عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

دبير علمي همايش: قفقاز محل تلاقي اسلام و مسيحيت، اروپا و آسيا محسوب مي‌شود

دبير علمي همايش: قفقاز محل تلاقي اسلام و مسيحيت، اروپا و آسيا محسوب مي‌شود
یک شنبه 1 اسفند 1389  02:12 ب.ظ

دبير علمي سمينار بين‌المللي گرجستان؛ تجارب پيشين ـ چشم‌انداز فرارو گفت: قفقاز يكي از مناطق مهم و مورد توجه راهبردي بازيگران منطقه‌اي است كه به لحاظ بافت فرهنگي، تنوع و پيچيدگي قومي، نژادي و مذهبي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مجتبي دميرچي‌لو با بيان اين‌كه از اهداف برپايي اين سمينار ارتباط بيشتر محققين و مراكز و مراجع تصميم‌گيري و اجرايي و شناسايي زمينه‌هاي توسعه است، حضور جمعي از صاحب‌نظران تاريخي، فرهنگي، سياسي، حوزه‌هاي علمي ادبي ايران، گرجستان و ديگر كشورهاي مرتبط با مسأله قفقاز را از ويژگي‌هاي اين سمينار دانست.

وي ادامه داد: قفقاز محل تلاقي اسلام و مسيحيت، اروپا و آسيا محسوب مي‌شود. از اين رو ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد، تهديدها و چالش‌هاي خاصي براي آن منظور شد.

دميرچي‌لو با بيان اين‌كه تحليل جايگاه گرجستان در روند تحولات قفقاز مستلزم شناخت عوامل متعددي در سطوح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي است،گفت: در سطح ملي عواملي چون تاريخ، جغرافيا، ظرفيت‌هاي اقتصادي، تركيب جمعيتي، اقليت‌هاي نژادي، مذهبي، ساختار سياسي، روند تحولات سياسي داخل، قابل ذكر است.

وي ادامه داد: در سطح منطقه‌اي نيز تعامل با كشورهاي همسايه و منطقه‌اي، تأثير و تأثرات ناشي از مشتركات تاريخي، نژادي، فرهنگي و مذهبي، ميزان همگرايي و واگرايي، وجوب همكاري در زمينه‌هاي فرهنگي، اقتصادي، از جمله انرژي، حمل و نقل و تجارت از مواردي است كه شايسته تحليل هستند.در سطح بين‌المللي نيز جايگاه گرجستان و قفقاز در استراتژي قدرت‌هاي بزرگ قابل بررسي است.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها