عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

يک استاد دانشگاه: صنعت گردشگري بدون همسو شدن با ICT نمي‌تواند راه پويايي در اقتصاد بپيمايد

يک استاد دانشگاه: صنعت گردشگري بدون همسو شدن با ICT نمي‌تواند راه پويايي در اقتصاد بپيمايد
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:12 ب.ظ

يک استاد دانشگاه، گفت: صنعت گردشگري بدون همسو شدن با تحولات ديجيتال و ICT نمي‌تواند راه پويايي و توسعه در اقتصاد پر رقابت جهاني و حتي محلي را بپيمايد.

 

مهنوش خزايي، کارشناس ارشد علوم تربيتي گرايش تکنولوژي آموزشي، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: گردشگري در هزاره سوم را ارزنده ترين صنعت پول ساز در جهان مي دانند که دولت مردان کشور بايد با يک عزم ملي در اين راه بيش تر تلاش کنند؛ اين تلاش مي‌تواند جذب توريست، معرفي کشور در سطرح جهاني و رشد ناخالص ملي را به همراه داشته باشد.

 

وي افزود: درآمدي که ما مي توانيم از طريقICT براي جذب گردشگر داشته باشيم، شايد بتوان آن را با درآمد نفت مقايسه کرد اما تفاوتي که درآمد گردشگري با درآمد نفت دارد اين است که در درآمد نفت، ما سرمايه‌هاي ملي خود را با دلار عوض مي کنيم اما در درآمد گردشگري هيچ چيزي را از دست نمي دهيم و در عوض، سرمايه جذب مي کنيم.

 

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: ارزش استراتژيکي که گردشگري براي ساختار ژئو استراتژيک يک منطقه مي تواند به ارمغان بياورد، قابل مقايسه با هيچ صنعت و فناوري نيست لذا تنها کافي است که زير ساخت هاي لازم را فراهم کرد.

 

خزايي تصريح کرد: فناوري اطلاعات و ارتباطات که امروزه شهره آفاق و انفس شده است و در نزد متخصصان علوم و فنون گوناگون از جايگاه رفيعي برخوردار است، در واقع تکنولوژي جديد و نوظهوري است که بشر در قرن جديد، قصد دارد تا با استفاده از آن يک جهش سيگنالي و بزرگي را در عرصه علوم مختلف، به انجام برساند.

 

اين استاد دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي و جامع علمي کاربردي استان کرمانشاه گفت: فناوري اطلاعات و ارتباطات در همه رشته‌هاي علمي جاي خود را باز کرده است، در پزشکي، صنايع گوناگون، علوم انساني و حتي علوم پايه يک محور غير قابل اجتناب است. خوشبختانه ارزش و اهميتي که فناوري اطلاعات و ارتباطي روز براي توسعه زير ساخت‌هاي گردشگري در دنيا ايجاد کرده است، بسيار جالب و قابل تامل است.

 

وي يادآور شد: در دنياي امروز که از آن به عصر ارتباطات و اطلاعات ياد مي‌شود، هيچ صنعتي بدون بهره‌برداري از فن‌آوريهاي مدرن ICT و همسو شدن با تحولات ديجيتال، نمي‌تواند راه پويايي و توسعه در اقتصاد پر رقابت جهاني و حتي محلي را بپيمايد و صنعت گردشگري نيز از اين قاعده مستثني نيست.

 

خزايي تصريح کرد: در عرصه‌ي توريسم جهاني، ICT به عنوان رکن اساسي، نقش تعيين کننده‌اي در رقابت‌هاي ملي و فرا ملي کشورها ايفا مي‌کند و کيفيت و ميزان بهره‌برداري از کاربردهاي آن تا حد قابل توجهي در برندگي‌هاي رقابتي تاثيرگذار بوده و هر روز نقش اين فن‌آوري ها با سرعت غير قابل باوري در حال تعميم و گسترش است.

 

اين مدرس دانشگاه اظهار داشت: اگر تمامي موانع و مشکلات کنوني صنعت توريسم ايران در همه‌ي عرصه‌ها رفع شود، بدون زيرساخت‌هاي مناسب از فن آوري‌هايICT و جاري و همه گير شدن کاربردهاي آن در تمامي بخش‌هاي صنعت، اميدي به کسب سهم فراخور از اقتصاد توريسم جهاني و حتي منطقه‌اي در آينده نخواهد بود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها