عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گزارش از نشست هم‌انديشي جايزه‌ي كتاب سال

گزارش از نشست هم‌انديشي جايزه‌ي كتاب سال
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:10 ب.ظ

نشست هم‌انديشي چشم‌انداز كتاب سال جمهوري اسلامي ايران و جايزه جهاني كتاب سال برپا شد.

 

به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين نشست با حضور سيدمحمد حسيني - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي -، بهمن دري - معاون فرهنگي وزير ارشاد -، سردار يحيي رحيم‌صفوي - مشاور عالي فرماندهي معظم كل قوا -، داوران جايزه‌ها و جمعي از مسؤولان، شامگاه گذشته (شنبه، 30 بهمن) در هتل لاله برگزار شد.

 

مجيد حميدزاده - دبير علمي جايزه كتاب سال - در اين مراسم با اشاره به اين‌كه بيست و هشتمين جايزه كتاب سال دو ويژگي بارز داشته است، اظهار كرد: جايزه كتاب امسال داراي اعضاي هيأت علمي شده است كه اين اعضا بر كليه مراحل داوري نظارت دارند و سرگروه‌هاي داوري در تمام گروه‌هاي ده‌گانه توسط اين افراد انتخاب مي‌شوند.

 

او ادامه داد: از 66 گروهي كه داوري‌ها بر روي‌شان انجام شد، تنها 28 گروه منتخب داشته‌ايم كه در جامعه فرهنگي بر قسمت ادبيات داستاني بسيار تأكيد شد.

 

او همچنين گفت: در اين دوره از جايزه كتاب سال حدود 1300 نفر در بخش داوري با دبيرخانه انتخاب جايزه جهاني كتاب سال همكاري داشته‌اند.

 

در ادامه اين مراسم، دكتر نصري، از اعضاي هيأت علمي، در سخناني اظهار كرد: انتظار ما اين است كه بهاي لازم را به كتاب سال بدهند و جنبه علمي اين مراسم حفظ شود.

 

او افزود: قرار است شوراي علمي كتاب سال جلسات منظم داشته باشد و اگر در اين راستا ارزيابي‌هاي دقيق در رابطه با كتاب فصل نيز انجام شود، بسياري از مشكلات حل مي‌شود.

 

نصري عنوان كرد: امكان‌پذير نيست در فاصله‌ي 15 روز، داوران كتاب‌هايي را مطالعه كنند و نظر بدهند؛ بنابراين كتاب‌هاي برگزيده بايد خيلي قبل‌تر در اختيار داوران قرار بگيرد تا در زمان كافي نظر خود را ابراز كنند.

 

اين عضو هيأت علمي جايزه كتاب سال با بيان اين‌كه مسؤولين بايد اصحاب فرهنگ را در جريان داوري قرار دهند، اظهار كرد: بعضي از سوءتفاهم‌ها باعث مي‌شود كه اصحاب فرهنگ تصور كنند وزارت فرهنگ و ارشاد اگر به بعضي از كتاب‌ها جايزه نمي‌دهد، به خاطر مسائل سياسي است كه خوشبختانه در اين دوره به هيچ عنوان اين‌طور نبوده است.

 

در ادامه اين مراسم، حسين استادولي نيز در سخناني اولين فايده‌ي جايزه‌ي كتاب سال را براي خود نظام جمهوري اسلامي دانست و گفت: اين مراسم نشان‌دهنده‌ي اين است كه انقلاب اسلامي ايران ابتدا يك انقلاب فرهنگي بوده است و بعد سياسي و اجتماعي و غيره.

 

او ادامه داد: فايده كتاب سال، معرفي آثار خوب و مؤلفان و اهل قلم به جامعه است و باعث مي‌شود مؤلفان و مترجمان به انتشار كتاب‌هاي تازه تشويق شوند.

 

استادولي همچنين در رابطه با داوري‌هاي كتاب فصل و كتاب سال گفت: داوري كتاب فصل و كتاب سال هر دو بايد يكي باشند يا اين‌كه داوري‌هاي كتاب سال سخت‌گيرتر از كتاب فصل باشند. همچنين بايد در جايزه‌ي كتاب سال براي ويراستاران نيز جوايزي درنظر گرفته شود.

 

سپس حبيب‌الله عظيمي، از داوران جايزه جهاني كتاب سال، با ارائه پيشنهاداتي گفت: برگزاري كارگاه آموزشي در جهت تدوين و تأليف آثار فاخر در حاشيه‌ي نمايشگاه بين‌المللي كتاب و برگزاري جلسات نقد كتاب سال و تدوين جزوه‌ها و كتاب‌هاي آموزشي اصول و ضوابط تحقيق براي ناشران به عملكرد جايزه‌ي كتاب سال كمك مي‌كند.

 

او ادامه داد: همچنين جشنواره‌ي كتابي براي 10 ‌سال داشته باشيم و هر 10 سال يك بار كتاب‌هاي برگزيده‌ي آن سال‌ها را انتخاب كنيم.

 

دكتر محمد تقيخاني نيز در سخناني با تشكر از بانيان اوليه مراسم جايزه‌ي كتاب سال اظهار كرد: هر سال يك فكر نو در پديده انتخاب كتاب سال ارائه دهيم و به طرف اين برويم كه اين‌گونه كارها را به دست نهادهاي خصوصي بسپريم.

 

همچنين سردار يحيي رحيم‌صفوي، دستيار و مشاور عالي مقام معظم رهبري، در سخناني در رابطه با شاخصه‌هاي داوري و انتخاب كتاب سال اظهار كرد: از نظر من شاخصه‌هاي اصلي انتخاب كتاب سال اين است كه كتاب متناسب با نياز جامعه ما و راهنمايي براي حل قسمتي از مشكلات جامعه باشد، توليد علم و فناوري جديد در حوزه‌هاي مختلف داشته باشد و كتاب بتواند به صورت فناوري‌هاي ديجيتالي عرضه شود.

 

او در توضيح شاخصه‌هاي داوري كتاب سال گفت: نياز بيش‌تر جامعه ما براي كتاب نياز زير 30 سال است و نويسندگان بايد بدانند براي چه كسي كتاب مي‌نويسند. در حال حاضر 68 درصد از جامعه شهري است و كتاب‌هايي كه نوشته مي‌شود، نيز بايد متناسب با اين شرايط باشد.

 

او ادامه داد: اگر وزارت ارشاد براي تبديل رساله‌هاي دكترايي كه از دانشگاه‌ها بيرون مي‌آيد به كتاب كمك كند، به توليد علم جديد در كشور كمك شده است و بايد بتوانيم در داخل كشورمان توليد علم كنيم.

 

رحيم‌صفوي در رابطه با پخش فناوري ديجيتالي اظهار كرد: ماه گذشته در برج ميلاد كتابخانه‌اي را با 100هزار كتاب ديجيتالي افتتاح كرديم. اين فناوري بسيار ارزشمند است و بايد بتوانيم آرام آرام كتابخانه‌هاي‌مان را ديجيتالي كنيم تا براي خارج از كشور هم قابل استفاده باشد.

 

در ادامه اين مراسم، بهمن دري، معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، با بيان اين‌كه كتاب سال هرگز نبايد فراموش شود، اظهار كرد: جايزه كتاب سال به عبارتي جشن ملي فرهنگي ما در جمهوري اسلامي است كه هر دوره آن بايد با جنب و جوش بيش‌تري انجام شود.

 

او با اشاره به اين‌كه بايد مقررات و آيين‌نامه‌هاي جايزه كتاب سال تغيير پيدا كند، گفت: بايد در بعضي موضوعات سخت‌گيري بيش‌تري شود و همچنين انتخاب جايزه‌ي كتاب سال از بين 60 هزار عنوان كتاب كار دشواري است كه هيأت‌هاي علمي كه در سال جاري تشكيل شده است، در اين راستا به ما كمك كرده‌اند.

 

او ادامه داد: امسال بخش ويژه‌اي در رابطه با بررسي ترجمه‌هاي قرآن كريم نيز داشته‌ايم كه به خوبي برگزار شد.

 

بهمن دري گفت: در درجه اول معتقدم كه بايد كتاب سال مهندسي شود، اين طرح‌ها و ايده‌ها كه براي جشنواره كتاب سال ارائه مي‌شود، بايد مدنظر قرار گيرد. هيأت‌هاي علمي كه براي بخش اصلي انتخاب شدند، در سال‌هاي گذشته مبتني بر يك‌سري اشكالات بودند؛ اما در اين دوره با كم‌ترين اعتراض روبه‌رو بوديم.

 

او با اعلام اين‌كه براي حمايت از ناشران كتاب‌هاي قرآني برگزيده در اين دوره از جايزه كتاب سال از هزار تا سه‌هزار تيراژ از اين كتاب‌ها را خريداري مي‌كنند، اظهار كرد: كتاب سال بايد باعث شود به جايي برسيم كه تأليف بيش‌تر مورد توجه قرار گيرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي كمك به برترين‌هاي كتاب سال بين هزار تا سه‌هزار نسخه از آثار مؤلفان برتر خريداري خواهد كرد.

 

در پايان اين مراسم، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، با تشكر از هيأت علمي و داوران، اظهار كرد: داوري و قضاوت كار بسيار دشواري است و ما مي‌خواهيم كاري كنيم تا زمينه رقابت براي نويسندگان و ناشران فراهم شود.

 

او با بيان جمله‌اي از حضرت علي (ع) گفت: قيمت و ارزش هر كس به كار ارزنده و نيكويي است كه انجام مي‌دهد، ما نيز مي‌خواهيم وقتي نويسندگان‌مان دست به قلم مي‌برند، با آرامش و اطمينان اين كار را انجام دهند. وقتي كتابي به عنوان كتاب برگزيده معرفي مي‌شود، آثار مثبتي دارد.

 

وزير ارشاد در پايان گفت: بايد هر چند سال يك بار يك كتاب برتر هم از بين كتاب‌هاي برتر سال‌هاي گذشته داشته باشيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها