بحث كنم

وستروله: به اين‌جا نيامده‌ام كه به جاي ‌٣+3 بحث كنم
یک شنبه 1 اسفند 1389  11:58 ق.ظ

وزير امور خارجه‌ي آلمان با بيان اينكه مي‌خواهيم تبادل نظر با ايران را در فرصت‌هاي آينده پيگيري كنيم و در اين رابطه قرارهاي ملاقاتي گذاشته‌ايم، تاكيد كرد: ما با علاقه به گفت‌وگو‌هاي آينده مي‌نگريم.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان كه براي ملاقات با مقامات كشورمان به تهران سفر كرده است در نشست مطبوعاتي مشترك با علي اكبر صالحي خاطرنشان كرد: اين اولين گفت‌وگوي ما به عنوان دو وزير خارجه با يكديگر از نزديك بود. پيش از اين چندين بار تلفني در مورد مسائل مختلف سياسي صحبت كرده بوديم اما اين بار اولين باري است كه رو در رو با يكديگر مذاكره مي‌كنيم و محتواي مسائل دوجانبه و چندجانبه را مورد بحث قرار داديم.

وزير خارجه‌ي آلمان افزود: در اين گفت‌وگو بار ديگر موضع جمهوري فدرال آلمان را توضيح دادم و به شرايط اروپا و جهان بين‌الملل پرداختيم و اين‌كه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروريسم بين‌المللي امر بسيار مهمي است. گفت‌وگو‌هاي زيادي در مورد روابط دو كشور، مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي داشتيم و مسايل دوجانبه و چندجانبه را مورد بحث قرار داديم.

وستروله همچنين افزود: گفت‌وگوي ما هيچ نكته‌اي كه اختلاف نظر داشتيم را كنار نگذاشت و با احترام در مورد مسايلي كه با هم هم‌نظر نبوديم صحبت كرديم از جمله تحولات دمكراتيك و موضوع حقوق بشر.

وي افزود: ما مي‌خواهيم تبادل نظر و گفت‌وگوها را در فرصت‌هاي آينده پيگيري كنيم و قرارهايي در اين رابطه با يكديگر گذاشته‌ايم.

وزير امورخارجه آلمان گفت: براي گفت‌وگوي پربار با رييس جمهور و وزير امور خارجه ايران و پذيرايي گرم تشكر مي‌كنيم.

وي همچنين در پاسخ به پرسش خبرنگار آلماني مبني بر اين‌كه به نظر مي‌رسد آقاي وستروله براي موضوع پي‌گيري وضعيت دو تبعه‌ي آلماني به تهران سفر كرده است، نه موضوع روابط دوجانبه، آيا اين مي‌تواند به گسترش روابط دوجانبه‌ي دو كشور منجر شود؟ گفت: پيگيري وضعيت دو شهروندمان مورد توجه ما به عنوان وزير امور خارجه است و اين جزو وظايف وزير خارجه است. ضمن اين‌كه مسائل بين‌المللي نيز در حوزه‌ي شرح وظايف وزراي خارجه قرار دارد و طبيعي است كه موضوع دو تبعه‌ي آلماني را مورد بحث قرار دهيم اما مي‌توانم تاييد كنم كه ما گفت‌وگوهايي به صورت تخصصي در مورد روابط دوجانبه و بين‌المللي نيز داشتيم.

وستروله اضافه كرد: امروز براي بار اول ديدار رو در رو داشتيم ولي امروز روز بحث‌هاي بزرگ نيست بلكه فرصتي بود كه شخصا يكديگر را بشناسيم و تصورات خود را در مورد موضوعات مختلف تبادل نظر كنيم كه البته اين تبادل نظر شامل اختلاف نظرها نيز بود.

به گزارش ايسنا، خبرنگاري در مورد عدم ارايه‌ي سوخت به هواپيماهاي مسافربري ايراني در فرودگاه‌هاي آلمان پرسيد كه وستروله پاسخ داد: ما در مذاكراتي كه داشتيم به اين موضوع نيز پرداختيم و اين موضوع از جمله مواردي بود كه مورد گفت‌وگوي ما قرار گرفت. اين از جمله مسائلي است كه مسووليت آن بر عهده‌ي دولت جمهوري فدرال آلمان نيست. لازم است كه گفت‌وگوهايي بين شركت‌هاي خصوصي انجام شود. افراد مرتبط با ارايه‌ي سوخت از شركت‌هاي خصوصي هستند و در اين قالب با يكديگر گفت‌وگو مي‌كنند.

وزير خارجه‌ي آلمان هم‌چنين در پاسخ به اين پرسش كه در قانون اساسي آلمان گفته شده است كه آلمان نبايد در جنگ‌هاي خارج از كشور خود دخالت كند اما شاهديم ارتش آلمان در افغانستان حضور دارد و عمليات رزمي انجام مي‌دهد، گفت: ما منافع مشتركي در رابطه با ثبات افغانستان داريم كه در كنفرانس كابل نيز مورد بحث قرار گرفت و خوشحاليم كه دولت ايران نيز در اين كنفرانس شركت كرد.

وي هم‌چنين درخصوص حق ايران در بهره‌برداري از انرژي صلح‌آميز هسته‌يي گفت: در اين مذاكرات ما موضوعات مختلفي را مورد بحث قرار داديم و از جمله به اين موضوع نيز پرداختيم. موضع ما در اين رابطه موضعي شناخته شده و در هماهنگي با برداشت اروپا و جامعه‌ي بين‌المللي است. اين اولين فرصتي بود كه شخصا نقطه‌نظرات خود را عنوان كرديم و من به اين‌جا نيامده‌ام كه به جاي 3+3 (1+5 ) بحث و گفت‌وگو كنيم بلكه گفت‌وگوي دوجانبه‌اي داشتيم و از اين رو مسائل مختلفي را مورد بحث قرار داديم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها