عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

راسموسن امكان مشاركت اوكراين در سپر موشكي اروپايي را بررسي مي‌كند

یک شنبه 1 اسفند 1389  03:12 ب.ظ

89/12/01 - 10:54
شماره:8912010097
در سفر به كي‌يف؛

خبرگزاري فارس: دبير كل ناتو اين هفته به اوكراين سفر مي‌كند و در جريان مذاكرات خود با مقامات بلندپايه كي‌يف به بررسي امكان مشاركت اوكراين در طرح ايجاد سامانه دفاع ضد موشكي در اروپا خواهد پرداخت.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري-اينترنتي «راس بالت»، "آندرس فوگ راسموسن " دبير كل ناتو 24 فوريه (5 اسفند) براي انجام يك ديدار رسمي به اوكراين سفر خواهد كرد.

"الكساندر ديكوساروف " سخنگوي وزارت امور خارجه اوكراين با اعلام اين خبر، يادآور شد كه در جريان اين سفر راسموسن با "ويكتور يانوكوويچ " رئيس‌جمهوري و "نيكولاي آزاروف " نخست وزير اين كشور ملاقات و گفت‌وگو خواهد كرد. به گفته وي، دبير كل ناتو همچنين براي دانشجويان دانشگاه ملي «تاراس شوچنكو» كي‌يف سخنراني خواهد كرد.

راسموسن خود روز شنبه در بروكسل به خبرنگاران گفت كه در جريان سفر به كي‌يف، به بررسي امكان مشاركت اوكراين در ايجاد سامانه دفاع ضد موشكي اروپايي خواهد پرداخت.

دبير كل ناتو گفت: من مي‌دانم كه اين موضوع مورد علاقه مقامات اوكراين است و من مي‌خواهم در سفر خود به اين كشور اين مسئله را بررسي كنم كه مشاركت اوكراين در اين طرح به چه صورت امكان پذير خواهد بود.

راسموسن يادآور شد كه پيمان آتلانتيك شمالي در جريان نشست سران ليسبون در ماه نوامبر سال گذشته كه "دميتري ميدويديف " رئيس‌جمهوري روسيه هم در آن حضور داشت در مورد ايجاد سامانه دفاع ضد موشكي واحدي در خاك اروپا تصميم‌گيري كرده است.

وي در عين حال تاكيد كرد كه فعلا بسيار زود است در اين خصوص صحبت كرد كه شكل مشاركت كشورهاي مختلف در اين طرح به چه صورت خواهد بود.

دبير كل ناتو افزود: در خصوص ساختار نهايي اين طرح من فكر مي‌كنم كه اين مسئله بستگي به آن خواهد داشت كه چه كشورهايي در ايجاد اين سامانه مشاركت داشته باشند.

رئيس‌جمهوري اوكراين در تاريخ 15 جولاي سال 2010 قانون مربوط به سياست داخلي و خارجي مصوبه پارلمان را امضاء كرد كه بر اساس آن، اوكراين رسما خود را كشوري اعلام كرده كه وضعيت غيربلوكي داشته و به هيچ ساختار نظامي، از جمله سازمان ناتو نخواهد پيوست.

انتهاي پيام/ص

mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 226871
دسترسی سریع به انجمن ها