عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

قیام ملت بحرین را چه کسی مدیریت می کند؟

قیام ملت بحرین را چه کسی مدیریت می کند؟
یک شنبه 1 اسفند 1389  01:10 ب.ظ

 

ملت بحرین با الگو برداری از انقلاب تونس و مصر، روز دوشنبه گذشته مصادف با 14 فوریه را «روز خشم» اعلام کردند اما یک روز زودتر به خیابان ها آمده و قیام خود علیه رژیم «آل خلیفه» که بیش از 50 سال است بر آنان حکومت می کند را آغاز کرد.

به گزارش صفحه عربی «تابناک»، رژیم «آل خلیفه» پس از حدود 4 روز مورد هدف قرار دادن معترضان، گمان می کرد خواهد توانست قیام آنان را سرکوب کرده و معترضان را به خانه های خود برگرداند اما نه تنها به این هدف خود دست نیافت بلکه روز به روز بر تعداد معترضان حاضر در میدان «اللولوء» که اکنون به میدان «التحریر» مصر شبیه شده، افزوده شد.

«حمد بن عیسی آل خلیفه»، پادشاه بحرین صبح روز گذشته فرزند خود شاهزاده «سلمان بن حمد آل خلیفه» که ولیعهد بحرین است را مأمور مذاکره با معترضان کرد تا به اصطلاح با کمی امتیاز دادن به آنها قیامشان را پایان دهد. بر همین اساس دیدارهایی نیز میان این شاهزاده با تعدادی از اعضای «جمعیت وفاق ملی» که دبیرکل آن شیخ  «علی سلمان» است انجام گرفت اما بی نتیجه ماند.

با بررسی علت بی نتیجه ماندن این مذاکرات مشخص شد که، «جمعیت وفاق ملی» که بزرگ ترین حزب سیاسی شیعی با 18 نماینده در پارلمان است، گرداننده اصلی قیام ملت بحرین نیست از همین رو حتی پس از انجام مذاکره با شاهزاده «حمد» این قیام متوقف نشد.

اخبار رسیده از بحرین حاکی از آن است که، «جمعیت عمل اسلامی» به دبیرکلی حجة الإسلام و المسلمین شیخ «محمد علی محفوظ» که در هر دو دوره انتخابات پارلمانی سابق بحرین انتخابات را تحریم کردند، اکنون زمام امور در این قیام را بر عهده گرفته و گردانندگان اصلی این قیام هستند.

این به معنی آن نیست که هواداران و اعضای دیگر احزاب و جمعیت های سیاسی بحرین در این قیام حضور ندارند اما با بررسی دقیق مسأله و نگاهی گذرا به تعداد شهدا و زخمی ها نشان می دهد هواداران و اعضای «جبهه عمل اسلامی» در حال ایفا کردن نقش اصلی در میدان نبرد هستند.

اما تفاوت درخواست های «جمعیت وفاق ملی» با «جمعیت عمل اسلامی» از رژیم حاکم در بحرین چیست؟ «جمعیت وفاق ملی» که از زمان تأسیس آن تا به امروز کمتر از 10 سال می گذرد، خواستار سقوط رژیم بحرین نیست بلکه تنها خواستار تغییر نخست وزیر این کشور که بیش از 40 سال بر مسند قدرت تکیه کرده است بوده و نیز خواهان تبدیل شدن رژیم بحرین از «پادشاهی مطلق» به «پادشاهی مشروطه» است.

این در حالی است که «جمعیت عمل اسلامی» که از زمان تأسیس آن تا به امروز بیش از 30 سال می گذرد و حدود 20 سال پیش فعالیت های مسلحانه نیز علیه رژیم فاسد «آل خلیفه» داشته و یک بار نیز کودتایی نافرجام در این کشور انجام داده است، خواستار سقوط رژیم پادشاهی بحرین و تبدیل نظام این کشور به نظامی دیگر است.

لذا با وجود اینکه به نظر نمی رسد «جمعیت عمل اسلامی» راضی به عقب نشینی و کوتاه آمدن از درخواست اصلی خود نیست اما در هر صورت شاهزاده «سلمان» اگر می خواهد با گردانندگان اصلی قیام معترضان بحرینی مذاکره کند تا شاید به نتیجه برسد، باید به سراغ رهبران «جمعیت عمل اسلامی» برود.
karevane69

karevane69
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1355
محل سکونت : البرز
دسترسی سریع به انجمن ها