عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نگاهي به آئين جشن روز پرچم در تركمنستان

نگاهي به آئين جشن روز پرچم در تركمنستان
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:23 ب.ظ

نگاهي به آئين جشن روز پرچم در تركمنستان

خبرگزاري فارس: دولت تركمنستان با اعلام 19 فوريه به عنوان روز پرچم (بايراق بايرامي) و تعطيل رسمي اين روز، مراسم خاصي را با كمك مردم در سراسر اين كشور برگزار كرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، مراسم جشن پرچم تركمنستان با حضور بيش از 30 هزار نفر از مردم و مقامات عالي رتبه اين كشور در ورزشگاه المپيك عشق‌آباد برگزار شد.
اين مراسم مقارن ظهر روز گذشته با حضور جمع كثيري از هيئت‌هاخارجي، تجار و ديپلمات‌ها و سفراي خارجي مقيم عشق‌آباد، شخصيت‌هاي سرشناس تركمنستان، دانشجويان، دانش‌آموزان و اتباع اين كشور برگزار شد.
اين مراسم با نواختن سرود ملي تركمنستان و رژه جمعي از تركمن‌ها با پرچم اين كشور آغاز شد و سپس گروه‌هاي مختلف هنري‌، سواركاران ماهر سوار بر اسب‌هاي اصيل تركمن با حمل پرچم ملي تركمنستان، هنرنمايي كردند.
رئيس جمهور تركمنستان نيز به مناسبت جشن روز پرچم، فرمان عفو عمومي زندانيان را صادر كرد.
رسانه‌ ملي تركمنستان اعم از راديو و تلويزيون و مطبوعات اين كشور از روز گذشته و امروز با پخش برنامه‌هاي متنوع، ضمن گرامي‌داشت اين روز، پيام تبريك رئيس جمهور اين كشور را خطاب به مردم تركمنستان منتشر كردند.
رئيس جمهور تركمنستان در اين پيام، ضمن تبريك اين روز به مردم كشورش، تاكيد كرد: پرچم ملي تركمنستان، تجلي روح و افتخار مردم در دوران رستاخير جديد و نمادي از تحولات و دگرگوني‌هاي گسترده در اين كشور و نيز نشانه‌اي از حاكميت ملي است.
بردي‌محمداف افزود: پرچم ملي تركمنستان در واقع انعكاس جايگاه والاي ملت تركمن و طبيعت زيباي كشور است كه تمام مردم كره زمين را به دوستي و حسن‌همجواري دعوت مي‌كند و دولت تركمنستان نيز به آرمان‌هاي صلح، انسان دوستي، رفاه و حاكميت ملي و نيز وحدت ملي ملت تركمن در مسير آرمان‌هاي بزرگ پايبند است.
پرچم اهميت بسياري در فرهنگ تركمن دارد و ترك زبانان اعم از تركمن، آذربايجان، قزاق، قرقيز، ازبك و ترك‌هاي تركيه احترام خاصي براي پرچم قائلند و ماه و ستاره عناصر اصلي و مشترك پرچم تمامي كشورها و جوامع ترك زبان است.
در همين راستا دولت تركمنستان از 2 سال پيش پرچم بزرگي را به ابعاد 52.5 در 35 متر، به وزن حدود 400 كيلوگرم، بر بلنداي ميله مخصوصي به ارتفاع 133 متر در مركز شهر عشق‌آباد به اهتزاز در آورده است كه در كتاب ركورد‌هاي "گينس " نيز ثبت شده است.
مراسم جشن روز پرچم، از سال 1995 در كنار جشن‌هاي رسمي ملي، همچون "روز استقلال "، "روز بيطرفي " در تركمنستان گرامي داشته مي‌شود.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها