عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نیویورک تایمز: دوربین موبایل ها قوی ترین سلاح معترضان در کشورهای عربی است

نیویورک تایمز: دوربین موبایل ها قوی ترین سلاح معترضان در کشورهای عربی است
یک شنبه 1 اسفند 1389  02:19 ب.ظ

 روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشت:" در اعتراضات اخیر کشورهای عربی، دوربین موبایل ها، قوی ترین سلاح در دست شرکت کنندگان در تظاهرات مخالفان بود."

به گزارش عصر ایران، دوربین های کوچک موجود در تلفن های همراه (موبایل) هم اکنون قوی ترین سلاح در مقابل اسلحه ها و گلوله های گاز اشک آوری است که در تظاهرات های اعتراضی در خاورمیانه استفاده می شود.

نیویورک تایمز ادامه می دهد: تصاویری که با استفاده از دوربین موبایل ها از اعتراضات بحرین، مصر و تونس ضبط و منتشر شدند وسیله ای حیاتی برای ثبت واکنش دولت ها به ناآرامی ها و اعتراضاتی است که این کشورها را در برگرفته بود.

در بحرین، تصاویر ضبط و منتشر شده از خشونت ها در منامه که در سایت های اینترنتی منتشر شدند به معترضین کمک کرد تا مسئولیت این خشونت ها را برعهده دولت بگذارند و توجه جهانیان را به خواسته های خود جلب کنند.

این روزنامه اضافه می کند: دوربین موبایل ها که یک دهه پیش موضوع بسیار جدیدی بود ، هم اکنون وسیله بسیار مهم و اساسی در تظاهرات مخالفان به شمار می رود. سازمان های دفاع از حقوق بشر به اهمیت این وسیله اعتراف و توصیه هایی را درباره چگونگی استفاده تاثیر گذار از این دوربین ها منتشر کرده اند.

"جیمز کاتز" مدیر مرکز پژوهش های موبایل "روجرز" آمریکا در این باره گفت: هم اکنون فناوری به اندازه کف یک دست می تواند صحنه ای را ثبت و سراسر جهان را متوجه خود کند.

کاتز ادامه داد: دوربین های موبایل دار خنجری در حلق حکومت های قدیمی هستند. حکومت هایی  که توانسته بودند از طریق دستکاری در فناوری های قدیمی، صدای مردم را سرکوب کنند.

نیویورک تایمز ادامه می دهد: همگام با فراهم شدن امکان جاسازی دوربین فیلمبرداری در تلفن های همراه از اواخر دهه 90 میلادی، حکومت ها این امکان را دست کم می گرفتند تا اینکه در سونامی سال 2004  در جنوب شرق آسیا و پس از آن، انفجارهای مترو لندن نقش مهم دوربین موبایل ها معلوم شد.

10750403264581828474.jpg

ayoub12

ayoub12
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18320
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها