عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مجوز مجلس به قضات براي مطالبه اسناد مورد نياز از ‌‌مؤسسات دولتي و غيردولتي

مجوز مجلس به قضات براي مطالبه اسناد مورد نياز از ‌‌مؤسسات دولتي و غيردولتي
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:32 ب.ظ

89/12/01 - 10:54
شماره:8912010183
در جلسه علني امروز صورت گرفت؛
مجوز مجلس به قضات براي مطالبه اسناد مورد نياز از ‌‌مؤسسات دولتي و غيردولتي

خبرگزاري فارس: براساس مصوبه نمايندگان مجلس، قضات دادسرا در جهت انجام وظايف مي‌تواند اطلاعات، اسناد و اوراق مورد نياز را از مراجع قضايي، وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شركت‌هاي دولتي و مؤسسات عمومي غيردولتي مطالبه كند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اولين جلسه كاري خود در اين هفته بررسي جزئيات لايحه نظارت بر رفتار قضات را در دستور كار خود قرار دادند.

بر اساس مصوبه مجلس، تعقيب انتظامي موضوع پرونده انتظامي كه قبلاً رسيدگي شده ‌باشد و مشمول مرور زمان شده باشد و اگر قاضي كه تخلف به وي منسوب است، فوت شده يا بازنشسته، بازخريد، مستعفي و يا به هر نحو ديگر از خدمت قضايي به طور دائم منفك شده باشد، از تعقيب قضايي موقوف مي‌شود.

مجلس مقرر كرد قضات دادسرا در جهت انجام وظايف مي‌تواند اطلاعات، اسناد و اوراق مورد نياز را از مراجع قضايي، وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شركت‌هاي دولتي و مؤسسات عمومي غيردولتي مطالبه كند.

بر اساس مصوبه مجلس، قضات دادسرا مي‌توانند راجع به تخلف انتظامي از ذي‌نفع، افراد مطلع و قاضي كه تخلف منتسب به اوست، با رعايت شأن قضايي توضيحات لازم را اخذ كنند.

مجلس مصوب كرد در صورتي كه داديار پس از رسيدگي، عقيده به تعقيب قاضي داشته باشد و دادستان هم با وي موافق باشد، كيفرخواست تنظيم و پرونده جهت رسيدگي به دادگاه عالي ارسال مي‌شود و چنانچه دادستان به منع يا موقوفي تعقيب انتظامي معتقد باشد، با اصرار داديار بر نظر خود، پرونده جهت حل اختلاف به دادگاه عالي ارسال مي‌شود و رأي دادگاه متبع خواهد بود و در ساير موارد نظر دادستاني لازم‌الاتباع است.
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286867
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها