عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مناقاريشويلي: طرح‌هاي تامين امنيت در قفقاز هنوز اجرايي نشده است

مناقاريشويلي: طرح‌هاي تامين امنيت در قفقاز هنوز اجرايي نشده است
یک شنبه 1 اسفند 1389  12:58 ب.ظ

 ايراكلي مناقاريشويلي وزير خارجه سابق گرجستان طي سخناني در سمينار بين‌المللي گرجستان؛ تجارب پيشين، چشم‌انداز فرارو كه امروز (يكشنبه) در دانشگاه تهران در حال برگزاري است، با بيان اينكه امروز روند نزديكي دو كشور ايران و گرجستان در حال شكل‌گيري است، اظهار داشت: توسعه روابط تاريخي دو كشور و دو ملت حائز اهميت است. 
وي به ذكر اين نكته كه موضوع سمينار امروز براي طرف گرجي و ايراني اهميت زيادي دارد، چرا كه به همراه دوستان ايراني تحولات گرجستان را بررسي كرده و چشم‌انداز آينده را با هم ترسيم مي‌كنيم، يادآور شد: نه تنها روابط دو جانبه در زمينه‌هاي مختلف علمي و فرهنگي در اين سمينار مهم است، بلكه اين فعاليت‌ها نقش مهمي در توسعه روابط سياسي دو كشور خواهد داشت. 
وزير خارجه سابق گرجستان گفت: اميدوارم اين سمينار در راستاي اهداف سمينار گرجستان پيش رود. 
وي با بيان اينكه قفقاز جنوبي در طول تاريخ بخش مهمي در تحولات منطقه و جهاني بوده و نقش‌هاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي را ايفا كرده است، اظهار داشت: امروز نيز تحولات گذشته در حال تكرار است. 
مناقاريشويلي منطقه قفقاز را محل برخورد قدرت‌ها خواند و اظهار داشت: قفقاز از درياي سياه به اروپا و از درياي خزر به آسياي مركزي متصل مي‌شود كه پس از فروپاشي شوروي اين موقعيت اهميت زيادي به قفقاز داده است. 
وي افزود: متاسفانه قفقاز جنوبي در طول تاريخ و امروز كانون بحران‌ها بوده و بايد تلاش كرد كه با راهكارهايي، صلح و آرامش را در اين منطقه مستقر كرد كه همسايگان و غرب در اين موضوع نقش مهمي را ايفا مي‌كنند. 
وزير خارجه سابق گرجستان با بيان اينكه در قفقاز امنيت وجود ندارد، بحران‌هاي قومي و مناقشه حل نشده روسيه و گرجستان را مانع توسعه همكاري‌هاي منطقه‌اي دانست و يادآور شد: قفقاز جنوبي همواره در محافل سياسي مورد بحث بوده است. 
مناقاريشويلي با اشاره به جنگ سال 2008 بين گرجستان و روسيه يادآور شد: اين جنگ تهديدات منطقه را افزايش داد چرا كه يك تهديد عليه همه كشورهاي منطقه بوده و احتمال گسترش آن وجود دارد. 
وي ادامه داد: پس از فروپاشي شوروي شاهد يك دوره انتقالي بوديم كه جنگ 2008 اين روند را سخت‌تر كرد. 
وزير خارجه سابق گرجستان با بيان اينكه بايد تلاش كنيم تا چشم‌انداز روشني براي گرجستان و منطقه ترسيم شود، گفت: طرح‌هاي ارائه شده براي تامين امنيت در منطقه هنوز اجرايي نشده و بايد براي اجرايي شدن آن تلاش كرد. 

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها