عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

نگراني كميته حمايت از خبرنگاران از وضعيت رسانه‌ها در ازبكستان

نگراني كميته حمايت از خبرنگاران از وضعيت رسانه‌ها در ازبكستان
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:14 ب.ظ

نگراني كميته حمايت از خبرنگاران از وضعيت رسانه‌ها در ازبكستان

خبرگزاري فارس: كميته بين‌المللي حمايت از حقوق خبرنگاران با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه موارد فشار عليه خبرنگاران در ازبكستان در سال 2010 ميلادي در مقايسه با سال‌هاي گذشته افزايش يافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در آسياي مركزي، كميته بين‌المللي حمايت از حقوق خبرنگاران در گزارش سالانه خود كه وضع خبرنگاران در كشورهاي جهان را بررسي مي‌كند، از افزايش فشار و تهديد عليه خبرنگاران در ازبكستان ابراز نگراني كرد.


در اين بيانيه گفته شده است كه دولت ازبكستان با اتهام توهين و نشر مطالب انتقادي، چندين پايگاه خبري در اين كشور را مسدود و چند تن از خبرنگاران اين رسانه‌ها را روانه زندان كرده است.


بر اساس گزارش كميته بين‌المللي حمايت از خبرنگاران، در حال حاضر در ازبكستان شش تن از خبرنگاران در زندان‌ها به سر مي‌برند كه اين تعداد بالاترين رقم در منطقه آسياي مركزي مي‌باشد.


در گزارش اين نهاد بين‌المللي گفته شده است كه اسلام كريم‌اف رئيس جمهور ازبكستان سياست آزادي مطبوعات در اين كشور را اعلام كرده است اما نهادهاي مربوطه ازبكستان نحوه فشار بر خبرنگاران و رسانه‌ها را تغيير داده‌اند.


كارشناسان مسائل منطقه‌اي بر اين نظرند كه آنچه در گزارش كميته بين‌المللي حمايت ازخبرنگاران آمده است، بخشي از فشارها و تهديدات دولت ازبكستان عليه رسانه‌هاي غيردولتي و خبرنگاران مستقل است.


به نظر اين كارشناسان، دولت ازبكستان تمامي رسانه‌ها و خبرنگاراني را كه از رژيم كريم‌اف در اين كشور انتقاد مي‌كنند، مورد آزار و اذيت قرار داده و حتي بيشتر آنان را زنداني كرده است.


بر اساس آمار رسمي، 950 نشريه، 97 شبكه راديو و تلويزيوني، چهار خبرگزاري و 124 پايگاه خبري در ازبكستان فعال است.

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263662
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها