عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

فضاي عمومي كشور فضاي اميد، نشاط، ‌ايمان و پيگيري آرمان‌هاي انقلاب است

فضاي عمومي كشور فضاي اميد، نشاط، ‌ايمان و پيگيري آرمان‌هاي انقلاب است
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:14 ب.ظ

رييس جمهور همزمان با ارايه لايحه بودجه سال 90 اعلام كرد كه همه‌ي زمينه‌ها و امكانات براي جهش‌هاي بلند فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمود احمدي نژاد كه صبح امروز (يك شنبه) براي ارايه بودجه سال 90 و تشريح ويژگي‌هاي آن در صحن علني مجلس شوراي اسلامي حاضر شده بود، با تبريك فرارسيدن ميلاد پيامبر گرامي اسلام (ص) و امام صادق(ع)، گفت: بودجه سال 90 را در شرايطي ارايه مي‌كنيم كه كشور و انقلاب در شرايط بسيار مناسب و آماده‌اي قرار دارد و همه‌ي زمينه‌ها و امكانات براي جهش‌هاي بلند فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم شده، بسياري از زيرساخت‌ها آماده است و مقررات و قوانين لازم فراهم شده است.

وي ادامه داد: برنامه‌ پنجم با همكاري خوب دولت و مجلس در اختيار است و فضاي عمومي كشور فضاي اميد، نشاط، ‌ايمان و پيگيري آرمان‌هاي بلند انقلاب اسلامي است. همبستگي و همدلي بي‌نظيري در كشور حاكم است و تصميم‌گيران و مديران و ملت با هوشمندي و بلندنظري و با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و اساسي به سمت قله‌هاي پيشرفت درحال حركت هستند.

رييس‌جمهور تصريح كرد ‌كه بودجه‌اي كه امروز تقديم مجلس مي‌شود، براساس قانون برنامه كه اخيرا در اختيار دولت قرار گرفته‌ و سياست‌هاي ابلاغي برنامه و در جهت تحقق اهداف چشم‌انداز تنظيم شده است و در واقع اولين بودجه از دومين برنامه معطوف به چشم‌انداز است.

وي در ادامه به تشريح برخي از ويژگي‌هاي بودجه سال 90 پرداخت و اظهار داشت: يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي بودجه، تأكيد و توجه بر عدالت است. عدالت به عنوان ستون فقرات جامعه اسلامي و از اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است و تلاش شده كه در توجه به مناطق گوناگون كشور از دورترين نقاط تا مركز شهر توزيع و تخصيص منابع با نگاه عدالت‌محور باشد.

احمدي نژاد ادامه داد: بين بخش‌هاي گوناگون اقتصادي و اقشار مختلف با نگاه عدالت‌محور، بودجه تنظيم شده است وعدالت اقتصادي و فرهنگي لحاظ شده است.

احمدي‌نژاد يكي ديگر از ويژگي‌هاي بودجه را تأكيد و توجه جدي به كاهش فاصله طبقاتي عنوان كرد و گفت: با اجراي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها گام‌هاي بلندي در اين ارتباط برداشته شده، اما در توزيع ساير منابع، تسهيلات، حمايت‌ها و يارانه‌هاي دولتي و سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي گوناگون به گونه‌اي عمل شده كه فاصله بين مناطق و اقشار گوناگون و طبقات درآمدي كاهش پيدا كند.

رييس‌جمهور ادامه داد: از ديگر ويژگي‌هاي بودجه سال 90 توجه و تأكيد بر رشد فضايل اخلاقي و ترويج آرمان‌هاي الهي انقلاب است. نگاه فرهنگي حاكم بر بودجه موجب شده كه كاري كه از سال گذشته آغاز شده در سال آينده پرشتاب‌تر و گسترده‌تر ادامه پيدا كند. تمام بودجه‌هايي كه در كارگروه فرهنگي در استان‌ها تصويب شده، همه در بودجه سال 90 منعكس شده است و اميدوارم با همتي كه صورت مي‌گيرد، موج عظيم فرهنگي و تقويت ارزش‌ها، آرمان‌ها و فضايل اخلاقي را در ادامه سال 90 شاهد باشيم.

وي افزود: از ديگر ويژگي‌هاي بودجه، پشتيباني و تأكيد بر توانمندسازي بخش مردمي و تعاوني در اقتصاد، فرهنگ و در عرصه سياسي است. از جهت‌گيري‌هاي اصلي سند چشم‌انداز و سياست‌هاي قانون برنامه و متن قانون برنامه، تقويت بخش مردمي در تمام زمينه‌ها است و واگذاري‌ها به صورت گسترده ديده شده است و از طرف ديگر توانمندسازي مردم براي پذيرش مسووليت‌ها.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه از ويژگي‌هاي ديگر بودجه، تأكيد بر تقويت و تعميق همبستگي ملي است، گفت: گرچه امروز همبستگي كه در كشور وجود دارد، كم‌نظير است و درواقع همبستگي كم‌نظيري در ايران حاكم است، ولي آن نيازمند تقويت روزانه و سالانه است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: از ويژگي‌هاي ديگر بودجه توجه و تأكيد بر اعتلاي هويت ايراني و اسلامي و برنامه‌ريزي اسلامي و ايراني است و امروز در تمام استان‌ها كارگروه‌هاي تخصصي براي برنامه‌ريزي ايراني و اسلامي برپا شده و شيوه اين برنامه‌ريزي در دستور كار است. البته ما در ابتداي راه و تغيير ريل حر.كت در عرصه‌هاي گوناگون هستيم و اميدوارم با حمايت نمايندگان و پيگيري عالمانه دولت در پايان برنامه پنجم به الگوي تمام‌عيار ايراني و اسلامي براي برنامه‌ريزي و اداره كشور دست پيدا كنيم.

وي از ديگر ويژگي‌هاي بودجه را توجه به نهاد خانواده و تقويت آن و ارتقاء جايگاه متعالي زن در جامعه و فعاليت‌هاي انقلابي و آرماني عنوان كرد و گفت: توجه به مصلاها، مساجد و مدارس علميه و كانون‌هاي فرهنگي كه توليد‌كننده انديشه‌هاي اسلامي، آرماني و انقلابي هستند در بودجه ديده شده است.

وي افزود: در بخش توليد نيز تقويت توليد داخل و ترويج فرهنگ مصرف داخلي مورد توجه جدي قرار گرفته و از امر سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي گوناگون حمايت مي‌شود. سير فزاينده و گرايش به سرمايه‌گذاري مولد در سال آينده با سرعت بيشتري افزايش پيدا مي‌كند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: به صادرات كالا و خدمات توجه جدي شده است. دوستان اطلاع دارند كه سال جاري ميزان صادرات غيرنفتي ما به فضل الهي از مرز 30 هزار ميليارد تومان عبور كرد، درحالي‌كه در پايان سال 83 و اوايل سال 84 اين عدد هفت‌ميليارد و300 ميليون دلار بود و طي پنج سال اخير ميزان صادرات غيرنفتي كه از شاخص‌هاي رشد توليد داخل و رشد پايدار اقتصاد كشور است بيش از چهاربرابر شده است و اين يك انقلاب در توليد داخل است.

رييس‌جمهور گفت: در بخش علمي نيز سرمايه‌گذاري‌ها گسترش پيدا كرده است و هدف اين است كه سال آينده سهم جمهوري اسلامي از توليد علم افزايش چشم‌گيري پيدا كند و ما در بخش‌هاي مختلف به جاي 1404 همين اكنون در رتبه‌هاي اول منطقه هستيم و جهت‌گيري بودجه اين است كه قبل از پايان برنامه پنجم در بخش علمي و فناوري ما رتبه اول را در منطقه كسب كنيم و از پژوهش‌هاي كاربردي و بنيادي حمايت‌هاي خوبي در لايحه صورت گرفته است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: در بخش اجتماعي نيز تلاش شده كه نشاط اجتماعي افزايش پيدا كند و در اين راستا تقويت بودجه ورزش، تفريحات سالم، ايرانگردي و فعاليت‌هاي مفرح، نشاط اجتماعي را افزايش مي‌دهد.

احمدي‌نژاد ادامه داد: در بخش سلامت نيز يك جهش در بودجه سلامت ديده شده و اميدواريم كه در سال 90 سهم مردم از هزينه‌هاي سلامت به شدت كاهش پيدا كند و ما در سال 90 بتوانيم طرح پزشك خانواده را در شهرهاي كشورعملياتي كنيم و اين يك تحول در نظام سلامت كشور خواهد بود.

رييس‌جمهور افزود: بايد توجه كنيم كه بيش از 70 درصد پزشكان كشور را پزشكان عمومي تشكيل مي‌دهند و علي‌القاعده بايد بار اصلي بخش سلامت بر دوش آ‌ن‌ها باشد، اما سازوكار نامناسب باعث شده كه درآمد پزشكان عمومي در پايين‌ترين سطح و خدمات آن‌ها نيز در پايين‌ترين سطح قرار بگيرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها