عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هاآرتص: مصر ديگر هم‌پيمان اسرائيل عليه ايران نيست

هاآرتص: مصر ديگر هم‌پيمان اسرائيل عليه ايران نيست
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:14 ب.ظ

89/12/01 - 11:14
شماره:8912010328
با اشاره به موافقت مصر با عبور ناوهاي ايران از كانال سوئز؛
هاآرتص: مصر ديگر هم‌پيمان اسرائيل عليه ايران نيست

خبرگزاري فارس: يك روزنامه صهيونيستي با بيان اينكه نگراني فزاينده‌اي در اسرائيل وجود دارد كه مصر به يك جبهه متخاصم تبديل شود تاكيد كرد كه قاهره ديگر متعهد به اتحاد خود با تل‌آويو عليه ايران نخواهد بود.

به گزارش فارس، "الوف بن " در روزنامه صهيونيستي "هاآرتص " نوشت: نگراني فزاينده‌اي در اسرائيل وجود دارد مبني بر اينكه مصر به يك جبهه متخاصم تبديل خواهد شد و به احساس انزواي بين‌المللي كه از زمان روي كار آمدن "بنيامين نتانياهو " شدت يافته، خواهد افزود.

اين روزنامه صهيونيستي ادامه داد: يك سال و نيم قبل، يك زيردريايي نيروي دريايي اسرائيل در مسير خود از حيفا به درياي سرخ، از كانال سوئز عبور كرد و در اين دريا يك تمرين انجام داده و بازگشت. اين سفر دريايي غيرمعمول همكاري راهبردي فزاينده بين اسرائيل و مصر را نشان داد كه هدف آن دادن پيام تهديدآميز به ايران بود. عبور زيردريايي از اين آبراهه نشان داد كه اسرائيل تا چه اندازه بسرعت مي‌تواند بازدارندگي خود را نزديك سواحل ايران با كمك ضمني مصر، مستقر كند.

الوف بن نويسنده اين مقاله تاكيد كرد: بار ديگر، اين كانال براي رساندن پيام بازدارندگي استفاده مي‌شود اما اين بار جهت آن عكس است. مصر به ناوهاي جنگي ايران اجازه داده در راه خود به سوي بنادر سوريه از كانال سوئز عبور كنند. اسرائيل به طور علني از عبور كشتي‌هاي ايران انتقاد كرده و آن را اقدامي تحريك‌آميز خوانده است اما مصر اين فشار را ناديده گرفته و به ناوهاي ايران اجازه عبور داده و اين حاكي از تغيير توازن قدرت منطقه‌اي به دنبال سقوط حسني مبارك است.

هاآرتص مي‌نويسد: مصر در حال فرستادن اين پيام است كه ديگر به اتحاد راهبردي خود با اسرائيل عليه ايران پايبند نيست و قاهره اكنون خواستار معامله با تهران است. اين دقيقا آن چيزي است كه تركيه در سال‌هاي اخير در دوران نخست وزير رجب طيب اردوغان انجام داده است.

اين روزنامه صهيونيستي افزود: از زمان قيام عليه مبارك، صلح سرد بين مصر و اسرائيل حتي سردتر هم شده است. لوله انتقال گاز طبيعي به اسرائيل كه اخيرا در شمال صحراي سينا منفجر شد هنوز از سر گرفته نشده است.

الوف بن ادامه داد: شيخ يوسف القرضاوي بعد از چند دهه تبعيد به قاهره بازگشت و روز جمعه در جمع ميليون‌ها نفر در ميدان التحرير سخنراني كرد و خواستار آزادسازي مسجدالاقصي و پيروزي آتي عليه اسرائيل شد.

به نوشته هاآرتص ،‌ حضور اين شخصيت اسلامگرا در ميدان التحرير تنفر از اسرائيل را به مركز توجه افكار عمومي در خصوص آينده مصر بازگرداند. تا كنون، بحث اين بود كه انقلاب نگران موضوعات داخلي است نه روابط مصر با آمريكا يا اسرائيل. اخوان المسلمون همچنين در تلاش است تا پيام‌هاي ميانه روي به غرب ارسال كند.

اين نشريه صهيونيستي ادامه داد: نگراني فزاينده‌اي در اسرائيل وجود دارد كه مصر به يك جبهه متخاصم تبدل خواهد شد به احساس انزوايي كه درست از زمان روي كار آمدن نتانياهو تشديد شده، مي‌افزايد. راي اخير شوراي امنيت سازمان ملل درباره غيرقانوني اعلام كردن شهرك‌سازي‌ها فقط به اين حس انزوا افزود. با 14 كشوري كه از اين قطعنامه حمايت كردند اسرائيل به وتوي آمريكا براي خنثي كردن آن نياز داشت. ممكن است فلسطينيان اين قطعنامه را از دست داده باشند اما اين موضوع نشان داد كه كدام طرف دعوا از تصديق گسترده بين‌المللي برخوردار است.

الوف بن در پايان نوشت: در هفته‌هاي آينده، نتانياهو بايد بين تهديدهايي كه از سوي "آويگدور ليبرمن " وزير امور خارجه و فشار جامعه جهاني مانور دهد. از دست دادن مبارك كه دوست نتانياهو بود از گذشته كار را سخت‌تر خواهد كرد.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها