عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

وزير خارجه سابق پاكستان: برخورد آمريكا عادلانه باشد

وزير خارجه سابق پاكستان: برخورد آمريكا عادلانه باشد
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:14 ب.ظ

وزير خارجه‌ سابق پاكستان امروز (يكشنبه) از آمريكا خواست تا رويه‌اي عادلانه نسبت به پاكستان و توقف تهديد‌ها در برگزاري مذاكرات به تعويق افتاده و كمك به اين كشور در پيش روي قرار دهد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري شينهوا، يك هفته پس از اين كه شاه محمود قريشي، وزير امور خارجه سابق پاكستان از پيوستن به كابينه جديد خودداري كرد، آمريكا را براي تهديد‌ها جهت به تعويق در آوردن مذاكرات با پاكستان و قطع كمك‌ها به اين كشور به باد انتقاد گرفت.

كابينه جديد دولت پاكستان، قريشي را به عنوان وزير آب و برق منصوب كرده بود كه با مخالفت وي در پذيرفتن اين سمت مواجه شد.

وزيرامور خارجه سابق پاكستان خاطرنشان كرد: كارمند سفارت آمريكا كه دو پاكستاني را به ضرب گلوله كشت از مصونيت تام برخوردار نبود.

وي افزود: اين موضوع در گفتگويي در وزارت امور خارجه در 31 ژانويه به ريموند ديويس ابلاغ شده بود كه اعطاي مصونيت تام به وي ممكن نيست.

رسانه‌هاي پاكستان اعلام كردند، قريشي به دليل مخالفت با مصونيت ديپلماتيك اين فرد آمريكايي به عنوان رئيس دستگاه ديپلماسي پاكستان انتخاب نشد.

قريشي خاطرنشان كرد: پاكستاني‌ها قربانيان بسياري داشته‌اند و در حال حاضر آمريكايي‌ها ما را با به تعويق انداختن مذاكرات و كمك‌هايشان تهديد مي‌كنند.

وي خطاب به جمعيت استقبال كننده گفت: آيا ما بايد شان و منزلت و خودمختاري پاكستان را قرباني كمك آمريكا كنيم؟

قريشي با بيان اين كه يك حادثه نبايد روابط طولاني مدت امريكا و پاكستان را دچار مشكل‌ كند گفت: ما بايد روي پاي خود بايستيم.

قريشي در يك كنفرانس مطبوعاتي در اسلام آباد روز چهارشنبه اعلام كرد، رهبري حزب حاكم پاكستان از وي خواسته بود ساكت بماند و در خصوص پرونده ديويس بيانيه‌اي صادر نكند.

اين مساله به تيره و تار شدن روابط دو كشور آمريكا و پاكستان در روزهاي اخير منجر شده است. باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا اعلام كرد: اين آمريكايي از مصونيت ديپلماتيك برخوردار بوده و بايد آزاد شود.

دولت پاكستان تقاضاهاي مكرر آمريكا را براي آزادي ديويس رد كرده و اعلام كرد دادگاه بايد در اين خصوص تصميم‌گيري كند.

يك هيات آمريكايي ضمن ملاقات با آصف علي زرداري، رئيس جمهور پاكستان و يوسف رضا گيلاني، نخست وزير اين كشور خواستار آزادي ديويس شدند.

در يك بيانيه كه از سوي دفتر نخست وزير صادر شد، آمده است: نخست وزير از پيام‌هاي مثبت هر دو طرف استقبال كرده و گفت: روابط بايد براي همكاري استراتژيك بدون توجه به پرونده‌ي ديويس ادامه يابد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها