عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

وزير پيشين خارجه گرجستان: براي حل بحران‌ها راهكارهاي تضمين صلح و امنيت در منطقه را پيدا كنيم

وزير پيشين خارجه گرجستان: براي حل بحران‌ها راهكارهاي تضمين صلح و امنيت در منطقه را پيدا كنيم
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:23 ب.ظ

وزير پيشين امور خارجه‌ي گرجستان اظهار كرد: قفقاز جنوبي تا به امروز كانون بحران‌ها بوده است و تلاش براي حل اين بحران‌ها از اهداف ماست. بايد براي حل بحران‌ها راهكارهايي كه صلح و امنيت را در منطقه تضمين كند، پيدا كنيم.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ايراكلي مناقارشويلي، وزير پيشين امور خارجه‌ي گرجستان در سخناني در سمينار بين‌المللي جمهوري گرجستان: تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو، با اشاره به اهميت توسعه‌ي روابط تاريخي دو ملت اظهار كرد: قفقاز جنوبي در طول تاريخ، بخش مهمي از تحولات منطقه‌اي و جهاني بوده است و نقش فرهنگي و اقتصادي مهمي ايفا كرده است.

وي ادامه داد: امروز هم تحولات گذشته در حال تكرار است. منطقه‌ي قفقاز جنوبي محل برخورد قدرت‌هاست؛ چرا كه از يك سو به درياي سياه و اروپا و از سوي ديگر به درياي خزر و آسياي ميانه راه دارد. هم‌چنين اين منطقه از موقعيت جغرافيايي بسيار مهمي به‌ويژه پس از فروپاشي شوروي سابق برخوردار است.

مناقارشويلي اظهار كرد: در حال حاضر در منطقه امنيت نداريم و بحران‌هاي قومي هنوز حل نشده است و مناقشه‌ي روسيه و گرجستان هم‌چنان ادامه دارد. اين تنش‌ها مانع توسعه‌ي همكاري‌هاي منطقه‌اي در قفقاز جنوبي است.

وي با اشاره به جنگ گرجستان و روسيه در 2008، تصريح كرد: اين جنگ تهديدهاي موجود در منطقه را افزايش داد و علاوه بر گرجستان، تهديدهايي براي تمام كشورهاي منطقه در بر داشت و متاسفانه احتمال گسترش اين تهديد هنوز احساس مي‌شود. پس از فروپاشي شوروي سابق، دوره‌ي انتقالي را در منطقه شاهد بوديم كه جنگ 2008 اين روند را سخت‌تر كرد.

وزير پيشين امور خارجه‌ي گرجستان ادامه داد: مساله‌ي امنيت امروز يك دغدغه‌ي فكري و مهم در ميان كشورهاي حوزه‌ي قفقاز و منطقه است. بايد تلاش كنيم با همفكري، چشم‌اندازي روشن را تبيين كنيم.

مناقارشويلي تاكيد كرد: جريان پس از فروپاشي شوروي سابق همواره بايد مورد بررسي قرار گيرد.

وي تاكيد كرد: در سال‌هاي اخير طرح‌هاي زيادي درباره‌ي امنيت در منطقه و قفقاز جنوبي ارايه شده است كه آخرين آن توسط نخست وزير تركيه ارايه شد اما به مرحله‌ي اجرايي نرسيد. معتقدم بايد هر نوع طرحي كه منجر به تامين امنيت و حفظ آن در منطقه مي‌شود را بررسي و عملي كنيم.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها