عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

تردید پژوهشگران نسبت به موجودیت ماده تاریک

تردید پژوهشگران نسبت به موجودیت ماده تاریک
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:32 ب.ظ

 

پژوهشگران اروپایی تناقض هایی در مساله تخمین تناسب جرم ها در کهکشان ها کشف کرده اند که در فرضیه موجودیت "ماده تاریک"، شک و تردید ایجاد می کند.


در حالیکه اخترشناسان تاکنون نتوانسته اند ماده تاریک را مستقیما ثابت کنند، هم اکنون یک تیم پژوهشگران اروپایی به مدیریت "جیانفرانکو جنتیل" از دانشگاه گنت بلژیک در محاسبات خود پیرامون تقسیم ماده تاریک و قابل روئت به تناسب غیرمنتظره ای دست یافته است که بر اساس آن، احتمالا رابطه ای که تاکنون ناشناخته بوده، بین دو شکل ماده (تاریک و قابل روئت) وجود دارد.

"بنوئیت فامایی" پژوهشگر دانشگاه بن که در این تحقیقات شرکت داشته می گوید، چنین به نظر می رسد که ماده تاریک و ماده قابل روئت در کیهان ها و کهکشان ها به نحو و روش اسرارآمیزی با یکدیگر مبادله اطلاعات می کنند.

بطوریکه در مرکز کهکشان های بزرگ ظاهرا به ماده تاریک اصلا نیاز نیست که بتواند تاثیرات گرانشی مشاهده شده را توضیح دهد. ابتدا خارج از یک سطح مرزی مشخص، ماده تاریک نفوذ و تاثیر دارد.

فامایی می افزاید، چنین به نظر می رسد که ماده تاریک بسیار دقیق "می داند" که ماده قابل روئت چگونه در کیهان ها و کهکشان ها تقسیم شده است.

از دیدگاه این تیم پژوهشی که نتایج تحقیقات آنها در نشریه تخصصی "طبیعت" منتشر شده است، از این مشاهدات می توان دو نتیجه کسب کرد: یا فعل و انفعالات و تاثیر متقابل ماده تاریک و قابل روئت، پیچیده تر از آن است که تاکنون فکر می شد یا اینکه قوانین گرانشی انیشتین و نیوتن باید تغییر کرده و مجددا نوشته شوند

از دیدگاه این تیم، بدین صورت می توان نتایج این تحقیقات را بدون مشکل تشریح کرد اما تعداد بیشماری از مشاهدات و تحقیقات نیز وجود دارند که مدل ماده تاریک در تشریح آنها نقش ایفاء می کند.

ماده تاریک، شکلی از ماده است که تاکنون غیرقابل روئت بوده و خصوصیات آن ناشناخته است. پس از آنکه محاسبات و فرضیه های بیشماری نتایج پیش بینی شده در رابطه با نیروی های گرانشی در کهکشان ها را ارائه نکردند، فیزیکدانان نجومی در چندین دهه پیش، تئوری موجودیت ماده تاریک را عرضه کردند.

یک ماده پنهان و بدین خاطر ماده تاریک می تواند با جرم خود، نیروهای گرانشی را در اختیار بگذارد که در اختیار نیست. این تئوری و فرضیه در دهه 1960 میلادی از طریق اندازه گیری های "ورا روبین"، فیزیکدان و اخترشناس آمریکایی تایید شد. روبین در تحقیقات خود بر روی "ابر آندرومدا" به این نتیجه رسید که این ابر از طریق نیرویی به هم متصل است که تاکنون ناشناخته و مرموز است. فیزیکدانان نجومی این نیرو را به عنوان "نیروی گرانشی ماده تاریک" قلمداد می کنند.

"فریتس سویکی" فیزیکدان نجومی نیز سال 1933 میلادی پیرامون فرضیه موجودیت شکلی از "ماده غیرقابل روئت" در کنار "ماده قابل روئت"، احتمال داده بود که ارائه کنندگان چنین فرضیه ای مجموعه ای از کهکشان را رصد کرده اند که در حقیقت مقدار اندکی ماده دارند تا نیروهای گرانشی بتواند آنها را به یکدیگر متصل کند.


منبع: سایت آلمانی آر.پی.اونلاین


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها