عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حسين عسگري: ادعاي پاسي‌ها درست نيست

حسين عسگري: ادعاي پاسي‌ها درست نيست
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:23 ب.ظ

سرپرست کميته داوران فدراسيون فوتبال قضاوت داوران در هفته بيست و سوم ليگ برتر را خوب ارزيابي کرد و گفت: داوران اشتباهات تاثيرگذار در نتيجه بازي نداشتند.

 

به گزارش ايسنا، حسين عسگري درباره بازيهاي هفته گذشته ليگ برتر گفت: «در دو هفته اي که گذشت خوشبختانه داوران سربلند از بازيها خارج شدند و اشتباهات تاثيرگذار در نتيجه بازي نداشتند و در فوتبال اشتباهات داوري جزئي از بازي است که اگر در نتيجه بازي اثر داشته باشد مي توانيم داور را براساس آن اشتباه تنبيه کنيم اما به نظر من کيفيت اشتباه مهم است، اگر داوري پنالتي غلط و يا آفسايد اشتباهي را بگيرد نتيجه بازي را با آن اشتباه رقم زده است. ما براساس اشتباهات داوران است که عملکرد آنها را خيلي خوب ، خوب ، متوسط و ضعيف ارزيابي مي کنيم.»

 

وي ادامه داد: « خوشبختانه در اين سه هفته درست از داوران استفاده شده و انگيزه داوران بهتر به کار گرفته شده است. البته اين بدان معني نيست که بگويم داوران اشتباهي نداشتند. به عنوان مثال در هفته گذشته دو صحنه مشکوک بوده که يکي مربوط به بازي پاس همدان و سپاهان است که پاسي ها عقيده داشتند توپشان از خط رد شده و تصميم کمک داور نادرست بوده، اما با بازبيني فيلم مشخص شد که تصميم درست بوده و توپ از خط رد نشده است. صحنه دوم در بازي پيروزي و شاهين بوده که گل اول پيروزي در شرايط مشکوک به آفسايد به ثمر رسيده است. البته متاسفانه فيلم اصلا واضح نيست و معلوم نيست که هنگام ضربه زدن سپهر حيدري در شرايط مساوي با آخرين مدافع شاهين بوده يا جلوتر و عقب تر بوده. همچنين پيش از اينکه توپ به سپهر حيدري برسد يک مهاجم پيروزي و يک مدافع شاهين به هوا بلند شدند که معلوم نمي شود توپ به سر کدام يک برخورد کرده و به سپهر حيدري رسيده است و بايد فيلم را دوباره ببينيم. ناظر داوري گفته صحنه سريع ، حساس و غيرقابل تشخيصي بوده که بايد بازبيني شود و نظر قطعي داده شود. متاسفانه تصويربرداري بازيها در شهرستانها زياد مطلوب نيست و به همين دليل تشخيص صحنه هاي مشکوک در شهرستانها ، کار سختي است.»

 

عسگري درباره کارگاه داوري دومين همايش مربيان برتر فوتبال ايران گفت: «کار بسيار خوبي از سوي کميته آموزش انجام شد که براي فوتبال موثر است و بايد تداوم داشته باشد و فوتبال ايران نياز به مطالب و آگاهي هاي جديد دارد که بايد منتقل شود. ما ديروز در کارگاه درباره قوانين بازي اطلاعات جديد و تغييرات قانون فوتبال، مسئوليت داور چهارم و همچنين ضربات پنالتي و چگونگي درست پنالتي زدن و تغييراتي که در اين باره پيش آمده ، با پخش فيلم هاي آموزشي اين کارگاه را برگزار کرديم.»

 

وي در پايان درباره قانون پنالتي گفت: «حقيقتا بايد بگويم فوتبال را نمي شود کتابي و از روي قانون قضاوت کرد. يک مثال براي شما مي آورم ، آيا همه داوران پرتاب اوت را دقيقا از آنجايي که توپ به اوت رفته اجرا مي کنند مسلما اگر اين کار را بکنند بازي 2 ساعت ديرتر به پايان مي رسد. به نظر من داوران بايد قوانين را به صورت روان شناسي اجرا کنند و بازيها را طوري مديريت کنند که قانون اجرا شود. بحث پنالتي و نحوه زدن آن يک بحث جهاني است که دقيقا مثل پرتاب اوت است. اگر بخواهد دقيق اجرا شود، بازي به طول مي انجامد و به جنجال کشيده مي شود. فوتبال با قضاوت کتابي هيجانش را از دست مي دهد. در تمام جهان داوران در هنگام پنالتي زدن بايد طوري عمل کنند که پس از اينکه پنالتي به گل تبديل شد يا نشد پاسخ براي دادن داشته باشند. بايد داوران در حين ضربه زدن بازيکن در پنالتي به ورود ديگر بازيکنان به محوطه جريمه دقت کنند، از حدي تجاوز نکنند. البته گفتم که اين مسئله يک مسئله جهاني است و روي آن بحث هاي زيادي مطرح شده است.»

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها