عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بودجه سال آينده 186هزار و 993 ميليارد تومان ‌است

بودجه سال آينده 186هزار و 993 ميليارد تومان ‌است
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:47 ب.ظ

 محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كشورمان كه امروز (يكشنبه) با حضور در صحن علني مجلس، لايحه بودجه سال 90 را به خانه ملت آورد، در ادامه سخنان خود ‌گفت: در بودجه سال آينده دولت توجه ويژه‌اي به افزايش ميزان توليد داخلي كرده است؛ به‌طوري‌كه اميدواريم سير فزاينده سرمايه‌گذاري در سال آينده با سرعت بيشتري افزايش پيدا كند. 

وي با بيان اينكه در سال جاري ميزان صادرات غيرنفتي به فضل الهي از حدود 30 هزار ميليارد تومان فراتر خواهد رفت، افزود: در پايان سال 83 و ابتداي سال 84 ميزان صادرات غيرنفتي كشور 7 ميليارد تومان بود. 

رئيس جمهور با اشاره به اهميت بخش علمي در لايحه بودجه سال 90 تصريح كرد: هدف ما در بخش علمي لايحه بودجه 90 اين بوده ‌كه جمهوري اسلامي ايران به لحاظ توليد علم، افزايش چشمگيري داشته باشد، ما اكنون در برخي امور رتبه اول منطقه را در اختيار داريم و اميدواريم قبل از پايان برنامه پنجم به لحاظ علمي نيز رتبه اول منطقه را بدست بياوريم. 

احمدي‌نژاد هدف لايحه بودجه در بخش اجتماعي را افزايش نشاط اجتماعي در كشور دانست و گفت: تقويت بودجه ورزش، تفريحات سالم و ايران‌گردي، انشاءالله نشاط اجتماعي را در كشور افزايش خواهد داد. 

وي اضافه كرد: اميدواريم سال 90 سهم مردم ايران از سلامت افزايش پيدا كند و طرح پزشك خانواده در شهرهاي كشور عملياتي شود، چرا‌كه اين تحول در نظام سلامت كشور لازم است. 

رئيس جمهور كشورمان با بيان اينكه 70 درصد پزشكان كشور پزشك عمومي هستند و علي‌القاعده بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشك عمومي است‌، خاطرنشان كرد: در حالي كه بار اصلي سلامت جامعه بر دوش پزشكان عمومي است، ساز و كار مناسب موجب شده كه پزشكان عمومي از درآمد و خدمات كمتري بهره بگيرند. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت به دنبال بيمه كارگران ساختماني و اهميت به بخش بيمه در لايحه بودجه سال 90 بوده است، گفت: تلاش داريم علاوه بر كارگران ساختماني، قاليبافان و كساني را كه در بخش حمل و نقل فعاليت مي‌كنند، بيمه كنيم و اين موضوع در لايحه پيش بيني شده است. 

وي با بيان اينكه توجه به بهبود فضاي كسب و كار از ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 است، اظهار داشت: دولت ‌در بودجه سال 90 پيش بيني كرده است كه برخي مشكلات اساسي جوانان را به فضل الهي حل و فصل كند. 

رئيس جمهور ‌از ‌‌اختصاص ‌6هزار ميليارد تومان ‌در لايحه بودجه 90 براي برطرف كردن مشكلات كشاورزان ‌خبر داد و گفت: اگر ‌طي 5 سال آينده درست عمل كنيم، سال به سال از مصرف آب در بخش كشاورزي كم ‌‌و حتي مشكل خشكسالي كشاورزان برطرف خواهد شد. 

احمدي‌نژاد مشكل بيكاري را معضل 40 تا 45 سال اخير كشور دانست و افزود: دولت تلاش مي‌كند ‌بحث اشتغال كه به عنوان يك معضل براي جوانان ‌است را حل و فصل كند تا جوانان بتوانند شغل دلخواه خود را با تأمين مالي داشته باشد. 

وي با تأكيد بر اينكه حدود 2 ميليون و 400 نفر متقاضي شغل در كشور وجود دارد، گفت: طبق برآوردي كه انجام شده است، تا پايان سال 92 هر سال يك ميليون و 200 نفر به تعداد متقاضيان شغل اضافه خواهد شد و ما تلاش مي‌كنيم كه نرخ بيكاري را در كشور طبيعي كنيم. 

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر تا سال 92 نرخ بيكاري دو تا سه درصد شود، يك نرخ طبيعي است؛ مشروط بر اينكه سالانه بين 2.2 تا 2ميليون و 400 شغل در كشور ايجاد شود. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه در صندوق توسعه ملي كار بزرگ و ماندگاري انجام مي‌شود، افزود: البته در صندوق توسعه ملي محدوديت ايجاد شده و اين محدوديت بخش وسيعي از اقتصاد ما را از صندوق محروم مي‌كند كه البته اميدوارم نمايندگان اصلاح كنند تا مشكلات برطرف شود. 

وي بر سرعت توليد مسكن در كشور تأكيد كرد و گفت: مسكن مهر با همكاري خوبي كه مجلس انجام داد، بازار مسكن را براي اولين بار بعد از 50 سال كه با افزايش قيمت مواجه بود كنترل كرد و قيمت مسكن مقداري كاهش يافت. 

رئيس جمهور مسكن مهر را كار مشترك مجلس و دولت دانست و ابراز اميدواري كرد ‌در طول برنامه پنجم دغدغه مسكن به عنوان يك آرزوي دست نيافتني براي جوانان مطرح نباشد. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت سه هزار ميليارد تومان به بهسازي روستاها اختصاص داده است، افزود: طي سه سال آينده تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار بهسازي خواهند شد و بنياد مسكن همه ساكنان اين روستاها را بهسازي خواهد كرد. 

وي از افزايش سهم اعتبارات عمراني در كشور به عنوان يك خبر خوشحال كننده براي نمايندگان مجلس ياد كرد و گفت: بودجه عمراني 47هزار و 500 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است. 

رئيس جمهور بر كنترل تورم در كشور تأكيد كرد و گفت: كنترل تورم در سه سال اخير روند نزولي داشته است؛ به‌طوري‌كه سوداگري در بخش مسكن، طلا و سكه و مايحتاج عمومي كنترل شده ‌و منابع به سمت سرمايه‌گذاري حركت كرده است. 

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه دولت به دنبال يك سياست خارجه فعال و اثرگذار در جهان است، گفت: گسترش نقش جمهوري اسلامي ايران در نظام بين‌الملل و اثر‌گذاري ملت ايران در مناسبات جهاني از سوي دولت جدي‌تر پيگيري خواهد شد. 

وي افزود: آرمان توحيد و عدالت از سوي دولت در نظام بين‌الملل پيگيري خواهد شد. 

رئيس جمهور با بيان اينكه تراز منفي عملياتي بودجه حدود 50 درصد كاهش پيدا كرده است، خطاب به نمايندگان گفت: لايحه بودجه 90 بر پايه متن برنامه و در جهت‌گيري به سمت چشم‌انداز است؛ قانون روان، شفاف، منسجم و ساده است. 

احمدي‌نژاد درباره ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 گفت: استفاده از عبارات تكراري و نامعلوم در لايحه حذف شده است. 

وي با بيان اينكه طي 4 - 5 سال اخير قوانين مهم توسط مجلس و دولت به تصويب رسيده است، سياست‌هاي اصل 44، مديريت سوخت و حمل و نقل عمومي، طرح قانون جامع مسكن، مديريت خدمات كشوري و هدفمندسازي يارانه‌ها را از جمله اين قوانين برشمرد و گفت: دولت با پشتيباني مجلس به دنبال ساخت كشور است. 

رئيس جمهور افزود: دولت به دنبال اين است كه پيشرفت‌هاي مبتني بر عدالت بدون توجه به حاشيه‌ها و برخي شعارهاي بي‌پشتوانه در كشور اجرايي شود. 

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت انتظار ندارد لايحه جديدي در مجلس نوشته شود، گفت: ما به نمايندگي از نمايندگان مجلس و به نمايندگي از كل كشور لايحه بودجه را تهيه كرده‌ايم و سعي كرديم جهت‌گيري‌ها در لايحه درست رعايت شود. 

وي افزود:‌ كار رسيدگي به لايحه بودجه آسان شده است چرا‌كه بودجه با برنامه و سياست‌ها تطبيق دارد و زمان كمتري از نمايندگان را خواهد گرفت. 

رئيس جمهور در عين حال گفت: بودجه انعطاف دارد و مثلا اگر راه‌آهن يك منطقه ظرفيت جذب منابع را داشته باشد، دولت كمك خواهد كرد. 

احمدي‌نژاد در بخش پاياني سخنان خود مقدار بودجه سال 90 را 186هزار و 993 ميليارد تومان دانست و گفت كه از اين مقدار 15هزار ميليارد به درآمدها اختصاص يافته و 25 هزار و 400 ميليارد تومان نيز دارايي‌هاي مالي است.

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها