عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برگزاري همايش يك روزه معرفي سد نسا بم

برگزاري همايش يك روزه معرفي سد نسا بم
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:00 ب.ظ

همايش يكروزه معرفي سد نسا با حضور مديران آب منطقه‌اي كل كشور و مديران استاني در بم برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه کوير، مجري طرح سد نسا با ارائه گزارشي از مراحل اجراي اين طرح گفت: سد نساي بم به عنوان نخستين سد سنگريزه‌اي با رويه بتني در كشور است كه ساخت آن با همت متخصصان داخلي انجام شده است.

علي اكبر رضايي گفت: اين سد در 80 كيلومتري بم در روستاي انجيرك و بر روي رودخانه نسا ساخته شده است و تامين آب كشاورزي اراضي پايين دست به ميزان هفت هزار هكتار، تامين آب شرب شهرهاي بم و بروات، تامين آب صنعت، تغذيه سفره‌هاي آب زيرزميني، كنترل سيلاب‌هاي فصلي، اشتغال زايي، توسعه اقتصادي اجتماعي منطقه از جمله اهداف اين طرح است.

وي افزود: توليد برق با ظرفيت پنج مگاوات ساعت و همچنين كنترل مهاجرت اهالي منطقه از ديگر اهداف طرح عظيم سد نسا است.

مجري طرح سد نسا در بم تصريح كرد: شبكه آبياري و زهكشي سد كه حدود 180 كيلومتر و شامل كانال اصلي، درجه يك و دو و زهكش اصلي و فرعي و انحرافي است.

رضايي بيان كرد: جنس اين سد سنگريزه‌اي با رويه بتني است و با طول تاج 59 متر و عرض تاج 10 متر و ارتفاع از پي 111 متر و عرض پي 390 متر و نخستين و بزرگترين سد CFRD كشور است.

وي با اشاره به بهره‌برداري هم زمان سد انحرافي و شبكه آبياري و زهكشي با سد مخزني تصريح كرد: با وجود اين كه ساخت اين سد نخستين تجربه در نوع خود محسوب مي‌شود اما با تلاش و كوشش متخصصان داخلي به بهترين نحو ممكن ساخته شده است.

مجري طرح سد نسا در بم بيان كرد: طول رودخانه سد نسا 57 كيلومتر، وسعت حوزه آبريز آن 760 كيلومتر و حجم كل مخزن نيز 168ميليون مترمكعب است.

همچنين شركت كنندگان در اين همايش از سد نسا بم بازديد كردند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها