عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

الزهار: تغيير رژيم‌هاي منطقه‌اي باعث تغيير در موازنه قدرت مي‌شود

الزهار: تغيير رژيم‌هاي منطقه‌اي باعث تغيير در موازنه قدرت مي‌شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:20 ب.ظ

محمود الزهار تاكيد كرد که بازنده بزرگ و طرف متضرر از انقلاب‌هاي عربي و سقوط برخي رژيم‌ها، همان طرف‌هاي مخالف مساله فلسطين (آمريکا و رژيم صهيونيستي) هستند و طرف برنده در اين بازي، مساله فلسطين و امت عربي است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محمود الزهار، عضو دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي (حماس) در گفت‌وگو با خبرگزاري "صفا" خاطر نشان کرد که انقلاب مردمي مصر تاکنون تاثير مستقيم اندکي در وضعيت نوار غزه داشته است و اين مساله ناشي از سرگرم بودن شوراي عالي نظامي به انجام ماموريت‌هاي داخلي متعدد و پيچيده است.

وي درباره ماهيت رابطه دولت حماس در غزه با دولت نظامي مصر تصريح کرد که اين دو طرف هيچ ارتباط و يا تماسي با يکديگر نداشته‌اند و ارتش مصر در حال حاضر سرگرم امور داخل اين کشور و ماموريت‌هاي محول شده به آن است و ما روند اجراي اين ماموريت‌ها را که چندين مورد از آنها به انجام رسيده و انجام تعدادي ديگر از آنها نيز ادامه دارد، زير نظر داريم.

اين رهبر جنبش حماس همچنين درباره روابط آينده جنبش حماس با دولت مصر نيز اظهار داشت که اين مساله به نتايج انتخابات و طرف حاکم بر مصر و برنامه انتخاباتي آن و نيز رويکرد و ديدگاه آن در قبال مساله فلسطين و ديگر مسائل عربي و غيره بستگي دارد و به طور کلي بايد گفت که بايد اظهار نظر در اين مساله را تا تحقق تغييرات ريشه‌اي در مصر به تعويق انداخت.

وي افزود: سخن گفتن درباره طرح آشتي ملي مصر و پايبندي به آن و يا لغو اين طرح را بايد به بعد از برقراري آرامش در اوضاع نوار غزه و مشخص شدن رويکردها موکول کرد.

اين رهبر برجسته جنبش حماس همچنين تاکيد کرد که بسياري از عوامل در حال حاضر وارد اين بازي شده‌اند و روند سازش به بن بست رسيده است و ضعف طرف آمريکايي و طرفداري آن از رژيم صهيونيستي ثابت شده است و در محافل داخلي طرفداران روند سازش نيز اختلاف ايجاد شده است و امروزه آنها به دشمنان هم تبديل شده‌اند.

الزهار خاطر نشان کرد که امروزه رژيم مصر که مخالف بسياري از مسائل ملي ما بود سرنگون شده است و اين احتمال وجود دارد که طرف‌هاي حاکم در رژيم جديد اين کشور از طرفداران حماس باشند و بدين ترتيب از حجم فشارها بر روي آن کاسته شود.

وي همچنين اين مساله را بعيد دانست که در سايه اوضاع کنوني رژيم صهيونيستي به فکر حمله به غزه بيافتد و بايد اين مساله را نيز در نظر داشت که تغيير رژيم‌هاي منطقه‌اي باعث تغيير در موازنه قدرت و بر هم خوردن حساب و کتاب‌ها شده است.

اين عضو دفتر سياسي حماس در عين حال تاکيد کرد که به رغم اين تهديدات رژيم صهيونيستي از سال 1948 تاکنون کاهش نيافته است و نوک پيکان اين تهديدات تنها متوجه فلسطينيان نبوده، بلکه مصر، سوريه، لبنان و ايران نيز مشمول تهديدات اين رژيم بوده‌اند و اين رژيم ترسو و بزدل بايد با ارعاب و تهديد ديگران به حيات خود ادامه دهد.

الزهار درباره ترس و نگراني تشکيلات خودگردان فلسطين از بحران مالي ناشي از حمايت آن از پيش‌نويس قطعنامه عربي ارائه شده به شوراي امنيت سازمان ملل متحد درباره محکوميت شهرک‌سازي نيز اظهار داشت که تمام پروژه‌هاي اين‌ها متکي به آمريکاست و بخش زيادي از اصول ملي فلسطينيان را نيز در قبال اموال آمريکايي به فروش رسانده‌اند و بايد در برابر اين تاوان پس دهند.

وي افزود: آمريکا همواره در طول تاريخ، کمک‌هاي مالي خود را به بهايش اعطا مي‌کند و بهاي آن همان تامين امنيت رژيم صهيونيستي و تداوم شهرک‌سازي است و طرفي که با پرداخت اين بها موافقت کرده باشد در ميان مردم و در همه سطوح ضرر کرده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني فلسطين، اين رهبر برجسته جنبش حماس در پايان تاکيد کرد که غزه از سال 2006 به پشتوانه عربي و اسلامي خود تکيه کرده است و به آنها اطمينان داده است که اين برنامه به نفع امت عربي و اسلامي است اما طرف ديگر به غرب و آمريکا اعلام کرده است که پروژه در دست اجراي آن به نفع اين طرف‌هاست. حال کدام طرف برنده است؟ پر واضح است که جهان عرب و جنبش‌هاي اسلامي و برنامه مقاومت براي خود طرفداراني کسب کرده است، اما طرف ديگر طرفداران و حاميان خود را از دست داده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها