عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مبارزات ملت‌هاي منطقه بر سنت‌هاي نبوي استوار است

مبارزات ملت‌هاي منطقه بر سنت‌هاي نبوي استوار است
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:32 ب.ظ

89/12/01 - 10:08
شماره:8912010138
لاريجاني در آغاز صحن علني مجلس:
مبارزات ملت‌هاي منطقه بر سنت‌هاي نبوي استوار است

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس با بيان اينكه حاكمان منطقه بايد از سرنوشت انقلاب‌ها در مصر و تونس درس بگيرند و با مردم همراه باشند، گفت: مبارزه امروز مسلمانان هرچند از سر بيداري، اقتدار و همراه با مجاهدت است اما بر سنت‌هايي استوار است كه در مكتب نبوي شكل گرفته است.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي كه صبح امروز (يك‎شنبه) در آغاز صحن علني پارلمان سخن مي‌گفت، با تبريك ميلاد پيامبر اعظم صلّي الله عليه و آله و سلّم و امام جعفر صادق عليه السّلام، اظهار داشت: امسال اين اعياد بزرگ با نهضت‌هاي عظيم سياسي در سرزمين‌هاي اسلامي مصادف شده ‌و زنده بودن امواج اسلامي در مقابل سلطه دو قرن اخير غرب را نشان مي‌دهد.

وي در ادامه با بيان اينكه اين درس پيامبراكرم صلّي الله عليه و آله و سلّم است كه مسلمانان نبايد انظلام را در مشي سياسي خود جاي دهند چرا‌كه با عزت اسلامي در تناقض است، افزود: اما بعد از جنگ جهاني اول غرب سلطه خود را در كشورهاي اسلامي با انگيزه استعماري و چپاولگري تحميل كرد ‌و با ايجاد و حمايت از حكومت‌هاي ديكتاتوري سلطنتي، مسلمانان را از سنت‌هاي ديگر نبوي محروم كرد و آن مردم‎سالاري و مشورت‌پذيري حكومت‌ها بود.

رئيس مجلس همچنين با اشاره به آياتي از كلام‌الله مجيد كه خداوند در آن به پيامبر بر مشورت با مردم توصيه مي‌كنند، تصريح كرد: شهيد مطهري در تفسير اين آيات گفت خداوند براي حكومت مردمي به پيامبر توصيه مي‌كند كه در كارها با مردم مشورت كند، اين در حالي است كه پيامبر نياز به مشورت ندارد ولي براي اينكه اين اصل مشورت را در ميان حكومت‌ها پايه‌گذاري كند، با مردم مشورت مي‌كند.

به گفته لاريجاني، شهيد مطهري مي‌فرمايد پيامبر براي اينكه اين اصل را پايه‌گذاري نكند كه بعدها هركس كه حاكم شد، بگويد مافوق ديگران است و فقط بايد دستور بدهد و ديگران بايد عمل كنند، پيامبر هم مشورت مي‌كرد؛ هر‌چند‌ كه نياز به مشورت نداشت اما براي اينكه اولاً ديگران ياد بگيرند و ثانياً مشورت كردن شخصيت دادن به همراهان است، اين كار را انجام مي‌داد.

وي در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد: غرب در دو قرن گذشته اين سنت مردم‌سالاري را از شرق اسلامي ربود و به جاي آن ديكتاتوري‌هاي وابسته را مسلط كرد.

رئيس قوه مقننه كشورمان بر همين اساس يادآور شد: درس ديگر سنت نبوي اهميت جهاد در زندگي مسلمانان به عنوان ركن مهم شخصيت فردي و اجتماعي مسلمانان است؛ به‌طوري‌كه پيامبر اسلام صلّي الله عليه و آله و سلّم اعمال همه بندگان را در مقايسه با ارزش جهاد در راه خدا تنها به مقدار آبي مي‌داند كه پرستوي دريايي با منقار خود از دريا برداشته باشد. اما برترين جهاد را اين‎گونه معرفي مي‌كند كه محبوب‌ترين جهاد نزد خداوند سخن حقي است كه به پيشوايي ستمگر گفته شود.

‌لاريجاني ‌گفت: بيداري امروز مسلمانان از يك طرف به دليل شكسته شدن عزت روحي آنان توسط استعمارگران و از جانب ديگر مربوط به درس جهاد در مكتب نبوي است كه عزت‌آفرين است.

وي با بيان اينكه غرب بي‌جهت امروز در منطقه در جست‌وجوي فريبكاري است، اظهار داشت: انقلاب‌هايي كه در منطقه رخ داده است، با فرهنگ جهادي و در پي احياي هويت اسلامي به وقوع پيوسته است و مقابله نظامي و وحشيانه با چنين مردمي آن‌گونه كه در چند روز اخير در برخي كشورهاي منطقه مثل يمن، ليبي و بحرين رخ داده است، توده‌هاي مردم را مصمم‌تر مي‌كند.

رئيس مجلس ادامه داد: به نظر مي‌رسد آمريكا با دورويي به‏خلاف سخنان دموكراسي كه سر داده است، دستورالعمل رفتار تند را به حاكمان اين كشورها داده ‌است اما دولت‌هاي مذكور نبايد خود را دچار آشفتگي‌هاي سياسي آمريكا كنند و يا خود را هزينه صيانت از پايگاه‌هاي آمريكا كنند.

لاريجاني اضافه كرد: ايالات متحده آمريكا همين بلا را كه بر سر حاكمان مسلمان در منطقه آورده است، بر سر شاه نگون‌بخت آورد و با تشويق وي، او را به قعر بدبختي كشاند.

وي به حاكمان منطقه توصيه كرد‌ از سرنوشت انقلاب‌ها در تونس و مصر درس بگيرند و با مردم خود همراه شوند.

رئيس مجلس خطاب به حاكمان منطقه افزود: در آن صورت است كه ملت‌ها حد امور شما را رعايت مي‌كنند و اين سنت ديگر نبوي است كه خداوند در سوره مائده فرموده‌اند اي اهل ايمان، مي‌دانيم كه دل‌هاي شما از اينها پر از عقده و ناراحتي است ولي مبادا آن ناراحتي‌ها سبب شود كه حتي درباره اين دشمنان از حد عدالت خارج شويد!

لاريجاني ادامه داد: مبارزه امروز مسلمانان هرچند از سر بيداري، اقتدار و همراه با مجاهدت است اما بر سنت‌هايي استوار است كه در مكتب نبوي شكل گرفته است و داراي چارچوب عادلانه است.

وي تأكيد كرد: مجلس شوراي اسلامي از انقلاب ملت‌هاي ستم‌كشيده منطقه در مواجهه با استعمار آمريكا و استعمار وابسته حمايت و استقامت در اين راه را به آنها توصيه مي‌كند و به ايالات متحده نيز هشدار مي‌دهد امت اسلامي اين بازي جنايت‌كارانه حكام مستبد را با دستور عملياتي آمريكا مي‌داند كه در آينده آمريكا بايد تاوان اين رفتار وحشيانه را بدهد.

رئيس مجلس همچنين با مخاطب قرار دادن اوباما‌ گفت: بهتر است آقاي اوباما به وزير خارجه‌شان توصيه كند دلارهاي خود را اين‎قدر سخاوتمندانه به مزدورانشان در منطقه اهدا نكنند چرا‌كه مطمئن باشند نتيجه عكس مي‌دهد.
انتهاي پيام/*

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها