عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

همه زمينه‌ها براي گسترش روابط اقتصادي تهران – بغداد فراهم است

همه زمينه‌ها براي گسترش روابط اقتصادي تهران – بغداد فراهم است
یک شنبه 1 اسفند 1389  03:41 ب.ظ

89/12/01 - 14:48
شماره:8912010762
رحيمي در ديدار معاون نخست وزير عراق:
همه زمينه‌ها براي گسترش روابط اقتصادي تهران – بغداد فراهم است

خبرگزاري فارس: معاون اول رئيس جمهور برضرورت گسترش روابط اقتصادي دو كشور تاكيد كرد و گفت: ايران و عراق بايد تلاش كنند روابط دو كشور در بخش تجارت و اقتصاد نيز همپاي روابط سياسي گسترش يافته تا به نقطه مطلوب برسد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور پيش از ظهر امروز (يكشنبه) در ديدار «شهرستاني» معاون نخست وزير و سرپرست وزارت برق جمهوري عراق با اشاره به استقرار و تثبيت دولت عراق اظهار داشت: در شرايط فعلي همه زمينه‌ها براي گسترش همكاري‌هاي تهران – بغداد فراهم است و دو كشور مي‌توانند با همكاري يكديگر گام‌هاي بلندي بردارند.

وي با اشاره به اينكه خداوند به وسيله دشمن مشترك ملت ايران و عراق، دو ملت را در كنار يكديگر قرار داد، خاطرنشان كرد: اكنون دو ملت دوست، مسلمان و برادر ايران و عراق به يكديگر متصل شده و بايد از اين موهبت الهي و ظرفيت ويژه براي توسعه روابط در همه زمينه‌ها استفاده شود.

معاون اول رئيس جمهور در ادامه با اشاره به توان جمهوري اسلامي ايران در بخش ساخت نيروگاه و احداث سد، گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در زمينه احداث نيروگاه، سدسازي، استخراج و انتقال نفت و گاز با عراق مشاركت كند و تجربيات خود را در اختيار كشور دوست و مسلمان عراق قرار دهد.

رحيمي وجود انواع معادن، چاه‌هاي نفت و گاز و موقعيت جغرافيايي و استراتژيك دو كشور را موقعيتي ممتاز و بي‌نظير خواند و خواستار بهره‌برداري هر چه بيشتر از اين ظرفيت ارزشمند شد.

«شهرستاني» معاون نخست وزير و سرپرست وزارت برق جمهوري عراق نيز در اين ديدار با بيان اينكه دولت عراق استحكام بخشيدن به روابط دو كشور را وظيفه خود مي‌داند، گفت: روابط دو ملت به جهت وجود بابركت ائمه اطهار(ع) از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است اما در بخش اقتصادي و تجاري سطح روابط در حد مطلوب نيست و دولت عراق آمادگي خود را براي گسترش همه جانبه روابط تهران- بغداد اعلام مي‌كند.

شهرستاني با بيان اينكه دولت عراق از هيچ كوششي در توسعه همكاري‌هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي با جمهوري اسلامي ايران دريغ نخواهد كرد، گفت: عراق به تجربيات ايران در بخش‌هاي مختلف نيازمند است و از حضور شركت‌هاي ايراني براي احداث نيروگاه، سدسازي و مشاركت و همكاري در ساير زمينه‌ها استقبال مي‌كند.

وي همچنين با اشاره به اهميت گسترش سطح سفرهاي مذهبي دو كشور، از جمهوري اسلامي ايران خواست دولت عراق را در زمينه ارتقاء سرويس‌دهي و خدمات‌رساني به زائرين ياري دهد و در امر هتل سازي، راه‌سازي و ساخت رستوران در كشور عراق مشاركت نمايد.
انتهاي پيام/ع

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها