عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

گیتی 13 میلیارد و 700 میلیون سال قدمت دارد !

گیتی 13 میلیارد و 700 میلیون سال قدمت دارد !
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:25 ب.ظ

 

بر پایه اعلام پژوهشگران که در محاسبات خود از "لنزهای گرانشی" کمک گرفته اند، قدمت کیهان و گیتی ١٣میلیارد و ٧٠٠ میلیون سال قدمت دارد.


"شری زویو" پژوهشگر دانشگاه بن که اندازه گیری های جدید را با همکاران خود از دانشگاههای کالیفرنیا و هلند انجام داده می گوید، بر اساس این محاسبات که دقیق ترین روش تعیین قدمت گیتی است، کیهان و گیتی ١٣ میلیارد و ٧٠٠ میلیون سال قدمت دارد.

"ثابت هابل" که از لنزهای گرانشی مشتق می شود، زمان از مهبانگ تاکنون را ارائه می کند. ثابت هابل سرعت گسترش گیتی ما را تشریح می کند، بدین خاطر می توان با آن مدت زمان از مهبانگ تاکنون را محاسبه نمود. اما پژوهشگران برای ارائه ثابت هابل باید فاصله یک کیهان از زمین و همچنین سرعت یک کیهان را بدانند. پژوهشگران بعلاوه باید فاصله مطلق زمین با یک کیهان دیگر (غریبه) را ارائه نمایند که امری بسیار پیچیده است.

نتایج این تحقیقات به زودی در نشریه تخصصی فیزیک ستاره شناسی منتشر می شود.

در حالیکه پژوهشگران قبل در محاسبات ثابت هابل، اکثرا بسادگی فرض کرده اند که گیتی و کیهان صاف و هموار است، محاسبات کنونی زویو و همکارانش نیز تایید می کند که این فرضیه واقعا درست است.

پژوهشگران پس از این محاسبه بعلاو.ه در باره "ماده تاریک" که با سرعت روزافزونی گیتی و کیهان را توسعه و گسترش می دهد، اطلاعات بیشتری کسب نمودند.

زویو می گوید، محاسبات ما نشان می دهند که ٧٢درصد از گیتی و کیهان ما از ماده تاریک به هر کیفیت تشکیل شده است و بقیه (٢٨ درصد) گیتی، ماده معمولی و عادی است که ما کیفیت آن را می شناسیم.

زویو افزود، پژوهشگران هم اکنون در مرکز سرن در ژنو بدنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ماده تاریک هستند.

 

منبع: سایت آلمانی ساینکس مارس 2010


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها